Bērni

Lai “atlipinātu” pusaudzi no datora, jāatbalsta emocionāli0

Foto-Karīna Miezāja

“Esmu satraukusies par to, ka mans pusaudzis dēls pārāk daudz laika pavada pie datora. Kā to pareizi ierobežot, lai mums nerastos attiecību problēmas? Protams, labi, ka viņš vismaz ir mājās, nevis klīst kaut kur ar šaubīgiem draugiem.
” Biruta Cēsu novadā

Atbild Rīgas domes Labklājības departamenta speciāliste Inga Dreimane (atkarības profilakses speciāliste un psiholoģe): “Profilaksei vecākiem pašiem sev un bērnam jāpalīdz veidot veselīgus un kontrolējamus informācijas tehnoloģiju lietošanas paradumus, regulāri jāpārskata sava ikdiena un tās izkārtojums, piemēram, vai tajā nav pārāk daudz aktivitāšu un tad dators tiek izmantots kā vienīgā iespēja atpūsties vai – varbūt gluži pretēji – tas ir vienīgais, ar ko nodarboties. Svarīgi ieklausīties, vai bērns nejūtas vientuļš savā ikdienā, emocionāli sasprindzis, nomākts. Ja tā ir, censties saprast, kāpēc tā noticis un kā var palīdzēt.

Ja problēmas jau ir sākušās un informācijas tehnoloģiju lietošana ir konfliktu cēlonis savstarpējās attiecībās, tad nepieciešama kompleksa rīcība. Laika ierobežojums ir viena no aktivitātēm, bet noteikti ne vienīgā un galvenā.

Visbiežāk šīs situācijas jārisina kopā ar speciālistu, jo problemātiska informācijas tehnoloģiju lietošana ir saistīta ar savstarpējām komunikācijas grūtībām, psiholoģiskiem pārdzīvojumiem, disciplinēšanas grūtībām, kādas, ļoti iespējams, ir bijušas jau pirms tam, bet nav pamanītas.

Brīdī, kad vecāki cenšas ierobežot datora lietošanu, bērni ļoti protestē, var būt emocionāli izvirdumi un tad ir svarīgi pašiem vecākiem saņemt psiholoģisku atbalstu, lai šo posmu izturētu un varētu ievērot konsekvences savā uzvedībā un attieksmē. Nereti vecāki situāciju cenšas atrisināt vieni paši, un tad bērni tik ilgi “krīt uz nerviem” ar saviem pārmetumiem, agresīvu uzvedību, dusmām, iešanu prom no mājām, nemācīšanos un nepakļaušanos, ka vecāki padodas vai kļūst ļoti dusmīgi uz saviem bērniem un cenšas tos disciplinēt vēl stin­grāk, liedzot savu emocionālo atbalstu un izturību, kas šajā periodā ir ļoti svarīgi.

Tas, vai problēma atrisināsies, lielākoties ir atkarīgs tieši no vecākiem, no viņu spējas mainīt savu uzvedību un attieksmi, sniegt palīdzību un būt emocionāli atbalstošiem, no vecāku savstarpējām attiecībām un abpusējas palīdzības, kā arī no vecāku ikdienas dažādības, vai tajā ir laiks, kas tiek veltīts tikai pašiem sev un savām partnerattiecībām.”

Uzziņa

Kur meklēt speciālistu palīdzību

* Iesākumā varētu aprunāties ar savu ģimenes ārstu vai arī uzreiz meklēt palīdzību pie speciālistiem, kas var ārstēt datoratkarību – narkologiem, psihologiem un psihoterapeitiem.

* Rīgā palīdzības vai jautājumu gadījumā var vērsties, piemēram, pie atkarības profilakses speciālistiem, zvanot pa tālruni 76037333, vai vairāk informācijas meklējot mājas lapā www.narcomania.lv

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Antibiotiku lietošana bērnam drīzāk kaitē nekā palīdz, liecina pētījums
Nedēļa
VE
Veselam.lv
Veselam
Tuvojas Tēva diena: interesanti fakti par mūsu tētiem
6. septembris, 2019
LE
LETA
Veselam
Tapis jauniešiem domāts skaidrojums par Bērnu tiesību aizsardzības likumu
6. septembris, 2019

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pedagoģiju studējušo daudz, bet skolotāju – maz
21 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Ir skaidrs, kurš turpmākos četrus gadus valstī būs centrālais atslēgas cilvēks 2
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Sinoptiķi svētdien izsludinājuši Latvijā oranžā līmeņa brīdinājumu par stipru vēju
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu slimnīcā nonākuši vēl 4 bērni ar aizdomām par zarnu infekciju
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Dreiliņos ugunsdzēsēji izglābj 17 cilvēkus, kad aizdedzies atkritumu konteiners
2 stundas