×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
22. jūlijs, 2015
Drukāt

Lai atbalstītu strauji augošos uzņēmumus, Baltijas Inovāciju fondam piešķirti papildu 30 miljoni eiro

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Baltijas Inovāciju fondam (BIF) piešķirti papildu 30 miljoni eiro. Sagaidāms, ka šis palielinājums sniegs papildu 100 miljonus eiro privātā pašu kapitāla un riska kapitāla finansējuma, kas Baltijas valstīs būs pieejams nākamos piecus līdz septiņus gadus, paziņojumā medijiem informē “Attīstības finanšu institūcija “Altum””.

Līdz šim BIF ietvarā ir pieņemti četri lēmumi par investīcijām riska kapitāla un sākuma kapitāla fondos – “BPM Mezzanine Fund” un “BaltCap Private Equity Fund II”, kas jau strādā un investē Baltijas uzņēmumos, kā arī “Livonia Partners Fund” un “Karma Ventures Fund”, kas šogad plāno sākt darbību. Kopējais šajos četros fondos pieejamais finansējums plānots līdz 270 miljoniem eiro, no kuriem papildus BIF investīcijām nozīmīgāko daļu veido privātie pensiju fondi.

Kā zināms, Baltijas Inovāciju fonds tika izveidots, lai veicinātu mazo un vidējo uzņēmumu izaugsmi, tas kā fondu fonds iegulda līdzekļus riska kapitāla fondos, kas tālāk iegulda mazos un vidējos uzņēmumos.

Jau apstiprinātās investīcijas gandrīz izsmeļ BIF iespējas, bet, redzot turpmāko tirgus potenciālu, Eiropas Investīciju fonds (EIF) šā gada sākumā sāka sarunas ar Baltijas investoriem par iniciatīvas paplašināšanu. Šīs sarunas tagad ir veiksmīgi noslēgušās – paplašināšana ļaus finansēt vismaz vēl divus fondu pārvaldītājus, tādējādi veicinot privātās investīcijas. Jauno fondu kopējais apmērs palielinās pieejamo finansējumu vismaz par 100 miljoniem eiro, un tie nākamo piecu līdz septiņu gadu laikā tiks investēti primāri Baltijas uzņēmumos.

“Lai nodrošinātu finanšu pieejamību strauji augošiem uzņēmumiem – inovatīviem, eksportspējīgiem, tehnoloģiju ietilpīgiem -, kuriem ir augstāks risks un finansējuma nepietiekamība, “Altum” 2014.-2020.gada periodā mērķtiecīgi turpinās attīstīt Latvijā riska kapitāla instrumentus. Gan novirzot divas trešdaļas no mazo un vidējo uzņēmumu stiprināšanai ar finanšu instrumentiem paredzētajiem līdzekļiem jeb 85 miljonus eiro jaunos nacionāla mēroga riska kapitāla fondos, gan arī paplašinot dalību jau sekmīgi strādājošā Baltijas mēroga iniciatīvā – Baltijas Inovāciju fondā. Līdz ar to uzņēmējiem tiks nodrošināts atbalsts ar riska kapitāla instrumentiem visos uzņēmumu attīstības posmos – no idejas līdz nobrieduša uzņēmuma stabilai izaugsmei,” skaidro “Altum” valdes priekšsēdētājs Rolands Paņko.

Sākotnējais BIF investīciju apmērs bija 100 miljoni eiro, un to nodrošināja trīs Baltijas valstu aģentūras – “KredEx” (Igaunija), “Altum” (kādreizējā Latvijas Garantiju aģentūra, Latvija) un “Invega” (Lietuva), katra investējot 20 miljonus eiro līdz ar EIF investīcijām 40 miljonu eiro apmērā. Tagad BIF piešķirti papildus 30 miljoni eiro.

BIF investīciju process turpinās, un EIF izvērtē darījumus ar potenciālajiem fondu pārvaldītājiem. Katram fonda pārvaldītājam ir jāpiesaista vismaz līdzvērtīgs apjoms papildu privātā finansējuma no pensiju fondiem un privātajiem investoriem, un tam jābūt vismaz divtik lielā apmērā kā investīciju kapitālam, kas pēc tam tiks investēts inovatīvos mazajos un vidējos uzņēmumos ar strauju izaugsmes potenciālu.
BIF ir radies, sadarbojoties trīs Baltijas valstīm un EIF, un tas ir unikāls risinājums, kas palīdz reģionam attīstīties un piesaistīt lielākas privātās investīcijas nekā iepriekš. Trīs Baltijas valstu valdības vada šo procesu, investējot BIF caur attiecīgo valstu finanšu institūcijām un šim mērķim izmantojot iepriekšējā plānošanas periodā veiksmīgi apgūtos struktūrfondu līdzekļus no mazo un vidējo uzņēmumu atbalsta programmām.

Šī starpvalstu sadarbība sniedz iespēju turpmāk attīstīt privātā pašu kapitāla un riska kapitāla tirgu Baltijā.

EIF ir daļa no Eiropas Investīciju bankas grupas. Tā galvenais mērķis ir atbalstīt Eiropas mikrouzņēmumus, mazos un vidējos uzņēmumus, palīdzot tiem iegūt finansējumu. EIF veido un attīsta riska un izaugsmes kapitālu, garantijas un mikrofinanšu instrumentus, kas ir īpaši vērsti uz šo tirgus segmentu. Šajā lomā EIF veicina Eiropas Savienības mērķu sasniegšanu, atbalstot inovācijas, pētījumus un pilnveidi, uzņēmējdarbību, izaugsmi un nodarbinātību. EIF kopējās neto saistības attiecībā uz privātā pašu kapitāla fondiem 2014.gadā sasniedza vairāk nekā 8,8 miljardus eiro. EIF ir investējis vairāk nekā 500 fondos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+