Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Māmiņu čīkstēšana neapturēs progresu 16

Kāpēc tiek taisītas tās reformas! – parkā uz soliņa besījas vecmāmiņas, uzzinot par jauna izglītības satura ieviešanu skolās. Vai mūsu jaunībā bērni nesaņēma pietiekami gara gaismas? Vai teicamnieki ar sekmēm nedarbojās prāta un zinātnes laukā! Arī bērna ratiņus stūrējošas mammas apraudas – manu kucentiņ, ko tev nāksies piedzīvot! Nevainīgo zīdainīti, kas rožsārtām pēdiņām guļ šūpulī, pēc sešiem gadiem izraus no ģimenes klēpja, iesauks apmācībā pašvadībai un caurviju prasmēm. Vai vidējās izglītības standartu apguvušais, pēc 12 gadiem vecākiem atdotais tīnis spēs komunicēt ar mājiniekiem vai sapratīsies vien ar datoru? Vai viņam būs saglabājusies senču asins un cita, ne tikai digitālā identitāte?

Izglītības ministrija atklāj skolu programmu vātis no sliktākās, atbaidošākās puses. Izglītības sistēma bija novecojusies un gadiem neremontēta, ar atpalikušas, laikam līdzi neejošas izglītošanās zīmogu. No skolām iznāca luņi! Ar uzspiešanu lasīt neizturami garos Andreja Upīša gabalus, ar zubrīšanas metodēm maitāja augošās personības. Pa gaiteņiem staigāja par nezināšanu nopiņņājušās ģimnāzistes un represēti skolēni. Skolai nav jāgatavo nīkulīgs intelbeņķis, kas iekalis tos pašus krāmus, ko cilvēki gadsimtiem izzinājuši par pasauli. Vai skolēns jāspīdzina, ja rēķinos veicas vāji? Ministrija negribēja, ka paliekam par ganiņu tautu eiropiešu saimē, un laikmetīga mācību satura izstrādāšana bija arhisvarīgs uzdevums, kas atvērs bērniem acis uz progresa pasauli. Reformas mērķis ir indivīda spēja kompleksi lietot zināšanas un prasmes, risināt problēmas mainīgās dzīves situācijās. Viduvējības, trijnieku karaļi, kas nezina ne bū, ne bē, ar mūsdienu pedagoģijas metodiku jāpārkausē izcilībās.

Bez šaubām, izglītības ministrs reformas konceptu par kādiem 60 eiro varēja nopirkt likvidējama ārzemju pētnieku centra ūtrupē, bet tā nebūtu estētiski. Turklāt vajadzēja saglabāt mūsu skolās iemājojušo Kronvalda Ata garu, pārņemt poļu ārsta Zulcbahera un Montesori pieredzi paraugcilvēku radīšanā un tādējādi izslaucīt pelējumu no skolām, veidojot inkubatoru jauniem cilvēkiem ar spožām nākotnes izredzēm. Ikkatra māmiņa gribētu, lai pusaudzis pēc skolas beigšanas kļūst maksātnespējas administrators vai eirokrāts, nevis aprobežots, pārzubrījies absolvents lubraks. Varbūt dienās atvase tiks par Latvijas prezidentu, kurš tikpat virtuozi nolasīs runu Apvienoto Nāciju tribīnē, kā padevās Vējoņa kungam! Lietpratēji vēsta, ka šodienas pirmklasniekam stājoties uz patstāvīgās dzīves ceļa, 65% profesiju būšot tādas, kādas pagaidām neeksistē, teiksim, teleportācijas operators, un kā tad pārvarēs nemācēšanu ar skopi dotu vecmodīgu skolas maizi?

Tā apveda ap stūri Šadurski, iegalvojot, ka Kārlis ieies vēsturē kā celmlauzis, saņems nopelniem bagātā izglītības darbinieka personālo pensiju kā proaktīvs jaunā mācību satura pamatlicējs. Lai pārveidotu iekalšanas skolas par intelektuālās uzlādes punktiem, lai izceltu izglītību, kas bija iezārkota priežkoka kastē, uz jauniem apvāršņiem, rosījās mūsu apskaidrotākie prāti. Resora ierēdņi, klašu vecāku komiteju aktīvistes, cilvēki, kas abonē žurnālus “Skola un Ģimene” un “Ievas Stāsti”, Somijā pabijušie, kas vēroja, ka visaugstāk vērtētajā izglītības sistēmā audzinātie perfekti lieto iegūtās unikālās prasmes. Pēc ļoti gudri izstrādātas kompensācijas sistēmas mājturības stundu nomainīja ar “drāmu”, lateni un mateni sapakoja kā starpdisciplinārus priekšmetus un astronomijas vietā ieviesa okulto zinātni, kur māca sakarību cilvēka liktenim un zvaigznāju konfigurācijai. Vanagas kundzes nosirmojušo pedagogu arodbiedrībai piederīgās lai rēķinās, ka skolotāju tirānijai pienācis gals. Nebūs uzmākšanās ar mājas darbiem un iemācītās vielas atprasīšana jauniešiem, kuri būs izcilākie pasaulē.

LA.lv