Kultūra
Kultūrpolitika

Lāčplēša dienas notikumi visā Latvijā: Ieskaties, izvēlies, iesaisties! 16

Foto: LETA

Rīgā ierasti kupla Lāčplēša dienas programma
Lāčplēša dienu Rīgā atzīmēs ar vairākiem piemiņas pasākumiem – Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militāro parādi pie Brīvības pieminekļa, lāpu gājienu, vainagu nolikšanas ceremoniju Rīgas Brāļu kapos un pie pulkveža Oskara Kalpaka pieminekļa, kā arī ar piemiņas brīdi pie pieminekļa Rīgas 6. kājnieku pulka kareivjiem Sudrabkalniņā. Līdztekus tam notiks kultūras pasākumi – izstāde, vairāki koncerti kultūras centros, koncertzālēs un dievnamos.

Tradicionāli ik gadu tikai vienu dienu, 11. novembrī, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs izstāda īpašu apbalvojumu – vienīgo zināmo pilno Lāčplēša Kara ordeņa komplektu (I, II un III šķiras ordenis), ko par cīņām Neatkarības karā saņēmis ģenerālis Jānis Balodis (1882–1965). Šogad tam līdzās tiks eksponēts muzeja jaunieguvums – Latvijas armijas kareives Valijas Veščunas-Jansones (1902-1990) III šķiras Lāčplēša Kara ordenis, kā arī citi viņas apbalvojumi, dokumenti, fotogrāfijas un personīgie priekšmeti. Ordeni Valija Veščunas-Jansone saņēma par par drošsirdīgo rīcību 1919. gada 19. novembra kaujā pie Plāņu mājām. Par izrādīto drosmi un pašaizliedzību V. Veščuna-Jansone 1922. gadā saņēma III šķiras Lāčplēša Kara ordeni (Nr.1165), to viņai pasniedza Valsts prezidents Jānis Čakste. Bijusī kareive bija viena no trim sievietēm, kam Lāčplēša Kara ordenis piešķirts.

Rīgā Lāčplēša dienas piemiņas pasākumi sāksies plkst. 9 ar Ekumenisko dievkalpojumu Doma baznīcā, pēc tam notiks vainagu nolikšanas ceremonija Rīgas Brāļu kapos un pie pulkveža Oskara Kalpaka pieminekļa. Laukumā pie Brīvības pieminekļa varēs vērot Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas vienību militāro parādi, bet pie Rīgas pils svinīgo Godasardzes maiņu. Jau tradicionāli atceres pasākums Rīgas atbrīvotājiem notiks arī Sudrabkalniņā, kur līdz ar amatpersonām piedalīsies Latvijas Nacionālo bruņoto spēku un Zemessardzes pārstāvji, bet par svinīgo noskaņu gādās vīru kori “Absolventi”, “Silvicola” un Zemessardzes orķestris.

No plkst. 16 līdz pat plkst. 23 notiks jau par tradīciju kļuvušais pasākums “Brīvības cīnītāju gars cauri visiem laikiem”, kurā notiks gājiens no Rīgas Brāļu kapiem līdz Strēlnieku laukumam, latviešu karavīru piemiņai veltīts svētbrīdis pie Brīvības pieminekļa, kā arī folkloras kopu, vīru kopas “Vilki”, “Skandinieki”, “Vilkači”, orķestra “Ducele” un etnoroka grupas “Laimas muzykanti” koncerts Latviešu strēlnieku laukumā. Tepat varēs apskatīt brīvības cīnītāju ekipējuma, bruņojuma un sadzīves priekšmetu ekspozīciju. Tradicionāli būs arī uguns plosta palaišana Daugavā.

Savukārt Rīgas Anglikāņu Sv. Pestītāja baznīcā, pasākumā “Daugavmalā mierīgs vakars”, brīvības cīnītāju piemiņai izskanēs koncertprogramma “Vēl viens sapņu dārzs” ar Rīgas Latviešu biedrības kamerkora “Austrums” un Latvijas Zemessardzes kora “Stars”, latgaliešu poproka grupas “Dabasu Durovys”, koklētāju ansambļa “Cantata” un ērģelnieces Larisas Carjkovas piedalīšanos.

Sestdien Lāčplēša dienai veltīti koncerti notiks Rīgas kultūras centros, koncertzālēs un dievnamos. Kora mūzika kopā ar vairāku solistu māksliniecisko sniegumu būs dzirdama Latvijas Universitātes Lielajā aulā koncertā “Īstens latvietis”, bet Rīgas Domā klausītāji aicināti uz Latvijas simtgadei veltītā festivāla “Trīs zvaigznes” koncertu “Latvju rekviēms”, kur varēs dzirdēt orķestra “Rīga”, Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” un vairāku solistu māksliniecisko sniegumu.

Kultūras pils “Ziemeļblāzma” parkā būs izglītojošs pasākums bērniem un jauniešiem, kurā būs iespēja iepazīt karavīru ikdienu, apskatīt ekipējuma un ieroču ekspozīciju, cienāties pārvietojamajā lauku virtuvē un vērot paraugdemonstrējumus rīcībai ekstremālā situācijā. Savukārt kultūras pils telpās muzicēs grupa “ElektroFolk” koncertā “Aiz Daugavas vara dārzs”.

Kultūras centrā “Ritums” apmeklētāji gaidīti pasākumā “Vai tādēļ nedziedāju?”, kur koncertēs vairākas folkloras kopas, jauniešu studija “Banga” un vīru koris “Tēvzeme”, kā arī būs radošās darbnīcas un ikviens tiks cienāts ar siltu tēju. Rīgas Latviešu biedrībā notiks latviešu dziesminieku koncerts, bet kultūras centrā “Iļģuciems” būs koncerts “Pērkonvīra pasaka”. Lāčplēša dienai veltīts pasākums “Svecīšu aizdegšana Strazdumuižā” risināsies Latvijas Neredzīgo bibliotēkā.

Vidzeme
Alūksnē apbalvos “Lāčplēša stafetes” uzvarētājus
Jau no plkst. 10 līdz 14 laukumā pie Alūksnes novada pašvaldības administratīvās ēkas Dārza ielā 11 notiks militārās tehnikas un ieroču izstāde, kurā varēs aplūkot bruņoto spēku un Zemessardzes ekipējumu. Plkst. 12 Alūksnes Lielajos kapos Alūksnes novada pašvaldības un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji noliks ziedus pie Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru kapiem, savukārt plkst. 12.30 sāksies piemiņas brīdis Alūksnes Garnizona kapos. Plkst. 13.30 visi aicināti uz Lāčplēša dienai veltītu dievkalpojumu Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā, bet plkst. 14.30 pie Alūksnes Jaunās pils sāksies Lāčplēša dienas svinīgais pasākums, kura laikā apbalvos arī Alūksnes un Apes novadu skolu jaunatnes militārās sporta spēles “Lāčplēša stafete 2016” uzvarētājus. Pēc svinīgā pasākuma, ap plkst. 16, sāksies lāpu gājiens uz 7. Siguldas kājnieku pulka pieminekli, kur ap pulksten 16.30 notiks svētbrīdis. Šī pasākuma laikā plānots svinīgi iedegt dekoratīvu apgaismojumu, kas šovasar ierīkots pie pieminekļa, lai gan izgaismotu jaunās kāpnes, gan arī vizuāli ar gaismas staru palīdzību izceltu pieminekļa vertikālo stāvu diennakts tumšajā laikā. Pēc svētbrīža pie pieminekļa svinīgo solījumu dos Alūksnes novada jaunsargu kandidāti. Kā allaž, Lāčplēša dienas pasākumos piedalīsies gan NBS Kājnieku skolas, gan Zemessardzes 31. bataljona karavīri, turklāt Kājnieku skolai tieši šajā dienā apritēs 25 gadi kopš vienības izveidošanas.

Cēsīs – “Svētki ar orķestri”
Cēsīs Lāčplēša dienu ieskandinās III Latvijas Orķestru asociācijas festivāla noslēguma koncerts “Svētki ar orķestri”, kurā piedalīsies 700 dalībnieku no 22 Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskajiem un kamerorķestriem. koncerts sāksies plkst.14 Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Ieejas maksa: 3 eiro pieaugušajiem, 1,50 eiroskolēniem, studentiem, pensionāriem un Drauga kartes īpašniekiem.

11. novembra vakarā notiks tradicionālie Lāčplēša dienas pasākumi. Plkst.18 pie Skolnieku rotas pieminekļa sāksies svinīgais brīdis ar Cēsu novada domes priekšsēdētāja Jāna Rozenberga uzrunu un pūtēju orķestra “Cēsis” priekšnesumu. Pēc tā sāksies lāpu gājiens, kas vedīs uz Lejas kapiem, kur plkst.18.30 notiks piemiņas brīdis. Pēc tam plkst.19 ikviens aicināts ar svecītēm izveidot mirdzošu Latvijas kontūru uz kāpnēm Cēsu Pils parkā. Viduslaiku pils mūrus izgaismos multimediāla projekcija “Latvija esam mēs paši”. Šāgada Cēsu Lāčplēša dienas multimedija projekcija (mākslinieks un režisors Māris Kalve) uz pils torņa stāstīs par dziesmu. Kāda ir dziesmas loma tautas spējā pastāvēt. Kāda ir dziesmas nozīme un iedarbība cilvēka un īpaši karavīra dzīvē. Kādēļ bez dziesmas, savas un zināmas, nevar patiesi runāt par Tēvu zemi. Kāda ir dziesmas fenomena tieša saistība ar Lāčplēša dienu mūsu tautas vēsturē. Centīsimies rast atbildes uz šiem jautājumiem.

Gulbenes novadā – svinīgs piemiņas brīdis
Gulbenē, atzīmējot Lāčplēša dienu, plkst. 18 sāksies lāpu gājiens no pilsētas centra uz Brīvības pieminekli. Gājiens notiks Gulbenes kultūras centra orķestra muzikālā pavadījumā. Pie Brīvības pieminekļa gaidāms svinīgs piemiņas brīdis, kuru vadīs Māris Lāpāns, bet pēc svinīgā piemiņas brīža svētku dievkalpojums Gulbenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā.

Rankas pagasta pārvalde sadarbībā ar Rankas kultūrvēsturisko mantojuma centru, Gaujasrēveļu bibliotēku aicina apmeklēt pasākumu “Tavas saknes tavā zemē, Tavas pēdas tēva sētā”. Plkst. 12 piemiņas brīdis Edgara Pūcīša atdusas vietā Lizuma pagasta Silakapos, plkst. 13 – atceres brīdis Rankas kapos pie piemiņas zīmes, bet plkst. 14 Rankas kultūrvēsturiskajā mantojuma centrā atklās tai veltītu izstādi un būs iespēja noskatīties Treimaņa Zvārguļa darbu “Svešinieks” Liepas amatierteātra “Krams” iestudējumā. Savukārt Stradu pagastā Lāčplēša dienā, ņemot līdzi svecītes, ikviens aicināts izgaismot Latvijas valsts kontūru pie Stāķu dīķa. Līgo pagastā 11. novembrī plkst. 17 notiks deju uzvedums “Rainis. Aspazija. Zaļumballe” Lubānas kultūras nama jauniešu deju kolektīva “Žuburi” izpildījumā.

Jūrmalā pieminēs kapteini Zoltu
Lāčplēša dienas atceres pasākumi 11. novembrī Jūrmalā sāksies ar svētbrīdi Slokas evaņģēliski luteriskajā baznīcā plkst. 16. Pēc svētbrīža, iededzot lāpas, visi aicināti doties gājienā līdz kapteiņa Zolta piemineklim Kaugurciemā, kur notiks piemiņas brīdis, godinot Latvijas brīvības cīnītājus. Pulcēšanās lāpu gājienam notiks plkst. 17 pie baznīcas, un tas cauri Slokai un Kauguriem pa Raiņa un Kaugurciema ielu virzīsies līdz kapteiņa Zolta piemineklim. Pieminot Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus un brīvības cīnītājus, plkst. 17.50 notiks piemiņas brīdis, ziedu un svecīšu nolikšana pie kapteiņa Zolta pieminekļa. Piemiņas pasākuma izskaņā pasākuma dalībnieki aicināti pakavēties pie ugunskuriem un karstas tējas, ieklausoties karavīru dziesmās ciklā “Putekļaini tālie ceļi” Aijas Vītoliņas, Ģirta Alstera un domubiedru izpildījumā. Atceres dienas pasākuma apmeklētāju drošībai 11. novembrī no plkst. 15 līdz 18.30 būs liegta iebraukšana lāpu gājiena organizēšanas vietā Slokā – Raiņa ielas posmā starp Leona Paegles un Dzirnavu ielu.

Limbažos iedegsies latvju spēka zīmes
Limbažos 11. novembrī no plkst. 16 ar svecēm iedegsies latvju zīmes. Ikviens aicināts veidot mīlestības, ģimenes zīmi – apli – Baznīcas laukumā ar līdzi atnestajām svecēm. Iedegsies arī spēka zīmes – Māras krusts Baumaņu Kārļa laukumā pie ozola, Saules zīme pie Limbažu novada administratīvās ēkas, Jumis Jūras ielā. Plkst.16.30 tiks nolikti ziedi Jūras ielas kapos Lāčplēšu ordeņa kavalieru atdusas vietās, plkst. 17sāksies lāpu gājiens no Jūras ielas kapiem līdz ev. lut. Baznīcas dārzam, pa ceļam noliekot ziedus un atdodot godu pirmajam Latvijas armijas virspavēlniekam Dāvidam Sīmansonam un Latvijas himnas autoram Baumaņu Kārlim. No plkst.17.35 svētbrīdis Baznīcas dārzā pie Brīvības cīņās kritušo varoņu pieminekļa. Limbažu kultūras namā plkst. 14 tiks demonstrēta filma “Ievainotais jātnieks” par tēlnieku, Brīvības pieminekļa autoru Kārli Zāli, kuram 2018. gadā atzīmēsim 130. jubileju. Plkst. 18.30 atklās Zemessardzes (ZS) 27.kājnieku bataljona Veterānu apvienības priekšnieka Jāņa Bahmaņa kolekcijas izstādi “Ar sauli karogā” un skanēs koncerts kopā ar Limbažu kultūras nama kolektīviem.

Lievārdes novadā – ar liesmiņu sirdī
Lielvārdes novadā jau 10. novembrī plkst.19 Jumpravas kultūras namā skanēs Valsts svētku koncerts “Tavas saknes Tavā zemē”, plkst. 22 novada dome aicina uz svētku balli kopā ar grupu “Ateljē”. 11. novembrī plkst. 16 svinīgs piemiņas brīdis, godinot Latvijas brīvības cīnītājus, notiks Jumpravas centrā, plkst. 16.30 – pie Lēdmanes pamatskolas, bet plkst. 17 no Lēdmanes pamatskolas varēs aizbraukt uz Lāčplēša dienai veltīto lāpu gājienu un svinīgo pasākumu Lielvārdē, kur plkst. 17.30 Lāčplēša laukumā notiks Lāčplēša dienai veltīts piemiņas brīdis. Plkst. 18 sāksies Lāpu gājiens no Lāčplēša laukuma uz Rembates parku, kur gājienu noslēgsim pie ugunskura. Savukārt plkst.19 Kultūras namā “Lielvārde” skanēs svētku koncerts “Ar liesmiņu sirdī”.

Madonā nerims varoņu gars
Madonā Lāčplēša dienu ieskandinās jau 10.novembrī, plkst. 14 Saieta laukumā ikviens laipni aicināts doties kopīgā gājienā uz piemiņas vietu Liseskalna kapos, kur caur dzeju, dziesmām, lāpu un sveču gaismā tiks godināti mūsu tautas varoņis un stiprināta piederības apziņa mūsu zemei un valstij, kurā dzīvojam. Plkst. 18 Madonas pilsētas kultūras namā sāksies III Latvijas orķestru asociācijas festivāla koncerts (ieeja bez maksas).

11. novembrī plkst. 15 Madonas pilsētas kultūras namā svētku noskaņu radīs bērnu tautisko deju kolektīvi ar koncertu “Cīrulīši mazputniņi” (ieeja bez maksas). Plkst. 17.30 Poruka ielā turpināsies Madonas Grāmatu biedrības vadītājas Beātes Ozoliņas iedzīvonātā tradīcija. Šogad Grāmatu draugu biedrība, sadarbojoties ar Madonas pilsētas kultūras namu, aicina madoniešus uz piemiņas brīdi ar zīmīgu nosaukumu “Mūžam nerims varoņu gars”. Pasākumu kuplinās Ļaudonas jauktais koris “Lai top!”, diriģente Anita Melnupa, un Sarkaņu amatierteātra “Piņģerots” aktieri, režisore Gunta Apele, kā arī ikviens ir aicināts ar līdzi paņemto sveci godināt latviešu tautas varoņus.

Ogres novadā – “Lāčplēša kauss”
Ogres novada Kultūras centra Lielajā zālē 11. novembrī plkst.16 būs iespēja noskatīties dokumentālo spēlfilmu “Ievainotais jātnieks” par tēlnieku Kārli Zāli. Plkst. 18 notiks svinīgais brīdis pie Lielā karoga Brīvības ielā, tajā piedalīsies koris “Ogre”. Pēc svinīgā brīža – lāpu gājiens uz Brāļu kapiem. Gājienā piedalīsies Andris Kapusts un dūdinieki un folkloras kopa “Artava”. Piemiņas brīdis Brāļu kapos.

Līdz plkst. 19.30 pulcēšanās Ogres Valsts ģimnāzijas laukumā orientēšanās sacensībām “Lāčplēša kauss 2017”, tās sāksies plkst. 20.

Lāčplēša dienu pieminēs arī Ogres novadā. Suntažos 10. novembrī plkst. 17 tiks aizdegtas svecītes – veidota “Gaismas taka” pie represēto pieminekļa. Madlienā 11.novembrī plkst. 16.30 pie Madlienas pagastmājas sāksies reģistrēšanās skrējienam “Madlienas gaismas skrējiens”. Plkst. 17 gaidāma svinīga svētku uzruna, jauktā kora “Madliena” un pūtēju orķestra “Madliena” sveiciens svētkos. Ogresgala Tautas nams aicina iedzīvotājus 11.novembrī plkst. 17 aizdedzināt svecītes alejā. Taurupē 11. novembrī plkst. 17 sāksies Lāčplēša dienai veltīts lāpu gājiens no Taurupes monumentālā karoga uz piemiņas vietu Taurupes skolas parkā, kur notiks atceres brīdis. Skolas zālē būs iespēja noskatīties filmu par latviešu strēlniekiem, sekos melnās kafijas vakars. Arī Mazozolos, Meņģelē un Ķeipenē Lāčplēša dienas notikumi tiks pieminēti lāpu un svecīšu gaismā.

Saulkrastos – “Ievainotais jātnieks”
Piektdien, 10. novembrī plkst. 18 Saulkrastu Pēterupes evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks Lāčplēša dienai veltīts svētbrīdis, pēc kura visi tiek aicināti doties lāpu gājienā uz latviešu karavīru atceres vietu Saulkrastu kapos! Plkst. 19 Saulkrastu Jauniešu mājas telpās tiks demonstrēta režisores Ilonas Brūveres dokumentālā spēlfilma “Ievainotais jātnieks”, kas stāsta par tēlnieku Kārli Zāli. Ieeja kino seansā brīva.

Valkā apbalvos Barikāžu dalībniekus
11. novembrī plkst. 19 Valkas ev. lut. baznīcā sāksies Lāčplēša dienai veltīts Svētbrīdis, pēc kura uz Raiņa ielas pie baznīcas notiks stāšanās lāpu gājienam. Pkst. 19.30 lāpu gājiens no baznīcas virzīsies pa Raiņa un Rīgas ielām, uz brīdi apstāsies pie monumentālā Valsts karoga Lugažu laukumā, kur 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Renārs Zaļais un bijušais Latvijas Tautas frontes vadītājs, Saeimas deputāts Romualds Ražuks deviņiem valcēniešiem pasniegs Pateicības rakstus par piedalīšanos 1991. gada barikādēs. Pēc tam gājiena dalībnieki pa Beverīnas – Raiņa – Ausekļa un Rūjienas ielām ies uz Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušo Ziemeļvidzemes karavīru Brāļu kapiem.

Brāļu kapos ap plkst. 20.30 sāksies Atceres brīdis. Šogad tiks atklātas astoņas Valkas novada Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru piemiņas stēlas. Jaunsardzes un informācijas centra iniciētā projekta “Atceries Lāčplēšus” iecere ir apzināt Lāčplēša kara ordeņu kavalierus, kas varonīgi cīnījās par Latvijas valsti, un uzstādīt cienīgu piemiņas zīmi stēlas veidolā – kā pateicību no Latvijas tautas. Latvijas valsts pirmais un augstākais apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis – piešķirts 89 Valkas novadniekiem; viņu vārdi un dzimšanas dati iegravēti 8 piemiņas zīmēs, kas kalpos kā valsts atpazīstamības simbols un vieta, kur Lāčplēša dienā pulcēties tautai un aizdegt svecītes par Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem kavalieriem. Stēlas veidojis mākslinieks Jānis Strupulis.

Valmierā sadejos
Par godu Lāčplēša dienai Valmieras Kultūras namā 11. novembrī plkst.18 notiks tautas deju ansambļa (TDA) “Gauja” koncerts “Gaismu Latvijai”. Koncertā piedalīsies TDA arī “Gatve” un vidējās paaudzes deju kolektīvs (VPDK) “Gatve – otrā iespēja” (mākslinieciskā vadītāja Gunta Raipala), TDA “Teiksma” un VPDK “Teiksma” (mākslinieciskais vadītājs Jānis Ērglis), TDA “Vektors” (mākslinieciskā vadītāja Dagmāra Bārbale), TDA “Gauja” un VPDK “Gauja” (mākslinieciskie vadītāji Evita Kaķīte-Brasa un Artis Mellups). Koncertprogrammas vadmotīvs ir gaisma, kas simbolizē mīlestību, sauli un sirsnība. “Visam pamatā ir mīlestība. Mīlestība vienam pret otru, deju un mūsu zemi. Koncerts notiks zīmīgā dienā – Lāčplēša dienā. Tā ir diena, kad pirms daudziem gadiem latviešu puiši cīnījās par savu zemi – par Latviju,” saka koncerta “Gaismu Latvijai” organizatori, piebilstot, ka “Gaujas” dejotāji piedalīsies arī starp dejām veidotajās mizanscēnās.
Latgale
Daugavpils novadā – brāļiem Skrindām veltīta konference
Daugavpils pilsētas dome, Daugavpils pilsētas domes Kultūras pārvalde un Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs uz Lāčplēša dienai veltītiem pasākumiem aicina 9., 10. un 11. novembrī. 9. un 10. novembrī, no plkst. 10 līdz 16 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā notiks sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanas akcija. Godinot kritušos karavīrus, 10. novembrī karavīru kapos un piemiņas vietās Daugavpilī tiks nolikti ziedi, kā arī aizdegtas svecītes. Plkst. 12 notiks piemiņas brīdis Latvijas armijas karavīru brāļu kapos. Plkst. 11.30 no stāvvietas iepretim Daugavpils pilsētas domei uz Luterāņu kapiem izbrauc autobuss, kurā bez maksas līdz pasākuma norises vietai varēs nokļūt visi interesenti. Plkst.14 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja pagalmā notiks VRS kinologu paraugdemonstrējumi. Ieeja pasākumā visiem interesentiem brīva. Lāčplēša dienā, 11. novembrī plkst. 15.30, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja pagalmā notiks Daugavpils pilsētas jaunsargu vienību svinīgā solījuma došanas ceremonija. Nu jau piekto gadu pēc kārtas 11. novembrī Daugavpilī notiks Lāčplēša dienas Lāpu gājiens no Daugavpils Universitātes līdz Vienības laukumam. Gājiena sākums paredzēts plkst. 17, pulcēšanās – no plkst. 16.30 Dubrovina parkā iepretim Daugavpils Universitātei. Rosinot īpašu svētku noskaņu, Vienības laukumā plkst. 17.45 notiks Lāčplēša dienai veltīts vīru ansambļa “Dobeles zemessargi” koncerts.

Savukārt Daugavpils novadā, Vabolē, Skrindu dzimtas muzejā 9.- 10. novembrī notiks starptautiskā zinātniski praktiskā konference “Latgales pirmās atmodas darbinieku devums Latgales virzībā uz Latvijas valstiskumu”. Konference norisināsies Latvijas valsts simtgades un Latgales kongresa simtgades programmu ietvarā, lai godinātu valsts dibinātājus un pieminētu notikumus, kas bijuši būtiski Latvijas valsts izveidi.

Līvānos iedziedās Tautas Saimes grāmatu
Līvānos notiks tradicionālais lāpu gājiens, pulcēšanās kuram sāksies plkst.15.45 pie Līvānu novada kultūras centra, pulcēšanās tam sāksies plkst.15.30. Bet tā noslēgumā ap plkst. 16 pie Līvānu Atbrīvošanas pieminekļa, skanot tautas dziesmai “Ģērbies, Saule, sudrabota!”, tiks iedziedāta “Tautas Saimes grāmata”. Tas ir Latvijas simtgadei veltīts Rīgas aktīvo senioru alianses (RASA) projekts, aktivizējot sabiedrību un katru līdzcilvēku Latvijā un ārvalstīs, atzīties mīlestībā Latvijai, uzrakstīt veltījumu, vēlējumu, pārdomas vai apsveikumu savai valstij jubilejā. Grāmata turpmāko mēnesi ceļos pa novada bibliotēkām, un novada iedzīvotājiem neatkarīgi no vecuma, neatkarīgi no reliģiskās vai etniskās piederības, būs iespēja tajā rakstīt savus iespaidus, pārdomas un redzējumus, savus vēstījumus un rosinājumus, stāstus, pievienojot foto materiālus, zīmējumus vai citas radošas izpausmes. Kāds bijis manas tautas, manas dzimtas, manas ģimenes, mans ceļš valsts pirmās simtgades nogrieznī? No savāktajiem vairāk kā 100 000 ierakstiem 25 grāmatās, pa piecām grāmatām no katra novada un Rīgas, veidosies laikmeta simtgades glezna. 2018. gada septembrī visas grāmatas tiks svinīgi nodotas Valsts prezidentam, savukārt viņš grāmatas nodos Latvijas Nacionālās bibliotēkas arhīvā, kur tās glabāsies nākošos simt gadus.

Rēzeknē – tradicionālais lāpu gājiens
Rēzeknē 11. novembrī risināsies Latvijas brīvības cīnītāju piemiņai veltīti pasākumi, kurus ievadīs aizlūgums par Latvijas karavīriem Jēzus Sirds katedrālē plkst.10. Pēcpusdienā plkst.16.30 pie pieminekļa “Vienoti Latvijai” sāksies lāpu gājiens. Pa Atbrīvošanas aleju – Latgales ielu un Kr.Barona ielu tas virzīsies līdz Miera ielas kapiem, kur pie obeliska Brīvības cīņās kritušajiem karavīriem tiks iedegtas svecītes un notiks piemiņas brīdis. Godinot Latvijas brīvības cīnītājus, vienoties tradicionālajās lāpu gājienā, aicināts ikviens. Līdzi ņemamas lāpas un svecītes. Lāčplēša dienā pasākumi Rēzeknē notiek sadarbībā ar Zemessardzes 3.Latgales brigādi. Rēzeknes novada Lendžu kultūras namā 11. novembrī notiks konference “Staņislava Kambalas ieguldījums Latgales vēsturiskajos procesos”, kas veltīta izcilai personībai Latgales vēsturē — sabiedriskajam darbiniekam, Latgales Apvienošanās kongresa dalībniekam Staņislavam Kambalam (1893-1941).

Kurzeme
Aizputē savīsies Paula melodijas un Ziedoņa dzeja
Aizputē, svinot Lāčplēša dienu, 11. novembrī plkst. 17 notiks koncerts “Satikšanās”, kurā savīsies balss un ģitāras skaņas labi zināmās vai sen aizmirstās Raimonda Paula melodijās ar Imanta Ziedoņa dzeju: “Es tev savu dvēseli”, “Saulrietiņa dzīvībiņa”, “Meitene ar kallu ziediem”, “Upē naktī” un citas izjustas, emocionāli piepildītas kompozīcijas. Bet plkst. 18.30 sāksies lāpu gājiens un ziedu nolikšana Aizputes Misiņkalna kapsētā, Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru Friča Cinovska un Miķēļa Pilskalna atdusas vietās. Pulcēšanās plkst. 18.15 Aizputes TIC laukumā.

Kuldīgā gaidāma militārā parāde
Kuldīgā par godu Lāčplēša diena sestdien no plkst. 10 līdz 14 pilsētas laukumā notiks Zemessardzes 45. nodrošinājuma bataljona un NATO kaujas grupas prezentācijas – militārā tehnika, ekipējums, ieroči, rekrutēšanas stends un tējas baudīšana, lentīšu locīšana un dalīšana. Plkst. 16 Pilsētas laukumā notiks militārā parāde, kuras laikā Zemessardzes kandidāti dos zvērestu. Kuldīgas brīvprātīgie jaunieši Pilsētas laukumā dalīs sarkanbaltsarkanās lentītes, kuras ikviens varēs piespraust pie apģērba, tā apliecinot patriotismu. Pēc parādes plkst. 16.30 vienības dosies gājienā uz Rātslaukumu, kur pārformēsies lāpu gājienam, lai dotos uz Annas kapiem, kur plkst. 17 notiks Latvijas brīvības cīņās kritušo varoņu piemiņas brīdis ar dzeju un mūziku.

Savukārt 16. novembrī plkst. 10 Kuldīgas pilskalnā notiks Lāčplēša dienai veltītas militarizētas sporta spēles “Spēks un daile”, ko rīko Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centrs sadarbībā ar Zemessardzes 45. nodrošinājuma bataljonu.

Kuldīgas novadā Lāčplēša dienas sarīkojumi sāksies jau 10. novembrī, kad plkst. 16 Rumbas pagastā Ventas ciema “Bukaišos” notiks erudīcijas pasākums bērniem “Mana Latvija”, bet plkst. 19 skanēs Valsts svētku koncerts, kurā uzstāsies vokālais ansamblis “Karameles” un Agnese Čīče. Vārmes pagastā 11. novembrī plkst. 17 ikviens aicināts uz lāpu gājienu. Tas notiks pa diviem gaismas ceļiem – no skolas un Vārmes pagasta pārvaldes. Gājienā interesenti aicināti doties ar lāpām vai svecēm. Pēc tam muzikāls atceres brīdis atpūtas parkā “Aizupītes”. Laidu pagasta iedzīvotāji 11. novembrī plkst. 18 aicināti piedalīties piemiņas akcijā un iedegt savā logā svecīti. Gudenieku pagasta kultūras namā 11. novembrī plkst. 17 viesosies Pāvilostas amatierteātris ar literāri muzikālu uzvedumu pēc Agneses Bules darbu motīviem “Latviešu sapnis”.

Liepājā koncertēs “Turaidas Roze”
11. novembrī Liepājā norisināsies Lāčplēša dienas lāpu gājiens, kurš ik gadu pulcē vairākus tūkstošus liepājnieku un pilsētas viesus. Pirms gājiena un tā laikā iedzīvotājiem un autovadītājiem jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem, atgādina pilsētas dome. Tāpat 11. novembrī plkst. 17 J. Čakstes laukumā norisināsies grupas “Turaidas roze” koncerts, piedaloties aktierim Ērikam Vilsonam, savukārt no plkst. 17.30 visi interesenti aicināti stāties Lāpu gājienam, lai plkst. 18 no J. Čakstes laukuma kopīgi dotos uz Ziemeļu kapiem. Piemiņas brīdī Ziemeļu kapos pie Brīvības cīnītāju pieminekļa ap plkst. 18.45 klātesošos uzrunās kapelāns Dāvids Šterns un pārstāvis no Latvijas Nacionāliem bruņotiem spēkiem, kā arī Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks. Piemiņas brīdi vadīs Dans Jansons.

Rojā koncertēs Pavītols
Rojenieki un novada viesi 11. novembrī plkst. 18 aicināti tradicionālajā Lāčplēša dienas lāpu gājienā, pē kura Rojas kultūras centrā skanēs mūziķa, grupu “Līvi” un “Saime” dibinātāja Jura Pavītola koncerts “Pareizi nepareizās dziesmas”.

Saldū – gaismu projekcija
Saldū 11. novembrī plkst. 16 – iespēja noskatīties filmu “Ievainotais jātnieks” Saldus novada pašvaldības administratīvās ēkas zālē, Avotu ielā 12. Ieeja bez maksas ar ielūgumiem, kurus var izņemt p/a “Saldus TIKS centrs” kasē, kā arī 40 minūtes pirms kino seansa tā norises vietā. Plkst. 17 – 22 gaidāma gaismu projekcija O. Kalpaka laukumā; plkst. 18.10 – 19 lāpu gājiens no Saldus Mūzikas un Mākslas skolu ēkas. Plkst. 19 – 20 Lāčplēša dienas svinīgais pasākums O. Kalpaka laukumā “Sudrabota saule lēca”, kurā gaidāma Saldus novada domes priekšsēdētāja Reiņa Doniņa svētku uzruna, uzstāsies Dace Tapiņa, Uģis Jēkabsons, DK “Sadancis” un DK “Jaunauce”, kā arī grupas “Jauno Jāņu orķestris” koncerts. Plkst. 18 – 20 silta tēja un radošās darbnīcas.

Talsos – Gaismas ceļš
Talsos Lāšplēša dienā plkst. 17 notiks Lāčplēša dienai veltīts lāpu gājiens “Gaismas ceļš”, pulcēšanās uz kuru sāksies plkst. 16.45 pie Talsu sporta nama. Plkst. 17.30 piemiņas brīdis pie pieminekļa “Koklētājs”, bet plkst. 19 sāksies Lāčplēša dienai veltīts Latvijas Republikas Zemessardzes orķestra koncerts Talsu tautas namā. Diriģents – Andis Karelis.

Ventspilī veidos ugunszīmi
Ventspilī 11. novembrī plkst. 15 Pārventas bibliotēkā skanēs latviešu laikmetīgās kora mūzikas skaņdarbi un Jēkaba Jančevska oratorija “No letu zemes”, ko izpildīs Kamerkoris “Ventspils”, Ventspils Kamerorķestris, multiinstrumentālists Aleksandrs Maijers, teicēja – Zane Jančevska. Diriģents Aigars Meri. Pasākumu organizē Biedrība “Kamerkoris Ventspils”. Ieeja koncertā bez maksas. Plkst. 18 Rātslaukumā notiks svinīga jauno zemessargu uzņemšana Zemessardzes 46. kājnieku bataljonā. Ceremonijas laikā Ventspils pilsētas un Ventspils novada jaunieši – zemessargu kandidāti – tiks uzņemti Zemessardzē un ieskaitīti Zemessardzes 46. kājnieku bataljona rindās. Plkst. 18:30 sāksies āpu gājiens no Rātslaukuma līdz Meža kapiem, bet plkst. 19 notiks piemiņas brīdis Ventspils Meža kapos pie Baltā krusta, piedaloties metālpūšamo instrumentu ansamblim “Ventspils Brass”. Plkst. 20 Reņķa dārzā kopā ar folkloras kopu “Laipa” visi aicināti uz latviešu tautas ornamenta ugunszīmes “Ceļš” veidošanu karavīru piemiņai – ikviens aicināts piedalīties ar savu līdzpaņemto svecīti.

Zemgale
Bauskā skanēs leģionāru dziesmas
Godinot Latvijas Brīvības cīņās kritušos, Bauskā 11. novembrī plkst. 17 notiks Lāčplēša dienai veltīs piemiņas brīdis pie pieminekļa “Par Latvijas brīvību kritušiem”. Šeit izskanēs svinīgas uzrunas, Mežotnes kora vīri izdziedās leģionāru dziesmas, un Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem varoņiem cieņu izrādīs Bauskas jaunsargi un zemessargi. Pēc piemiņas brīža visi aicināti piedalīties lāpu gājienā, kas vedīs no pieminekļa līdz Bauskas rātslaukumam. Šajā pašā dienā plkst. 18.30 Bauskas Kultūras centrā būs iespēja noskatīties dokumentālo spēlfilmu “evainotais jātnieks”, kas stāsta par Latvijas Brīvības pieminekļa autoru – tēlnieku Kārli Zāli.

Dobelē veidos sveču instalācijas
Lāčplēša dienā, 11. novembrī Dobelē tiks veidotas sveču gaismas instalācijas. No plkst.14 Dobeles Tirgus laukumā ikvienam interesentam būs iespēja iepazīt un apskatīt zemessargu tehniku, bet dienas turpinājumā plkst.16 Dobeles Tirgus laukumu ieskandinās Dobeles dziedošie kolektīvi Raimonda Bulmera vadībā. Kultūras nams un Dobeles novada pašvaldība aicina iedzīvotājus vienoties kopīgā Gaismas gājienā. Pulcēšanās gājienam notiks no plkst.16 Dobeles Tirgus laukumā, bet starts tiks dots plkst.16.45. Gājiens virzīsies pa Baznīcas un Brīvības ielu līdz Atbrīvošanas piemineklim. Plkst.17 notiks svinīgs brīdis pie Dobeles Atbrīvošanas pieminekļa un sadziedāšanās ar Jāni Kurševu un pavadošo grupu. Pēc kopā sadziedāšanās ikvienam būs iespēja sasildīties ar karstu tēju un pelēkiem zirņiem ar speķi. Bet no plkst.14 vietējie uzņēmēji kopā ar amatiermākslas kolektīviem un Dobeles Sarkanā Krusta pārstāvjiem vienosies pilsētvides labiekārtošanā, veidojot sveču gaismas instalācijas Dobelē.

Iecavā atklās piemiņas plāksni
Iecavā Lāčplēša dienas sarīkojumi sāksies sestdien plkst. 12 ar dokumentālās spēlfilmas “Ievainotais jātnieks” seansu kultūras namā. Plkst. 14 Iecavas parkā tiks atklāta piemiņas plāksne. Plkst. 14 Lāčplēša dienai veltīta ekspozīcija sporta un vēstures muzejā “Arhīvs”, radošās darbnīcas Iecavas Mūzikas un mākslas skolas telpās (lukturīšu veidošana, līdzi ņemot savu stikla burciņu, Latvijas karoga piespraudīšu veidošana), pie “Arhīva” ieroču apskate, šaušana ar peintbola ieročiem, braukšana militārā transportā, kareivju virtuve ar siltu zupu un tēju. Plkst. 16.45 sāksies lāpu gājiens no “Arhīva” uz Brīvības pieminekli. Plkst. 17 kopā ar 54. inženiertehniskā bataljona 1. rotas Iecavas zemessargiem godināsim Latvijas brīvības cīnītājus pie Brīvības pieminekļa.

Jaunjelgavā – “Gaismas vilnis”
Jaunjelgavā Lāčplēša dienu iezīmēs jubilejas – jau piektais Lāpu skrējiens, kas startēs plkst. 8:30 Stalānu kapos. Skrējiens vedīs Jaunjelgavas virzienā caur Daudzeses, Sunākstes, Staburaga, Seces, Sērenes pagastiem. Plkst. 17 notiks Lāčplēša dienai veltīts svinīgs brīdis Jaunjelgavas kapos pie Brīvības cīnītāju pieminekļa, plkst. 17.20 s;aksies Lāpu gājiens uz Daugavas krastmalu pie jaunatklātās stēlas, bet plkst. 18 – “Gaismas vilnis Daugavā” – lāpu skrējiena dalībnieku sveikšana, svecīšu plostiņu laišana Daugavā.

Jelgavā muzicēs Ivo Fomins
Jelgavā pulcēšanās uz lāpu gājienu notiks no plkst. 16.30 Pulkveža Oskara Kalpaka un Svētes ielā. Gājiens sāksies plkst. 17, virzīsies maršrutā Pulkveža Oskara Kalpaka iela – Lielā iela – Pasta iela – Stacijas iela un noslēgsies pie pieminekļa Jelgavas atbrīvotājiem, kur plkst. 17.45 sāksies koncerts. Programmā piedalās Ivo Fomins ar grupu un koris “Balti”.

Jēkabpilī viesosies arhibīskaps
Uzsākot Latvijas simtgadei veltītā gada pasākumus, Lāčplēša dienā, 11. novembrī plkst.13 Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā notiks Svētā Mise ar V.E. Romas Katoļu Baznīcas Rīgas arhibīskapa-metropolīta Zbigņeva Stankeviča piedalīšanos. Pēc Sv.Mises arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs tiksies ar poļu biedrības pārstāvjiem svētdienas skolā un apskatīs Itai Kozakevičai veltīto izstādi, pieminot arī Polijas neatkarības dienu un atceroties I.Kozakeviču. Plkst.16.30 Jēkabpils Svētās Jaunavas Marijas dzimšanas Romas katoļu baznīcā kopā ar arhibīskapu Zbigņevu Stankeviču notiks lūgšana par Tēviju, Dievmātes litānija. Pēc tam arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs dosies Lāčplēša dienas Lāpu gājienā kopā ar jēkabpiliešiem, kā arī uzrunās pasākuma dalībniekus piemiņas brīdī pie pieminekļa “Kritušiem par Tēviju”.

LA.lv