×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
4. jūnijs, 2015
Drukāt

Lai baklažānu raža izdotos (1)

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska
Stādu iegāde

• Dārzniecībā “Neslinko” izaudzētos šķirņu ‘Black Beauty’, ‘Violetta lunga di Romagna 3’ stādus, sākot no 10.–15. maija, varēs iegādāties gan Titurgā, Ķekavas novadā, gan Rīgas Centrāltirgū. Stāda cena – 1 eiro.

• Zemnieku saimniecības “Baltiņi” izaudzēto baklažānu ‘Violetta lunga di Romagna 3’, ‘Violetta di Firenze’ (divkrāsu augļi) un ‘Black Beauty’ stādus Centrāltirgū tirgos maija sākumā par 0,5–0,7 eiro.

“Nezināju, ka ir pašapputes un svešapputes baklažāni. Audzēju gan uz lauka, gan siltumnīcā, izauga lieli krūmi, ziedēja kā rozes, bet neviens auglis neaizmetās. Uz sēklu paciņas nav rakstīts, kāds kurš ir, arī veikalā to nezina. Lūdzu, pastāstiet, kuras ir pašapputes un kuras – svešapputes šķirnes!” VELGA VIESĪTES NOVADĀ

“Kur var iegādāties baklažānu stādus?” MARIJA P.

Ražīgākās šķirnes

Baklažānu ziedi bieži vien birst. Šai parādībai ir vairāki iemesli, piemēram, gaismas trūkums, zema temperatūra, neregulāra laistīšana, barības vielu trūkums, auksta augsne.

Jau daudzus gadus baklažānus audzē dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne. Lai uzzinātu, kuras šķirnes aug un ražo vislabāk, audzētāja veica eksperimentu – ik gadu pirka dažādu šķirņu sēklas un mēģināja audzēt, novērtējot šo siltzemju dārzeņu izturību, ražību. Secināja, ka tikai dažas no tām labi jūtas un ražo Latvijā. Tagad viņa audzē tikai pārbaudītas, mūsu apstākļiem piemērotas šķirnes ‘Black Beauty’, ‘Violetta lunga di Romagna 3’.

Baklažāni nav tikai tumši violeti un balti, kādus pierasts redzēt Latvijā. To krāsu palete ir daudz plašāka: dzelteni, oranži, zaļi, purpursārti, sarkani, violeti balti. Forma – no maziem apaļiem līdz lieliem gareniem, slaidiem vai drukniem, ovāliem. Āzijā dažādu krāsu, formu un izmēru baklažāni aug raženi. Latvijā piemērotāki ir tie, kam ir violeti, violeti melni vai balti augļi.

– Stādot jāņem vērā, ka Latvijas apstākļos no šā auga rekordražas gaidīt velti. Tikai ļoti siltās vasarās, kādas gan novērojamas reti, no viena krūma novācu līdz pat 4 kg augļu. No stāda biežāk iegūst 2–2,5 kg, bet vēsās vasarās – tikai aptuveni kilogramu, – stāsta audzētāja.

‘Black Beauty’ tumši violetie augļi atgādina lielus, slaidus bumbierus. Tā ir agrīna šķirne, veido kompaktu, 50–60 cm augstu krūmu. ‘Violetta lunga di Romagna 3’ – agra šķirne ar gareniem (20 cm), tumši violetiem augļiem. Ražo jūlijā–septembrī.

Nav ieteicams ņemt sēklas no pirktiem vai pašaudzētiem augļiem, jo uzturā baklažānus lieto tehniskajā, nevis bioloģiskajā gatavībā un šīs sēklas var neuzdīgt. Turklāt no pašu vāktajām sēklām audzētie bieži veidojas kropli un neražo. Labāk sēklas pirkt veikalos – dažādu ārzemju firmu piedāvātās sēklas sīkfasējumā parasti dod apmierinošu ražu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. bet cik dienās tie izdīgst???

Draugiem Facebook Twitter Google+