Veselam
Ārstēšana

Lai diabēts nenodara postu acīm 0

Foto – Shutterstock

Reti kuram laimējas visu mūžu nodzīvot bez jebkādām redzes problēmām, taču cukura diabēta slimniekiem acis no slimības radītiem sarežģījumiem jāsargā īpaši rūpīgi.

Bieži vien līdz ar otrā tipa cukura diabētu atklāj diezgan ievērojamas pārmaiņas arī redzes orgānā. Diemžēl tas liecina, ka slimība slēpti ritējusi jau ilgāku laiku. Pirmā tipa diabētu, ar kuru sirgst gados jaunāki cilvēki, parasti konstatē ātrāk, jo ir izteiktāki sim­ptomi – pastiprinātas slāpes, vajadzība urinēt naktīs un svara zudums.

Acīs skābekļa bads


Cukura vielmaiņas traucējumi ietekmē asinsvadu sieniņas, veicina iekaisumu audos, turklāt veidojas trausli asinsvadi acs daļās, kurās tiem nav jābūt. Šī pazīme liecina par skābekļa trūkumu audos un organisma centieniem to piegādāt. Palielinoties asinsvadu caurlaidībai, starpšūnu telpā nokļūst šķidrums un veidojas tūska. Nepareizajiem asinsvadiem plīstot, rodas asinsizplūdumi tīklenē un stiklveida ķermenī, kas izraisa redzes traucējumus.

Gan pirmā, gan otrā tipa diabēta slimnieki sirgst ar diabētisko retinopātiju, kas skar tīkleni, kā arī ar kataraktu un glaukomu. Vieniem nevēlamas pārmaiņas acīs rodas pavisam drīz pēc saslimšanas, bet daudziem traucējumi parādās pēc ilgāka laika – pat vairākiem gadu desmitiem. Tas galvenokārt atkarīgs no rūpēm par savu veselību.

Ja cukura līmeņa svārstības asinīs neizdodas līdzsvarot ar diētu un medikamentiem, tāpēc ārsts ieteicis lietot insulīnu, nevajadzētu baidīties to darīt. Svarīgi regulāri mērīt tā saukto glikozēto hemoglobīnu, pēc kura var spriest par cukura līmeņa stabilitāti. Par tā svārstībām ārpus pieļaujamām robežām – gan paaugstinoties, gan pazeminoties – nereti liecina redzes miglošanās. Jo stiprākas tās būs, jo vairāk cietīs acis.

Nedrīkst vilcināties 


Ja jauni asinsvadi izveidojušies tīklenes centrālajā daļā, kur atrodas mākula, kas atbild par smalko un precīzo redzi, slimnieks vispirms pamana it kā pelēku traucējošu plankumu. Ja lasot attēls kropļojas, izkrīt burti un līnijas izskatās lauztas, pēc iespējas ātrāk jāvēršas pie ārsta. Laikus neizdarot lāzera procedūru, jaunie asinsvadi var gan izraisīt asinsizplūdumus, gan izveidot plēvīti – membrānu, kas mēdz radīt ievērojamus un neatgriezeniskus tuvuma redzes traucējumus.

Diabētiskās retinopātijas gadījumā, veicot lāzerkoagulāciju tīklenes asinsvadiem, nevajadzētu gaidīt, ka uzlabosies redze, jo procedūras mērķis ir apturēt slimības radīto pārmaiņu progresēšanu. Dažkārt sākumā pat rodas mānīga sajūta, ka redze pasliktinājusies.

Lāzera procedūru papildina ar specifisku medikamentu injekcijām acī. Steroīdi palīdz pret iekaisumu, bet citas grupas zāles – pret jaunu un nepareizu asinsvadu veidošanos. Abus preparātus kombinē atkarībā no slimības stadijas, izpausmes veida un pacienta vecuma. Iepriekš vajadzīgi rūpīgi izmeklējumi, lai izlemtu, kādas injekcijas un cik bieži nepieciešamas. Ārstēšanas efektivitāte atkarīga no daudziem apstākļiem, jo šīs slimības gadījumā pārmaiņas notikušas visā organismā.

Ja cukura diabēta slimniekam izveidojas katarakta, apduļķotais lēcas kodols ļoti ātri kļūst ciets kā akmens. Svarīgi to laikus operēt, jo, slimību ielaižot, operācija būs sarežģīta gan pacientam, gan ārstam.

Kā diabēta slimniekam nosargāt redzi


Saistītie raksti

• Reizi gadā doties pie acu ārsta, lai padziļināti izmeklētu acis caur paplašinātu zīlīti. Ja radušās nevēlamas pārmaiņas, pārbaude jāveic biežāk.

• Censties atbrīvoties no liekā svara, kas ir viens no otrā tipa diabēta iemesliem.

• Rūpēties, lai būtu atbilstīgs cukura un holesterīna līmenis asinīs, arī normāls asinsspiediens.

• Lai veicinātu audu apgādi ar skābekli un uzlabotu vielmaiņu, ar fiziskajām aktivitātēm vēlams nodarboties svaigā gaisā. Par labu nāks kaut vai pastaigas.

• Smēķētājiem atmest nelāgo paradumu, jo tas apgrūtina skābekļa piegādi acīm.

KONSULTĒJUSI ACU VESELĪBAS CENTRA ĀRSTE KRISTĪNE LEIMANE

LA.lv