×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
28. novembris, 2012
Drukāt

Lai gan cūku mēris nav cilvēkam bīstams, inficētu gaļu neiesaka ēst

Foto - LETAFoto - LETA

Lai gan klasiskā cūku mēra vīruss cilvēkiem nav bīstams, tomēr Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) neiesaka lietot uzturā ar mēri slima dzīvnieka gaļu, trešdien Latvijas Radio sacīja  PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

“Konkrētā slimība ir bīstama tikai cūkām, nevienam citam dzīvniekam,” teica Balodis, piebilstot, ka tas nav bīstams arī cilvēkiem.

Viņš sacīja, ka nekas nenotiks, ja uzturā tiks lietota ar cūku mēri inficēta dzīvnieka gaļa, tomēr PVD to neiesaka darīt, jo tā jebkurā gadījumā ir slima dzīvnieka gaļa. “Vīruss nekādu kaitējumu nenodarīs, citi slimības procesi – piemēram, iekaisumi, varētu būt nepatīkamāki, protams,” teica Balodis.

PVD pagājušās nedēļas beigās paziņoja, ka Latgalē nomedītām mežacūkām atklāts klasiskais cūku mēris, savukārt šonedēļ kļuva zināms, ka vīruss pārceļojis skāris arī mājas cūkas – Latgalē divās piemājas saimniecībās Piedrujas pagastā un vienā saimniecībā Svariņu pagastā mājas cūkām ir atklāts klasiskais cūku mēris.   Minētajās trijās saimniecībās tiks nokautas visas 17 cūkas.

Ap slimības skartajām saimniecībām ir noteikta aizsardzības zona triju kilometru rādiusā un arī noteikta uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā. No minētās teritorijas nedrīkst ne ievest, ne arī izvest mājas cūkas, savukārt aizsardzības zonā bez PVD atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājlopus. Slimības skartajā zonā neatrodas neviens industriālais cūku audzētājs vai cūku audzētājs, kas cūkas eksportē, kā arī neviens gaļas produktu ražotājs.

Klasiskais cūku mēris ir lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo gan meža, gan arī mājas cūkas. Slimības pazīmes ir augsta ķermeņa temperatūra, konjunktivīts, kustību koordinācijas un centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi. Uz saslimušā dzīvnieka ādas, īpaši uz ausīm, astes, vēdera un kāju iekšpusē, novērojami asins izplūdumi. Klasiskais cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

Pēc PVD informācijas, mājas cūkas Latvijā pēdējo reizi ar klasisko cūku mēri slimoja 1996.gadā. Līdz 2002.gadam meža cūkas vakcinēja pret klasisko cūku mēri, taču vakcināciju pārtrauca, jo 10 gadu netika konstatēts neviens dzīvnieku saslimšanas gadījums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+