×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
24. februāris, 2014
Drukāt

Labdzimušu jaunavu izklaide vai postmodernā māksla?

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ceturtdien, 27. februārī, Latvijas Arhitektūras muzejā M. Pils ielā 19, Rīgā atklās tekstilmākslinieces Velgas Lukažas darbu izstādi “Citāti”.

Velga Lukaža (dz. 1960) Latvijas tekstilmākslā ir savrupa un īpatna parādība – daiļrades sākumposmā veidojusi lielizmēra gobelēnus, taču patieso māksliniecisko “es” atradusi miniatūru formātā. Viņas filigrānie, tehniski un mākslinieciski smalki izslīpētie darbi, eksponēti uz veciem koka dēļiem, top senākajā no rokdarbu tehnikām – izšuvumā lina, zīda un zelta diegos un pērlēs. Labdzimušo jaunavu un mājsaimnieču kādreiz iecienītais brīvā laika kavēklis mākslinieces rokās ieguvis augstas raudzes profesionālu līmeni – par pēdējo liecina starptautiskie apbalvojumi.

Latvijas Arhitektūras muzeja – Rīgas vissenākā dzīvojamā nama, kura pirmsākumi datējami ar 15. gs. – izstāžu zāle mūsdienu mākslas ekspozīcijām nav vienkārša. Laikmetīgās arhitektūras, dizaina un mākslas skatēm šī telpa ar aktīvo vēstures klātbūtni visbiežāk kļūst par izaicinājumu. Tālāb, veidojot šeit izstādes, lielāko tiesu ticis izmantots senatnīgā un mūsdienīgā kontrastu princips. Taču Velgas Lukažas darbiem piemīt pārlaicīga vērtība, izstādei dotais nosaukums “Citāti” liecina par postmodernā un pēcpostmodernā laikmeta nesaraujamo saistību ar pagātni, dialektiskajos laiku lokos šī vienība nemainīgi paliek svarīga. Velgas Lukažas smalkie, liriskie darbi ir poētiski pat tiešā veidā – tajos ienāk dzejas rindas, un viņas mentālā tuvība franču kultūrai ir bijusi liktenīga – jau ilgāku laiku mākslinieces mājvieta ir Parīze. Izstādē “Citāti” Velgas Lukažas nelielām svētbildēm līdzīgie darbi dzīvo organiskā simbiozē ar Rīgas vissenākā dzīvojamā nama garu un būtību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+