BP-8965. Foto – Valdis Semjonovs

Lai bumbieri būtu visu gadu, jāizvēlas piemērotas šķirnes 0

Šoruden par bumbieru bagāto ražu priecājas ne viens vien dārznieks. Izvēloties piemērotas šķirnes, ar augļiem var mieloties ne tikai vasarā, bet arī visu ziemu līdz pat aprīlim.

Reklāma
Reklāma

Jauni deserta bumbieri

Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

– Latvijā ļoti trūkst ziemas bumbieru šķirņu. Komercdārzos jau gadu desmitiem audzē Baltkrievijā selekcionēto ‘Belorusskaja Pozdņaja’, kam augļus var uzglabāt ilgi, taču garša ik gadu atšķiras. Jāatzīst, lielai daļai pircēju šī šķirne jau sen apnikusi, – secina Dārzkopības institūta pētniece Baiba Lāce. – Latvijā bumbieru selekcijai nav valsts atbalsta, vaļasprieka līmenī ar to nodarbojas vienīgi pētniece Inese Drudze Pūrē. Labā ziņa ir tā, ka Dobelē izmēģinām atlasītu bumbieru hibrīdus, kokus audzējot uz sava stumbra. Mūsu mērķis ir izvērtēt un pēc pieciem gadiem laist tautā jaunas vietējās šķirnes.

Dārzkopības institūta bumbieru kolekcijas stādījumā ir atlasīti divi perspektīvi Zviedrijā izveidoti hibrīdi BP-10529 un BP-8965, kas pašlaik iesniegti šķirņu reģistrācijai. Abiem ienākas augstas kvalitātes deserta augļi. Tie turas kokā, ir labi pārvadājami. Bumbieri ir skaisti, izlīdzināti, bez virskrāsas, ar sulīgu, kūstošu mīkstumu, ir maz akmensšūnu. Garša ir ļoti laba, salda vai maigi saldskāba ar patīkamu aromātu. Vidējā augļu masa ir 200–300 g, un tā pārsniedz populārās šķirnes ‘Suvenīrs’, ‘Mramornaja’, ‘Belorusskaja Pozdņaja’. Kvalitatīvāku bumbieru ieguvei augļaizmetņus vēlams retināt. Iespējams iegūt ātras un labas ražas. BP-8965 sāk ražot otrajā gadā, bet BP-10529 – trešajā gadā pēc potēšanas skeletveidotāja vainagā. Augļus Dobelē novāc septembra otrajā pusē. Hibrīda BP-10529 bumbieri glabājas ļoti ilgi – vismaz līdz aprīlim aptuveni 0 °C temperatūrā, līdz ar to iespējams tirgum piegādāt visu ziemu, neveidojas tā dēvētie tukšie periodi. Hibrīdiem ir laba izturība pret augļu kraupi un puvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dobeles, Kuldīgas, Durbes augļu dārzos abi hibrīdi veiksmīgi aug uz sava stumbra, bet ne tik piemērotās vietās tos drošāk potēt skeletveidotāju vainagā.

Jauno hibrīdu stādus Dārzkopības institūts piedāvās nākamajā gadā.

Ko potēt vainagā

Ja patīk kolekcionēt šķirnes, kokus var pārpotēt, neizturīgākas šķirnes iepotējot ziemcietīgas, bet ne tik garšīgu augļu bumbieres vainagā. Mazāk ziemcietīgo šķirni paceļot augstāk, t.i., potējot vismaz 1,5 m augstumā no zemes, iespējams paaugstināt ziemcietību un iegūt labu ražu pat ne sevišķi izturīgām, toties garšīgām šķirnēm. Tas gan nenozīmē, ka Latvijā augs Eiropas dienvidu reģionu vai Dienvidamerikas šķirnes – tām nelīdzēs nekāda potēšana. Toties bumbieres, kas cēlušās Krievijas dienvidos vai Krimā, pie mums jutīsies labi. Kopumā visām gleznajām šķirnēm ir viens trūkums – jo skaistāki augļi, jo zemāka koku ziemcietība.

Šķirnes uz sava stumbra sāk ražot aptuveni piektajā vai sestajā gadā, bet vainagā potētās, piemēram, ziemas bumbieres ‘Fritjof’, ‘Condo’, ‘Orcas’, – jau otrajā vai trešajā gadā. Krievijā radīto šķirni ‘Janvarskaja’ var mēģināt audzēt arī uz sava stumbra. Nav ieteicams to stādīt komercdārzos, jo nav pietiekami pārbaudīta.

Pārpotēšanu (kopulēšanu iešķeļot) veic šādi: vispirms izdara slīpo griezumu skeletzaram, tad potzaram. Slīpajā galā gan skeletzaram, gan potzaram iešķeļ serdes virzienā. Abus šķēlumus stingri savieno kopā. Apsien un potzaru un sējuma vietu noziež ar potvasku.

Reklāma
Reklāma

! Jebkuru šķirņu potzarus ik novembri var pasūtīt un pavasarī saņemt Dārzkopības institūtā, to cena – 1 eiro gabalā (no viena potzara var iegūt trīs potējumus).