Foto-Shutterstock

5 stratēģijas, kas jāzina ikvienam, kam ir nauda 0

Jaunā gada atnākšana lielai daļu cilvēku gan Latvijā, gan pasaulē saistās ar savas līdzšinējās dzīves un ikdienas paradumu izvērtēšanu, sniedzot ierosmi izvirzīt jaunas apņemšanās, uzskata baņķieri. Lai gada sākuma entuziasms nestu cerētos rezultātus, Swedbank Finanšu institūts apkopojis svarīgākās stratēģijas, kas jāzina ikvienam, lai gudri pārvaldītu savu “maciņu”.

Plāno jau tagad

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Naudas plānošana ir iespēja izkļūt no finansiālām grūtībām un/vai kļūt finansiāli neatkarīgākam. Vērts paturēt prātā, ka daudz lielāku stresu rada nedrošība par rītdienu, bet plānošana sniedz drošību un stabilitāti. Labklājība, gluži tāpat kā vēlamo mērķu sasniegšana, nerodas pati no sevis. Tai nepieciešama izlēmīga rīcība, kā arī skaidra kontrole pār ienākošās un izejošās naudas plūsmu. 

Nevis visu uzreiz, bet soli pa solim

Klasiskais budžeta plānošanas cikls iekļauj sekojošas darbības:

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Ienākumu un izdevumu uzskaite. Ja precīzi zināsi, cik daudz pelni un cik daudz un kam tērē, varēsi pārvaldīt savas naudas lietas.

2. Analīze. Kad tikts skaidrībā ar saviem ienākumiem un izdevumiem, nepieciešams izdarīt secinājumus, atbildot uz jautājumu, vai visi tēriņi ir jēgpilni un vai esošā situācija ir pieņemama. Parasti analīzes procesā garantēti pārsteigumi, jo „saskaitot galvā” tēriņu summas mēdz šķist mazākas un zust no atmiņas. Tieši nelielie un it kā “nenozīmīgie” ikdienas tēriņi mēneša ietvaros sastāda vērā ņemamu summu.

3. Mērķi. Ja saredzi iespējas esošās situācijas uzlabojumiem, jāsaprot, ko un kāpēc vēlies darīt citādāk.

4. Plāns. Lai sasniegtu mērķi, kaut kas būs jāmaina. Pamatā naudu savā “maciņā” iespējams atlicināt vai nu tērējot mazāk, vai pelnot vairāk. Vienkāršākais būs sākt ar tēriņu mazināšanu, tomēr tos var samazināt līdz noteiktai robežai. Svarīgi arī apzināt papildus ienākumu gūšanas iespējas.

5. Rīcība. Konkrētas darbības, lai apņemšanos īstenotu.

Visbagātākais tas, kurš ievēro mērenību

Ja visu laiku būs sajūta, ka neko nevari atļauties, ir daudz lielāks risks pazaudēt entuziasmu. Naudas taupīšanas un plānošanas jomā šāda pieeja varētu būt noderīga pieeja – 80% vēlamo tēriņu saglabāt esošajā līmenī, bet pārējos 20% novirzīt kāda noteikta mērķa sasniegšanai.

Necīnies viens, izmanto digitālos palīgus

Saskaņā ar Swedbank pētījumu par mājsaimniecību finanšu plānošanas paradumiem1, lielākā daļa plānošanu uztver kā aptuvenu ienākumu un izdevumu plūsmas uzraudzīšanu bez detalizēta plāna (atzīst 47% iedzīvotāju). Tikai neliela daļa norāda, ka rūpīgi uzskaita visus ikmēneša izdevumus un regulāri seko līdzi ienākumu izlietojumam (13%). Ja ir mērķis savu budžetu pārvaldīt gudri, tad tam jāpievēršas nopietnāk, izstrādājot sev ērtu pieeju un izmantojot tehnoloģiju attīstību, kas ļaus automatizēt kā uzskaites, tā arī analīzes procesu.

Nefokusējies uz sīkumiem, bet uz “lielo bildi”

Reklāma
Reklāma

Finanšu plānošanas paradumu pētījums liecina, ka cilvēki visbiežāk (69%) savu budžetu plāno viena mēneša ietvaros, lai nepietrūktu naudas regulāro maksājumu veikšanai un neatliekamajiem izdevumiem.