×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
17. decembris, 2012
Drukāt

LAD nav pietiekami kontrolējis Eiropas Zivsaimniecības fonda apguvi

Lauku atbalsta dienests nav pietiekami kontrolējis Eiropas Zivsaimniecības fonda līdzekļu apguvi, revīzijā secinājusi Valsts kontrole.

Kā aģentūru LETA informēja Valsts kontroles pārstāve Egita Diure, Valsts kontrole revīzijā par Eiropas Zivsaimniecības fonda līdzekļu apguvi Latvijā secinājusi, ka fonda vadības efektivitāte nav pilnībā izvērtējama, jo fonda finansējuma sadale pa prioritārajiem virzieniem nav pamatota ar dokumentētu ekonomisko pamatojumu un situācijas izvērtējumu, kā arī ne visi rezultatīvie rādītāji raksturo noteikto mērķu sasniegšanu.

Turklāt Lauku atbalsta dienests (LAD) nav pietiekami kontrolējis līdzekļu apguvi, jo atsevišķos gadījumos līgumi vairāk nekā 9,5 miljonu latu apmērā tika pārtraukti, nepietiekami izvērtējot projektu ekonomisko dzīvotspēju, tādējādi rezervējot finansējumu un radot to nepieejamu citiem projektiem. Konstatēts arī, ka projektu termiņu pagarināšana ir kļuvusi par ierastu praksi un termiņu pagarināšanas pamatotība netiek pietiekami izvērtēta. Veicot projektu pārbaudes uz vietas, LAD netiek piemērota vienota pieeja rezultātu dokumentēšanā, un pārbaužu rezultāti dažkārt ir atkarīgi no konkrētā LAD darbinieka izpratnes par pārbaudāmo jautājumu.

Revidenti arī secinājuši, ka grozījumi tiesību aktos, nosakot stingrākas prasības zivsaimniecībai nozīmīgu teritoriju noteikšanā, pilnībā nenovērš fonda finansējuma piešķiršanas iespēju ar zivsaimniecību tieši nesaistītām teritorijām, turklāt grozījumi neattiecās uz sākotnēji apstiprināto finansējumu 4,9 miljonu latu apmērā.

Pastāv arī risks, ka programmā “Zivsaimniecības reģionu ilgtspējīga attīstība” finansējumu var pilnībā neapgūt un lietderīgi izmantot, jo papildu finansējums vietējām rīcības grupām tiek piešķirts, nevērtējot līdzšinējo fonda finansējuma apguves progresu. Finansējuma apguves dati arī liecina, ka prioritāri tiek apgūts finansējums vietējo rīcības grupu atalgojuma nodrošināšanai, savukārt finansējuma piešķiršana reāliem zivsaimniecības projektiem notiek gausi.

Pēc revīzijas Valsts kontrole ir iesniegusi vairākus ieteikumus, kas nākotnē ļautu izsekot lēmumu pieņemšanai, plānojot Eiropas Zivsaimniecības fonda līdzekļu izlietojumu, un pilnveidot fonda vadības un kontroles sistēmu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+