Foto – Shutterstock

Labākās skābo ķiršu škirnes: kur iegādāties un cik maksā 1

Lūdzu, uzrakstiet par skābajiem ķiršiem! Kuras šķirnes piemērotas audzēšanai Gaiziņa apkārtnē? Kur iegādāties stādus? Tie, kas jau aug dārzā, ir slimi – lapas birst, ogu nav. ANDREJS BENNE

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Notriektā tautumeita 6
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Dārzkopības institūta (tāds ir Latvijas Valsts augļkopības institūta jaunais nosaukums) pētniece Daina Feldmane uzsver, ka ziemcietības ziņā visstabilākais ir ‘Latvijas Zemais’ ķirsis. Šī ir visdrošākā un mūsu valstī visplašāk audzētā šķirne. Ja dārzkopis vēlas riskēt un audzēt kaut ko garšīgāku, speciāliste iesaka izvēlēties jaunās Krievijā selekcionētās šķirnes, kas gan Gaiziņa apkārtnē vēl nav pārbaudītas. Saldskābi, lieli, tumši sarkani augļi ir šķirnei ‘Haritonovskaja’. Garšīgi tie ir arī šķirnei ‘Pamjatj Jeņikejeva’. Svaigam patēriņam vēl noder šķirņu ‘Šokoladņica’ un ‘Maļinovka’ augļi, tomēr katrai ir savi trūkumi.

! Ja ķiršiem dzeltē un priekšlaikus nobirst lapas, koki nīkuļo, tie ir inficējušies ar lapbiri. Skābie ķirši ir neizturīgi pret lapbiri, tāpēc jāmiglo ar augu aizsardzības līdzekļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Ar ķīmisko apstrādi pašlaik sarežģīti, jo lielākā daļa fungicīdu nopērkami tikai ar apliecībām, mazdārzniekiem gandrīz vairs nav ko izmantot. Savā saimniecībā ķiršus miglojam vienreiz sezonā ar Signum, un ar to pietiek, – stāsta zemnieku saimniecības “Gulbji” īpašnieks Pēteris Heimanis. – Būtiski ir arī profilaktiskie pasākumi: savākt un sadedzināt slimās lapas, katru pavasari veidot vainagu. Lai kauleņkoki būtu veselīgi, tie jāmēslo ar komplekso mēslojumu un daudz jāapgriež, lai augtu spēcīgi.

Pret ķiršu lapbiri atļauts smidzināt arī Topas 100, Effector pirms un pēc ziedēšanas, bet tie ir 2. reģistrācijas klases fungicīdi.

Ražojošiem skābajiem ķiršiem vainagu ieteicams veidot ražas vākšanas laikā vai tūlīt pēc tās. Vasarā ļoti labi redzami kailie zaru posmi un slimie, nokaltušie zari. Izveidotajā vainagā palikušie zari būs labāk izgaismoti un apgādāti ar barības vielām, tādējādi tie veidos spēcīgākus ziedpumpurus.

! Skābajiem ķiršiem vainags jāveido katru gadu. Kailie zaru posmi stipri jāīsina līdz kādam jaunam, uz augšu augošam sānzaram. Jo spēcīgāk un biežāk zarus īsinās, jo vairāk būs jauno ražojošo dzinumu. Jāizgriež zari vainaga iekšpusē, kuri vēl ražo tikai pašos zaru galos, kā arī slimie zari.

Ja nepieciešams, augsni kaļķo, jo nepiemērotas augsnes reakcijas gadījumā skābajiem ķiršiem ir traucēta barības vielu uzņemšana. Vēlamā augsnes reakcija – vāji skāba līdz neitrāla. Ķiršu stādījumus ieteicams mulčēt – tad augsnē ilgāk saglabāsies mitrums un aizkavēsies nezāļu dīgšana. Mulčai var izmantot lapu koku zāģu skaidas, nopļauto zāli, nobirušās lapas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.