Kultūra
Mūzika

Lai dziedātāju tauta nekļūst par rūcējiem: par godu Dziesmu svētkiem radīta unikāla balss spēle1

Publicitātes foto

Latvijā radīts unikāls tehnoloģiju risinājums – balss spēle “DzieDot”, lai ikviens varētu apgūt dziedātprasmi un varētu piedalīties Latvijā lielākā virtuālā kopkora tapšanā, ar savu dziedājumu virtuāli nokļūstot uz lielās Mežaparka skatuves XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Sadziedāšanās naktī, šodien vēsta Dziesmu svētku komunikāciju pārstāve Inga Vasiļjeva.

SKDS jaunākā aptauja, kurā piedalījās 1005 cilvēki, liecina, ka dzied katrs devītais no desmit Latvijas iedzīvotājiem, turklāt vairāk nekā puse iedzīvotāju (56,5%) labprāt iemācītos dziedāt labāk.

“Dziesmusvētki – tas ir daudz vairāk nekā oficiālie Dziesmusvētku pasākumi. Tā ir reize, kad svinam to, ka esam dziedātāju tauta. Tā ir vasara, kad iet pa ielu dziedot ir normāli. Taču ir daudz ļaužu, kas, izdzirdot “Daudz baltu dieniņu” sākumu jubilejas svinībās, labprātāk vai nu klusi izlavās no telpas, vai arī pārliecinoši plāta muti. Viņi mēdz sacīt, ka uz ausīm lācis uzkāpis. Lācis patiesībā ir diezgan bailīgs dzīvnieks, tāpēc uz ausīm uzkāpušu lāci viegli var aizbiedēt, apņēmīgi sākot mācīties dziedāt,” ir pārliecināts viens no spēles līdzautoriem, diriģents, Dziesmusvētku Sadziedāšanas nakts mākslinieciskais vadītājs Jānis Ozols.

Aptaujas dati norāda, ka 70% iedzīvotāju ir svarīgi, lai mīlestība uz dziesmu tiktu pārmantota arī nākamajās paaudzēs. Tāpat aptauja pierāda – tie, kas auguši ģimenēs ar dziedāšanas tradīcijām, daudz lielākā mērā paši dzied, kad kļuvuši par pieaugušajiem. Tajā pašā laikā 60% iedzīvotāju uzskata – dziedāšanas tradīcija Latvijā ir apdraudēta, jo mūsdienās esam mazākā mērā dziedātāju tauta nekā bijām pirms pusgadsimta.

Saistītie raksti

Jaunā balss spēle “DzieDot” ir radīta ticot, ka gudri izmantotas tehnoloģijas var kļūt par mūsu tautas tradīciju sargātājām. Balss spēles noteikumi pavisam vienkārši. Katrs ar savu unikālo balss augstumu var piemeklēt sev piemērotāko dziesmas partiju. Ar savu balsi spēlētājs vada spēles galveno varoni – putnu – jo augstāk dzied, jo augstāk tas lidos, bet līdz ar zemu dimdināšanu tas nolaidīsies tuvāk zemei. Kad būs pieveikti trīs spēles līmeņi – arī dziedātprasme būs rokā! Lai ietu vēl tālāk, spēlētājs var iedziedāt savu tautasdziesmas “Pūt, vējiņi” versiju un kļūt par daļu no unikāla mākslinieces Katrīnas Neiburgas veidota videoklipa. Savukārt “Tumša nakte, zaļa zāle” iedziedāšana var virtuāli aiznest uz pašu Dziesmusvētku kulmināciju – Sadziedāšanās nakts skatuvi.
“Dziesmu un deju svētki ir kopdarbs, kura kulminācija ir Svētku nedēļā.

Balss spēle, piedaloties tās izstrādātājiem – Dziesmu un deju svētku lieldraugam Swedbank undigitālajam mūzikas skolotājam Solfeg.io, kā arī padomdevējam Latvijas Nacionālajam kultūras centram unLatvijā zināmiem dziedātājiem tika atklāta 17. aprīlī tās pirmizrādē “Cafe Film Noir”. Plašāka informācija par spēli un tās lejupielādes iespējām viedtālruņos: www.dziedot.lv.

LA.lv