Publicitātes foto

Labākie modelīšu būvētāji nāk no Jeriem
 0

Kamēr uzņēmēji uztraucas par to, ka skolēnus pārāk maz interesē eksaktās zinātnes, konkursa “Saules kauss 2014” finālā piedalījās pat 125 dalībnieki, kuri būvējuši transportlīdzekļus, kas kustas, pateicoties saules enerģijai. Konkursā vislabāk veicās skolēniem no Jeriem.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

125 dalībnieki bija apvienojušies 49 skolu, tehnikumu un jaunrades pulciņu komandās. Konkursu jau septīto gadu organizēja Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts, šoreiz kopā ar Vides aizsardzības fondu.

Ar pašu veidotajiem modeļiem skolēni sacentās ātruma, spēka un ūdens disciplīnās, lai noskaidrotu, kuri ar saules enerģiju darbināmie transporta līdzekļu modelīši ir labākie. Ātruma trasē piedalījās vislielākais komandu skaits, no kurām tautas klasē ātrākā izrādījās komanda “Lielvārdi”, savukārt nestandarta klasē ‒ komanda “Yoolo TM”. Spēka trase šogad izrādījās pārāk grūta visiem pieteiktajiem dalībniekiem, tādēļ uzvarētāju neizdevās noskaidrot. Ūdens trasē veiksmīgākā tautas klasē bija Jeru pamatskolas meiteņu komanda “Cerībstariņš”, bet nestandarta klasē jau otro gadu pēc kārtas uzvarēja komanda “Uhupors”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču galvenais konkursa tiesnešu uzdevums bija noteikt uzvarētājus kopvērtējumā. Lai to paveiktu, tiesneši ne tikai izvērtēja skolēnu gatavoto modelīšu panākumus sacensībās, bet arī ņēma vērā konkursa dalībnieku mājas darbus ‒ modelīšu skices un video par modeļa gatavošanu. Tāpat sacensību dalībniekiem bija jāpierāda intelekts, minot dažādas ar dabaszinātnēm saistītas mīklas.

Kopvērtējumā pirmo vietu un galveno balvu ieguva Jeru pamatskolas meiteņu komanda “Cerībstariņš”, kurā startēja māsas Kitija un Sandija Cīrules skolotāja Jura Alpa vadībā. Otrā vieta tika Raunas vidusskolas komandai “Ašie 2”, bet trešo vietu ieņēma komanda “AEG” – arī no Jeru pamatskolas.

Jeru pamatskolas skolotājs Juris Alps skolēniem māca gan mājturību un tehnoloģijas, gan arī ķīmiju, fiziku un bioloģiju. Viņš saka: skolēni neesot bijuši īpaši jāieinteresē par modelīšu radīšanu. To, ka jāpiesakās konkursam, ierosinājis kāds no skolēniem. Sākumā skolā izveidojās piecas komandas, kas gatavoja ar saules enerģiju darbināmos modelīšus, tomēr tikai tāpēc, ka autobusā pietrūka vietas, uz Rīgu aizbrauca vien trīs komandas. Modelīši gandrīz pilnībā veidoti pašu rokām, izmantojot materiālus, kas nebija jāpērk. Korpusam ‒ siltināšanas materiālu atlikumi, dzenskrūves pašu rokām veidotas no koka, bet to pagarināšanai noderējuši izlietoti pildspalvu kodoliņi.

Veidojot modelīšus, bez problēmām gan neiztika. Izmēģinājuma braucienā “laivas” palika dīķa vidū un tikai pēc krietnas pusstundas tika krastā.

“Mūsu uzvara zināmā mērā bija laimes spēle,” saka skolotājs. “Tomēr prieks, ka šāds konkurss atrauj bērnus no datora, liek ko pašiem paveikt.” Jeru skolēni gan piedalās arī citos tehniskos konkursos, šajā mācību gadā veidoti arī rotori, kas ražo vēja enerģiju.

Reklāma
Reklāma

Kitija Cīrule, tikko absolvējusi pamatskolu, turpinās mācības Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā, pēc tam domā studēt kādu no eksaktajām zinātnēm. “Tieši kuru jomu – vēl nezinu. Taču man patīk eksaktā joma, arī modelīšu veidošana šķita ļoti interesanta,” saka meitene.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.