Latvijā
Politika

Uzņēmējs mūžā nenopelna to, ko maksātnespējas administrators dažos mēnešos. Vējonis uzrunā Saeimu7

Foto: Ieva Ābele, Saeima

Sekojot tradīcijai Saeimas pavasara sesijas pēdējā sēdē, tautas priekšstāvjus uzrunaja Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņš uzsvēra, ka šis ir vēsturisks gads, jo šogad svinam gan Latvijas valstiskuma simtgadi, gan vēlēsim jaunu Saeimu.

“Vēlēšanas dod mums iespēju veidot jaunu politisko vidi Latvijā, kurš priekšplānā vienmēr tiek izvirzītas sabiedrības kopējās intereses, kur politiķi uzņemas atbildību par saviem vārdiem un rīcību, vidi, kur katrs iedzīvotājs apzinās savu lomu mūsu valsts veidošanā un stiprināšanā, un atbildīgi izmanto sniegto iespēju izvēlēties savus priekšstāvjus Saeimā, jo rudenī izdarītās izvēles atbalsosies vēl daudzus turpmākos gadus, nosakot mūsu valsts attīstības dinamiku,” teica prezidents.

Vienlaikus gan viņš brīdināja, ka Latvijas nelabvēļi centīsies negodprātīgi izmantot demokrātijas instrumentus, lai ietekmētu vēlēšanas un vājinātu mūsu valsti.

Vērtējot Saeimas darbu, viņš uzteica paveiktās reformas nevienlīdzības mazināšanai un izaugsmes veicināšanai. Tomēr vienlaikus prezidents uzsvēra: “Daudzsološajai ekonomiskajai izaugsmei un iekšzemes kopprodukta pieaugumam jāparādās ne tikai statistikā un optimistiskos ziņu virsrakstos, bet arī jābūt izjūtamam arvien vairāk iedzīvotāju dzīves rocībā.” Savukārt, ieviešot jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli, jāraugās, lai palielinās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, un pakalpojumu apmaksas prasības visām sabiedrības grupām ir samērīgas un taisnīgas.

Īpašu uzmanību prezidents veltīja arī izglītības reformām. “Izmaiņas izglītības jomā ir būtisks un nepieciešams solis pretim zināšanu sabiedrībai un ilgtermiņa konkurētspējai. Zinoša un izglītota sabiedrība dos mums iespēju veidot tādu valsti, kur plaukst uzņēmējdarbība ar augstu pievienoto vērtību un kura lepojas ar saviem cilvēkiem. Lai veidotos tāda sabiedrība, ir kritiski jāpārskata visi izglītības līmeņi, jo bieži vien tiek uzdoti jautājumi: vai pamatskolas mācību metodes un saturs nav aizkavējies citā gadsimtā? Vai vidējās un arodizglītības iestādes sagatavo jaunos cilvēkus patstāvīgai dzīvei? Vai augstskolu Latvijā nav pārāk daudz? Vai tās spēj nodrošināt Rietumu pasaules standartiem atbilstošu un starptautiski konkurētspējīgu augstāko izglītību? Mēs nevaram mūžīgi meklēt atbildes uz šiem jautājumiem. Tie ir jārod jau šodien, jo nākotne sākas šodien,” teica Vējonis

Prezidents atzina, ka šī sasaukuma laikā Saeimai bijuši arī darbi, kas pamatoti saņēmuši kritiku: “Mēs esam arī pieredzējuši partiju kvotas un budžeta nakti, kad atsevišķi deputāti, lai atjaunotu spēkus, par spilvenu izmantoja budžeta projektu. Tāpat bijuši neauglīgi strīdi par izglītības reformu un teju ierastā pēdējā brīža risinājumu prakse, kad trešajā lasījumā tiek atbalstīti pa sētas durvīm atnesti, līdz galam neizstrādāti un pienācīgi neapspriesti priekšlikumi. Lai arī vairākus gadus Saeima strādāja pie Saeimas Kārtības ruļļa grozījumiem, pietrūka politiskās gribas šo darbu novest līdz galam.”

Vējonis arī norādīja, ka ne vien no ierindas pilsoņiem, bet arī uzņēmējiem, tiesnešiem un pašvaldību cilvēkiem saņēmis sūdzības par neskaidrām likumu normām. Tēļ viņš atkārtoti aicināja deputātus katram likumam izstrādāt sākuma un gala anotācijas, lai ikvienam būtu informācija par Saeimas veiktajām izmaiņām un padarīto darbu. Tāpat būtu nepieciešams katram priekšlikumam likumprojektos pievienot rakstveida pamatojumu.“Sabiedrības neuzticēšanās valsts varai un parlamentam ir bieži saistīta tieši ar to, ka neskaidrojam savu darbu un nesarunājamies ar sabiedrību saprotamā valodā,” atgādināja valsts galva.

Atsevišķu uzmanību prezidents veltīja maksātnespējas administrēšanas nozarei. “To, ko daudzi godprātīgi uzņēmēji nenopelna mūža laikā, daži maksātnespējas administratori nopelna pāris mēnešos vai gada laikā. Latvijas ekonomikas attīstībai un iedzīvotāju labklājības celšanai ir vajadzīgi maksātspējīgi un plaukstoši uzņēmumi, nevis pārtikuši maksātnespējas administratori,” norādīja Vējonis, atgādinot arī par sasāpējušajam problēmām tiesu sistēmā.

Runas noslēgumā prezidents norādīja, ka Saeimai ir pienācis laiks mainīties – no likumdevēja, kas galvenokārt nodarbojas ar vakardienas un aizvakardienas problēmām (reizēm pat pašu radītām) uz labu pārmaiņu līderi par valsts attīstībai svarīgiem jautājumiem.

LASI PILNU PREZIDENTA UZRUNU TAUTAS KALPIEM

21062018-Uzruna_Saeimai

LA.lv