×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
30. jūlijs, 2015
Drukāt

Labklājības ministrija plāno veikt grozījumus sociālās apdrošināšanas sistēmā

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Labklājības ministrija (LM) sagatavojusi grozījumus likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, tādējādi pilnveidojot sociālās apdrošināšanas sistēmu, portālu “La.lv” informēja ministrijas pārstāve Viktorija Burake.

Tā kā konkurences ierobežojuma laikā personai tiek saglabāti regulāri ienākumi, no kuriem jāietur iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālās iemaksas, likumprojekts paredz, ka šajā periodā persona ir sociāli apdrošināma.

Ja cilvēks ir nodarbināts vienlaicīgi divās vai vairākās dalībvalstīs (Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveicē), sociālās iemaksas ir jāveic tikai vienā dalībvalstī. Tomēr praksē ir gadījumi, kad sociālās iemaksas tiek veiktas vairākās dalībvalstīs. Tādejādi ir nepieciešams noteikt atbildīgo iestāžu rīcību, lai iemaksas būtu reģistrētas tikai vienā dalībvalstī.

Normatīvie akti paredz, ka pašnodarbinātā persona var vienu reizi izvēlēties sociālo iemaksu objektu, bet neparedz pašnodarbinātā ziņojuma par sociālajām iemaksām precizēšanu (labošanu). Tomēr praksē ir gadījumi, kad pašnodarbinātās personas vēršas Valsts ieņēmumu dienestā un lūdz labot ziņojumu. Likumprojekts paredz, ka no 2017.gada pašnodarbinātām personām būs tiesības vienu reizi mēneša laikā labot iesniegto ziņojumu par sociālajām iemaksām.

Tāpat personām, piešķirot pakalpojumus, tiek noteikts, kādos gadījumos cilvēki zaudē tiesības uz pakalpojumu vai pakalpojuma izmaksa tiek pārtraukta. Piemēram, persona izbraukusi uz pastāvīgu dzīvi citā valstī vai saņem pabalstus citā valstī. Šādos gadījumos novēloti tiek konstatēts, ka personai nebija tiesības uz pakalpojumu. Līdz ar to izveidojas pakalpojuma pārmaksas. 2014.gadā VSAA konstatēja pakalpojumu pārmaksu 1 698 892,48 euro apmērā. Lai efektīvāk atgūtu personai pārmaksātos pakalpojumus, likumprojekts paredz precizēt pārmaksu atgūšanas kārtību.

Iepriekšminēto paredz ceturtdien, 30.jūlijā, Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām, jāapstiprina valdībā un jāpieņem Saeimā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+