×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
9. jūlijs, 2018
Drukāt

Artūrs Kučs: Lai aizsargātu Latvijas valsti (5)

Foto-Edijs Pālens/LETAFoto-Edijs Pālens/LETA

Autors: Artūrs Kučs, Satversmes tiesas tiesnesis

Vērtējot ārpolitiskos apdraudējumus, Satversmes tiesa secināja, ka tie ir ne tikai saglabājušies, bet, ņemot vērā 2014. gadā Krievijas veikto Krimas aneksiju, tie ir pastiprinājušies.

Satversmes tiesa (ST) 29. jūnijā pieņēma spriedumu lietā “Par Saeimas vēlēšanu likuma 5. panta 6. punkta atbilstību Satversmes 1., 9. un 91. pantam”, kura tika ierosināta pēc Tatjanas Ždanokas pieteikuma. Konstitucionālās sūdzības iesniedzējai Saeimas vēlēšanu likuma 5. panta 6. punkts liedz kandidēt Saeimas vēlēšanās, jo šī persona pēc 1991. gada 13. janvāra ir darbojusies Latvijas Komunistiskajā partijā, kas ir konstatēts 1995. gadā ar Rīgas apgabaltiesas spriedumu.

Pieteikuma iesniedzēja uzskata, ka šis ierobežojums, kas ir iekļauts Saeimas vēlēšanu likumā, neatbilst Sa-tversmes 1. pantam un 9. pantam, kā arī 91. pantā ietvertajam vienlīdzības principam un ir nesamērīgs, jo tas ir ilgstošs.

Galvenais jautājums, uz kuru bija jāatbild Satversmes tiesai: vai 2018. gadā šāds ierobežojums, kas 1995. gadā tika noteikts Saeimas vēlēšanu likumā, joprojām ir nepieciešams, vai tam ir leģitīms mērķis un vai tas ir samērīgs.

Vispirms ST noskaidroja apstrīdētās tiesību normas saturu un secināja to, ka apstrīdētās normas mērķis līdzīgi, kā jau ST atzinusi iepriekš, ir bijis nevis sodīt personu par dalību normā ietvertajās organizācijās, bet aizsargāt Latvijas valsti un tās demokrātisko iekārtu. ST secināja, ka šī tiesību norma ir viens no pašaizsargājošās demokrātijas instrumentiem, ar kuriem Latvijas valsts aizsargā tās konstitucionālos orgānus no personām, kas var šos orgānus apdraudēt. Šo normu nevar piemērot formāli, un šobrīd, 2018. gadā, šīs normas mērķis ir aizsargāt Latvijas valsti un tās demokrātisko iekārtu no personām, kuras, darbojoties šajā normā ietvertajās organizācijās pēc 1991. gada 13. janvāra, apdraudēja Latvijas valsti un joprojām turpina apdraudēt gan valsti, gan tās demokrātisko iekārtu. Respektīvi, jāvērtē ne tikai personas rīcība pēc 1991. gada 13. janvāra, bet arī tas, kāda ir bijusi personas rīcība pēc tam un vai persona joprojām apdraud Latvijas valsti un tās demokrātisko iekārtu. ST uzskatīja, ka apstrīdētajai tiesību normai arī 2018. gadā ir leģitīms mērķis – demokrātiskas valsts aizsardzība.

Vērtējot normas samērīgumu, tiesa vērsa uzmanību uz vairākiem faktoriem – gan iekšējiem, gan ārējiem apdraudējumiem Latvijas demokrātiskajai iekārtai. Attiecībā uz demokrātijas iekšējo apdraudējumu ST secināja, ka Latvijas valstī 90. gados viens no lielākajiem izaicinājumiem bija pāreja no totalitāra režīma uz demokrātisku iekārtu, bet atšķirībā no citām valstīm Latvija tāpat kā Igaunija un Lietuva saskārās arī ar jautājumu par okupācijas seku novēršanu pēc 50 gadu ilgstoša okupācijas perioda. Kā rāda citu valstu prakse, šis process nav nedz ātrs, nedz vienkāršs. Arī, ņemot vērā pieaicināto personu viedokļus, ST secināja, ka vismaz daļā Latvijas sabiedrības demokrātija diemžēl joprojām nav pašsaprotama vērtība un demokrātijas ilgtspēja Latvijā joprojām var tikt apdraudēta.

Vērtējot ārpolitiskos apdraudējumus, ST secināja, ka tie ir ne tikai saglabājušies, bet, ņemot vērā 2014. gadā Krievijas veikto Krimas aneksiju, tie ir pastiprinājušies. Tādēļ ST atzina, ka apstrīdētā norma ir samērīga un joprojām ir nepieciešama, lai aizsargātu Latvijas valsti un tās demokrātisko iekārtu. Tā ir atbilstoša Satversmei.

Šobrīd Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir tā, kas svītro kandidātu no saraksta, ja viņš atbilst apstrīdētajā normā ietvertajam saturam. Pēc ST nolēmuma CVK būs jāvērtē ne tikai tas, vai persona pēc 1991. gada 13. janvāra darbojās apstrīdētajā normā ietvertajās organizācijās, kas ir konstatēts ar tiesas spriedumu, bet arī tas, kāda ir bijusi personas rīcība pēc šī datuma un vai persona joprojām darbojas un apdraud Latvijas valsti un tās demokrātisko iekārtu. ST norādīja, ka CVK ir tiesības izprasīt no drošības iestādēm, gan arī citām nepieciešamām iestādēm to informāciju, kas nepieciešama komisijai. Ja CVK lēmums būs personai negatīvs, to var apstrīdēt Administratīvajā apgabaltiesā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Судья конституционного суда (!) открыто признаётся, что они принимают не юридические, а чисто политические решения! Atbildēt

  !!

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.sk. arī “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMAS “atbildīgos” šinderus u.c. taml. “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

  =======

  Mediju ziņa (2008. gads): Šīs valsts “augstākās tiesas” (AT) priekšsēdētājs I. Bičkovičs esot “pieļāvuma formā norādījis, ka nevar noliegt negodīgu tiesnešu esamību Latvijas tiesās”. Taču “konkrētu ziņu par kādām nelikumīgām tiesnešu darbībām” Bičkoviča rīcībā gan neesot…
  —–
  .
  “Viss, ‘biedri’, notiek “likumīgi”!…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 11.11.2008., Nr.6. )
  .
  Pie mantijas spiež ‘soģis’ ķepu,
  Un prieka asaru rauš, slepu ~
  Par to, kā Muļķu Zemes “valsti”,
  Māk stutēt “ĶĒĶA tiesas” balsti:
  .
  “Vien – “pieļāvuma formā” saku,
  Ka “taisnās” tiesas ‘sū#u’ smaku,
  Var “baudīt” katrs, kam ir nāsis ~
  Daudz tautas ‘soģu’ bars ir ‘kāsis’…
  .
  Bet – nav man ziņu “precizētu”,
  Ka kāds ar “pantiem” ‘andelētu’,
  Vai ‘ceptu “spriedumus” par piķi’!
  (Kaut – ‘soģiem’ piemīt tādi niķi…)
  .
  Viss, ‘biedri’, notiek “likumīgi”:
  Var “valsti” ‘uzmest’, pamatīgi,
  Un “prasto pūli” ‘izdrāzt’ “tiesās”,
  Tie, kuriem mantijās pūst miesas!
  .
  Tā Muļķu Zemē gadiem darām:
  Priekš daudziem “tiesu” BLEFS ir ‘garām’,
  Priekš dažiem – ienesīga ‘štelle’,
  Bet Temīda – kā ‘lupatlelle’…
  .
  Dēļ tam – var ‘soģi’ trekni parīt’,
  Un ‘dajebko’ ar “normām” darīt!
  (Par labu tiem, kas ‘maksā ragā’:
  Kurš ‘nebleķo’ – tam ‘sū#i vagā’…)”

  Pauž “taisnās” tiesas virsvadība:
  “Šai “valstī” valda “likumība”,
  Un “tiesiskums” tik ‘lielā mērā’,
  Ka – “sajūsmināties” var ‘zvērā’!!!…”

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmoliberastu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 3. PALDIES ST PAR LĒMUMU! ŽDANOKA BIJA ĻOTI AGRESĪVA UN NAIDĪGA PRET LATVIJAS VALSTI STUDIJĀ PIE DOMBURA?! SATRIECOŠI! KĀ VAR DZĪVOT AR TĀDU NAIDU PRET LATVIEŠIEM UN LATVIJU ŠEIT???
  TĀ VAR NAIDĀ NOSMAKT!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+