×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
13. jūlijs, 2012
Drukāt

Labvēlīgi sadzīvot un sadarboties

Foto - Liena JaunbelzereFoto - Liena Jaunbelzere

Šogad bērnu mājas uzdevums bija novērot savā apkārtnē augošos ķērpjus un pēc to izplatības secināt, vai gaiss ir tīrs vai piesārņots. Lai iegūtu šim darbam nepieciešamās zināšanas, Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki Latvijas reģionos iepriekš rīkojuši vairākus seminārus, kuros mācījuši ķērpju pētīšanas metodiku.

 

Tāpēc arī vērojumu prezentācijas sanākušas augstā līmenī. Inta Soma, Dabas aizsardzības pārvaldes projekta vadītāja: “Pētījumi tika veikti zinātniski pareizi, un to rezultāti tiks ievadīti kopējā datubāzē, kuru varēs izmantot visi interesenti. Patīkami, ka skolēni savās vērojumu dienasgrāmatās rakstījuši arī ar humoru un fiksējuši jautras situācijas. Arī šodien, dodoties dabā un spēlējot dažādas spēles, mēs tikai nostiprināsim teoriju.”

Vairāki bērni no Lietuvas, kas ieradās Abragciemā, jūru redzējuši pirmo reizi. Skolotāja Jolita Gineikiene stāsta, ka sajūsma sākusies vēl ceļā, līdzko caur autobusa logu ieraudzīta jūra. Tik ļoti visiem esot gribējies to aptaustīt! Bet skolotāja Kirsti Solvaka, kura pavadīja delegāciju no Igaunijas, uzsver, ka šajā nometnē ieguvusi lielisku pieredzi un labas idejas, kā organizēt šāda mēroga pasākumus. Dažādiem dabas izpētes projektiem Igaunijā skolas saņemot finansējumu no fonda, kas apsaimnieko par pārdotajām CO2 kvotām iegūto naudu, taču tik vērienīga un labi organizēta pasākuma kā ikgadējā AS “Latvijas Finieris” rīkotā “Zaļās klases” olimpiāde Igaunijā neesot.

Jolanta Medne, AS “Latvijas Finieris” padomes biroja vadītāja, stāsta, ka pieredze pasākuma organizēšanā krāta vairākus gadus, katru reizi ņemot vērā arī skolotāju priekšlikumus, kā šīs divas nometnes dienas padarīt vēl piesātinātākas. J. Medne: “Šogad “Zaļo klasi” nolēmām organizēt, iesaistot arī Dabas aizsardzības pārvaldes cilvēkus, kuri piedāvāja ideju par ķērpju pētīšanu.

 

Mēs bieži dzirdam aicinājumu sargāt dabu, taču ne vienmēr saprotam, kas tad tieši kādā konkrētā vietā ir tas īpaši aizsargājamais kukainis, augs, sēne, sīkbūtne vai ķērpis… Tāpēc domāju, ka iegūtās zināšanas bērniem būs noderīgas turpmākajā dzīvē. Kamēr vien sēne un aļģe ir labās attiecībās, ķērpis dzīvo, tāpat arī cilvēku dzīvē draudzīgām attiecībām ir nākotne.”

 

Taču šovasar “Zaļā klase” saviem dalībniekiem deva iespēju ne vien izzināt dabu, bet arī apgūt komunikācijas prasmes: iejusties jaunā kolektīvā un modināt sevī līderi, jo komandas, kas saņēma visdažādākos uzdevumus, tika veidotas no dažādu skolu skolēniem.

Andris Soms, Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieks: “Samiksētās komandās bērni varēja sapazīties un mācīties sastrādāties. Dzīvē šīs prasmes ir būtiskas un noteikti noderēs. Arī ilgdzīvotājs ķērpis radies no aļģes un sēnes simbiozes. Spēja vērot, atrast zināšanas un strādāt kopā, lai gūtu panākumus, ir būtiska.”

Uzmanīgi vērot dabu un izdarīt secinājumus jauniešus aicina arī Uldis Biķis, AS “Latvijas Finieris” valdes priekšsēdētājs: “Pati daba rāda priekšzīmi, kā ilgi dzīvot un labvēlīgi sadzīvot. Skolēnu pētījumi par ķērpi, ko veido aļģes un sēnes saikne, pierāda, ka labam kontaktam jebkurā dzīves situācijā parasti ir abpusēji labvēlīgs un savienojošs raksturs.”

Labvēlīgo atmosfēru atpūtas bāzē augstu novērtē skolotājas, kuras kopā ar saviem audzēkņiem Abragciemā ieradušās no visas Latvijas. Skolotāja no Pāvilostas stāsta, ka nevienā citā pasākumā nespēj atpūsties tik labi un nejūtas tik droša par saviem audzēkņiem kā tieši “Latvijas Finiera” kempingā, kur nekas netiek uzspiests, bet noris tik interesanti, ka piedalīties vēlas visi. Savukārt skolotāja no Sējas stāsta, ka augstākais atzinums “Zaļās klases” organizatoriem ir tas, ka bērni, atvieglojot skolotāju, olimpiādei visu sagatavojuši paši, lai tikai skolotāja savus darbus saplānotu tā, ka brauciens uz Abragciemu būtu iespējams.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+