×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
25. aprīlis, 2016
Drukāt

Lai izbēgtu no milzu nodokļa, jāmānās (27)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Lilija Eglīte: "Nodokļa dēļ pašvaldība spiež pārkāpt likumu. Man jādeklarē pastāvīgā dzīvesvieta dārza mājiņā, kur patiesībā neviens no manas ģimenes piederīgajiem nav dzīvojis, nedzīvo un nekad nedzīvos."

Pērn par 46 kvadrātmetru dārza mājiņu rīdzinieces Lilijas Eglītes ģimenei bija jāmaksā 16,72 eiro. Bet šogad nekustamā īpašuma nodoklis uzkāpis līdz 125,40 eiro. Kopā ar nodokli par 756 kvadrātmetriem zemes – 278,70 eiro jeb gandrīz divreiz vairāk, nekā bija jāmaksā pērn.

2010. gadā par šo ēku Eglītes ģimenei bija jāmaksā 8,82 eiro (6,20 lati), tādējādi piecu aizvadīto gadu laikā nodoklis cēlies teju 14 reizes…

 

Jādeklarējas, kur dzīvot nav iespējams

Eglītes ģimene nav vienīgā, kurai par šādu nelielu dārza mājiņu Rīgas nomalē uzlikts tāds slogs. Kā zināms, šogad Rīgas pašvaldība aplikusi ar vairākkārt lielāku nodokli visus tos mājokļus, kuros neviens nav deklarējis savu pastāvīgo dzīvesvietu, vienlaikus visiem par 50% paaugstinot arī par zemi maksāto nodokli.

“Lai tagad nebūtu jāmaksā šis lielais nodoklis, kādam no mums būtu te jādeklarē pastāvīgā dzīvesvieta. Bet savulaik uzcēlām šo namiņu tikai vasaras atpūtai, ēka nekad nav bijusi paredzēta pastāvīgai dzīvošanai. Tajā nav apkures, kanalizācijas, ūdensapgāde ir tikai no maija līdz septembrim. Ziemā dzīvot te nemaz nav iespējams. Kā varu deklarēt dzīvesvietu tur, kur pastāvīgi dzīvot nemaz nav iespējams?” brīnās Lilija Eglīte.

Viņa man rāda Rīgas domes Komunālā departamenta dzīvojamā fonda tehniskā stāvokļa vērtēšanas komisijas apsekošanas aktu, kurā melns uz balta rakstīts, ka “nav iespējams nodrošināt ēkas normālu ekspluatāciju ziemas periodā”.

 

Nodokļa dēļ jāpārkāpj likums

Lilija Eglīte stāsta, ka 2012. gadā, kad visiem Rīgā dzīvesvietu deklarējušiem iedzīvotājiem par zemi maksātā nodokļa likmi samazināja līdz 1% no kadastrālās vērtības – agrāk noteikto 1,5% vietā –, Rīgas domes pašvaldības ieņēmumu pārvaldē viņa esot jautājusi, kāpēc to nesamazina dārza mājiņas zemei.

“Toreiz man atbildēja, ka nesamazina tāpēc, ka šādā dārza mājiņā deklarēt pastāvīgo dzīvesvietu nemaz nedrīkstot. Bet tagad, lai izbēgtu no šī nodokļa, man jāmānās, uzrādot dzīvesvietu ēkā, kurā patiesībā nedzīvoju un nemaz nevaru dzīvot!” saka Lilija Eglīte, “deklarēšanās būtība taču ir norādīt personas faktisko dzīvesvietu, kur pašvaldība un citas valsts pārvaldes iestādes varētu nosūtīt tai dažādus paziņojumus. Bet tagad šā nodokļa dēļ pašvaldība spiež pārkāpt likumu. Man jādeklarē pastāvīgā dzīvesvieta tur, kur patiesībā neviens no manas ģimenes piederīgajiem nav dzīvojis, nedzīvo un nekad nedzīvos.”

 

Ierēdņi galvu nelauza

Dārziņos, kas savulaik izveidojās kā dārza mājiņu rajons, patlaban gan daļa vasarnīcu un dārza mājiņu pārbūvētas par labiekārtotām mājām, kas piemērotas pastāvīgai dzīvošanai. Tādas redzamas arī ielā, kur atrodas Eglītes ģimenei piederošā dārza mājiņa, kas laika gaitā nav pārbūvēta, vien no koka celtās ārsienas apšūtas ar ķieģeļiem. Kapitāli pārbūvētas, labiekārtotas ģimenes privātmājas, kurās to īpašnieki nav deklarējuši pastāvīgu dzīvesvietu, iespējams, varētu aplikt ar lielākiem nodokļiem. Bet tad pašvaldībai būtu tās jāapseko, precīzi nosakot katras ēkas lietošanas mērķi.

Diemžēl Ekonomikas ministrijas ierēdņi nav ilgi lauzījuši galvu – 2009. gadā Ministru kabineta izdotajos, 2012. gadā pārgrozītajos būvju klasifikācijas noteikumos viena dzīvokļa māju grupā ieskaitījuši visas individuālās ģimeņu mājas, mežsargu mājas, lauku mājas, vasarnīcas, dārza mājas. Viena dzīvokļa mājas ir arī tās dārza mājas, kuras galvenokārt izmantojamas vasarā ar dažādu materiālu ārsienām un ar kopplatību līdz 40 kvadrātmetriem – pat vēl mazāku par to, kas pieder Eglītes ģimenei. Ierēdņiem liekas, ka dzīvošanai pati svarīgākā ir dārza mājiņas platība, nevis tas, vai ēka ir piemērota pastāvīgai dzīvošanai.

Galva nav jālauza arī Rīgas pašvaldībai, atsevišķi nosakot lietošanas mērķi katrai šādi pārbūvētai vai nepārbūvētai ēkai. Gan lepni pārbūvētiem namiem, kādi redzami arī Dārziņos, gan pavisam pieticīgām, no koka celtām dārza mājiņām – visas ar nodokli apcērp vienādi! Šī sistēma būtībā izdevīga lepno namu īpašniekiem, viņiem nodoklis ir mazāks nekā pieticīgi celtu ēku īpašniekiem.

 

50 reižu dārgāk nekā par dzīvokli!

“Aplikt ar šādu nodokli dārza mājiņu, kurā pastāvīgi neviens nedzīvo, ir negodīgi un netaisni! Par šo ēku, ieskaitot nodokli par zemi, jāmaksā gandrīz 300 eiro gadā. Par labiekārtotu, platības ziņā gandrīz tikpat lielu no pašvaldības īrētu divistabu dzīvokli Pļavniekos man jāmaksā aptuveni seši eiro. Bet par dārza mājiņu, kurā pastāvīgi nedzīvoju un kas ir tikai par 6 kvadrātmetriem lielāka par Ministru kabineta noteikumos noteikto ēkas platību, kurai pašvaldība lielāku nodokli nepiemēro, jāmaksā aptuveni 50 reižu vairāk!” stāsta Lilija Eglīte.

Pēc ierakstiem zemesgrāmatā redzams, ka 1999. gadā, kad Lilijas Eglītes dzīvesbiedrs privatizēja šo īpašumu, kadastrālā vērtība zemei bija 1501 eiro (1055 lati), bet ēkai – 3926 eiro (2759 lati). Pašlaik zemes kadastrālā vērtība jau ir 10 220 eiro, bet ēkas – 8360 eiro.

“Kā var pieaugt kadastrālā vērtība dārza mājiņai, kas ir tāda pati, kādu to savulaik uzcēlām un kurā kopš mana vīra nāves nekas nav ticis uzlabots vai labiekārtots un ko arī pati no savas pensijas vairs nevaru atļauties?! Šāda īpašumu vērtēšanas un nodokļu aplikšanas sistēma vērsta tikai vienā virzienā – ik gadu izpumpēt no iedzīvotāju kabatām arvien lielākas summas,” secina viņa.

 

Vienīgais atrisinājums – pārdot

“Lai nebūtu jāmaksā šis milzu nodoklis, vienīgā izeja – ātrāk pārdot šo dārza mājiņu. Ja tas izdosies, patiesībā būšu tikai zaudētāja – man vairs nebūs ne sava puķu dārziņa, ne atpūtas vietas vecumdienās,” spriež Lilija Eglīte. “Meklējot pārdošanas iespējas, kādā nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmumā man jau pateica, ka pašlaik tirgū šāda īpašuma vērtība esot pat mazāka par tam pašlaik noteikto kadastrālo vērtību. Ja arī izdosies pārdot par augstāku cenu, no ienākuma man vēl būs jāsamaksā valstij 15% iedzīvotāju ienākuma nodoklis, jo, lūk, manai ģimenei tas nav vienīgais īpašums un neviens tur nav deklarējis dzīvesvietu.”

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Personāla vadības un sabiedrisko attiecību departamenta direktora vietniece Santa Jonāte vēsta, ka pašlaik ikvienai personai ir tiesības deklarēt pastāvīgo dzīvesvietu visās tajās adresēs, kas ir reģistrētas Valsts zemes dienesta uzturētajā Valsts adrešu reģistrā. Bet tiekot gatavoti likuma grozījumi, kas turpmāk pieļautu deklarēt dzīvesvietu tikai apdzīvojamās telpās.

 

UZZIŅA

2015. gada 13. oktobrī Rīgas pašvaldības izdotie saistošie noteikumi par nekustamā īpašuma nodokli paredz, ka visi mājokļi, tostarp viena dzīvokļa mājas, kurās neviens nav deklarējis pastāvīgo dzīvesvietu, no 2016. gada 1. janvāra apliekamas ar 1,5% nodokli līdzšinējo 0,2% vietā no kadastrālās vērtības ēkām, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 57 000 eiro.

No 2016. gada 1. janvāra visiem rīdziniekiem bez izņēmuma par 50% pieaudzis par zemi maksātais nodoklis. Kā zināms, kopš 2012. gada par zemi maksātā nodokļa likme galvaspilsētā dzīvesvietu deklarējušiem iedzīvotājiem bija 1% no kadastrālās vērtības. Bet no 2016. gada 1. janvāra likme ir likumā jau agrāk noteiktā – 1,5% no zemes kadastrālās vērtības.

Ministru kabineta 2009. gada 22. decembra noteikumi par būvju klasifikāciju paredz, ka dārza mājiņām līdz 40 kvadrātmetru platībā neatkarīgi no tajās deklarētajām personām nodokļa likme ir 0,2% līdz 0,6% no kadastrālās vērtības. Bet par 40 kvadrātmetriem lielākas, ja tajās neviens nav deklarējis dzīvesvietu, no 2016. gada 1. janvāra Rīgas dome apliek ar nodokli 1,5% apmērā no kadastrālās vērtības.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Kur palika vienīgā mājokļa neaplikšana ar nodokļiem, vai mums jāiet uz pašvaldību un jāprasa dzīvokļi(trušubūdas). Visu mūžu strādā un strādā 3 paaudzē dzīvijam vecāku mājā čubinam, kopjam un maksājam nodokļus velkam galus kopā un atkal pa dirsu. Kādam pašvaldībās ir par maz uzliksim nodokļus par ko par to ka paši ceļam un no Valsts neko neprasam. Par to , ka mums rokas aug no pleciem , bet ne no pakaļas. Nekauņas.

 2. No 2016. gada 1. janvāra visiem rīdziniekiem bez izņēmuma par 50% pieaudzis par zemi maksātais nodoklis.
  Skatāmies patiesībai acis un tā arī pasniedzam lasītājam…..nevis pieaudzis, bet atbildīgie ierēdņi pacēla šo nodokli.

 3. Visi tie kuri kapeiciņu pie kapeikas krāja un uzcēla sev ģimenes mājas un dārza būdiņas ar Saeimas gudro palīdzību ir ievilināti slazdā, NĪN slazdā. Taga, kad esi pensijā – pamēģini nu samaksāt to ārprātu. Taču 100 gudrie tikai pieliek sev pie algām, veido jaunas un jaunas aģentūras šoferu dēliem un meitām. Tā ka valsts rullē, tikai iedzīvotāji lasās prom!

 4. VEIKSMES STASTS

 5. ““deklarēšanās būtība taču ir norādīt personas faktisko dzīvesvietu, kur pašvaldība un citas valsts pārvaldes iestādes varētu nosūtīt tai dažādus paziņojumus.”

  Tā tikai Jūs domājat, paziņojumus var / vajag saņēmt arī, teiksim, juridiskajās ardesēs…
  PS
  Pats esmu deklarējies pirtiņā, nu un? Neviena vien senču paaudze tā izdzīvojusi, kad vajadzēja.

 6. Cigaretēm pacēla nodokļi lai mazāk smēķētu, alkoholam pacēla lai mazāk dzertu, nekustamā īpašuma nodokli pacēla lai mēs mazāk dzīvotu! Tāda nu ir mūsu valdības seja. Pat okupācijas vara gadu desmitus tādu genocīdu neveica. Gribas sākt ticēt AP deputātam no Tukuma, kurš sen teica, ka 4 maija republika ir komunistu un čekistu biznesa projekts.

  • Es arī saņemu atbildi, ka vajadzējis deklarēties, lai gan tās ir nedzīvojamās telpas un par tām visu laiku RNP kā nedzīvojamajām pieprasījusi 21 % Pvn, tagad pēkšņi kļuvušas dzīvojamas un jāmaksā pretējs nodoklis. Atbilde:Šinī gadījumā tiekat paši galā (ar Ministru Kabinetu} par pieņemtajiem lēmumiem! Vairāk gan izskatās veikli organizēts genocīds pret tautu, jo summas ir neadekvātas īpašumiem, sākot jau ar avansa maksājumiem par remontiem, kuru nav; augstās apsaimniekosanas maksas un īpašumu novērtējumu pieaugums pat neremontētām avārijas mājām!! Neticu, ka MK un RD to nezin, tātad-apzināta rīcība!! Ņemot vērā summas, kas tur apgrozās, tā jau ir apzināta ļaunprātība.

 7. Likumdevējiem, visticamāk, nav ne laika, ne saprašanas šo lietu sakārtot, jo vienmēr atrodas kāds, kam skolas bulciņu vai grūtnieču un šoferīšu pīpēšanas regulēšana šķiet svarīgāka …

 8. Viņus nemaksāt! Ja Mēs būtu maksājuši kautkur beigu beigās nezin kur nodokļus, tad diez vai būtu Merši, Volvo džipi, Villas ezera krastā!

  • Tad tavu īpašumu izliks uz izsoli un punkts,( JA NESAMAKSĀSI NODOKLIS , PĀRSNIEGS ĪPAŠUMA VĒRTĪBU) .Jo tu jau neesi īpašnieks savam īpašumam .bet pārvaldnieks.Un ja daudz buksēsi bloķēs kontu un ej kaut uz mežu ,bet tas ar LATVIJAS VALSTS MEŽS.Esi sprukās tā pat.Jo tiesu izpildītāji to tik gaida lai viņiem būtu darbs.Aizejiet tāpat ai gara laika uz LATVENERGO apkalpošanas centru un paklausaties kas tur notiek.Parasti tur tāpat neiet.Tur skaidri pasaka ja nesamaksās līdz noteiktam laikam ,nosūtīs maksājumu citai iestādei un viņi vēl nopelnīs uz tavu bēdu.

 9. Domei trūkst nauda – visas rezerves ir izmantotas un tagad pumpē cik var . RD noteikusi, ka vienam cilvēkam pienākas tikai 50 kv.m. – kā PSRS laikos un arī tad bija papildus platība atsevišķām profesijām, jo dzīvoklis nav tikai guļamvieta, bet daļa ir arī radoša darbnīca (birojs, darba vieta vai citāda) – rakstniekam zinātniekam utt.

 10. Savdabīga tā mūsu padomju laikā ieviesta domāšana, ka visi grib strādāt minimāli vai nemaz, bet mantai jābūt daudz un ar glanci. Kad Anglijā iepazītiem kolēģiem pastāstīju, ka ir dzīvoklis Rīgā un 40 min brauciena attālumā vasarnīca pie mazas upītes, tad pretī saņēmu apbrīnas par to, ka esmu ļoti pārticis.

  • Kāpēc, lai cilvēkiem nevarētu būt nekustamais īpašums? Vecumdienas sev kaut kā ir jānodrošina, jo uz pensiju var necerēt. Un ne visi uzskata, ka līdz pensijai neizvilks.
   Uzskatu, ka RD ir žīdu kantoris. Naudu izsaimniekojuši un tagad meklē, kur vēl var dabūt.
   Šajā valstī vajag reformas, jo citādi te nekas nemainīsies un vis būs tikai sliktāk.

  • Kapēc visi grib LV salīdzināt ar kādu tur Eirpopas vai ASV praksi un tur notiekošo. LV ir sava individuāla pieeja nodokļu politikai, un šis NĪN prakses pārņemšanas piemērs labi parāda, ka COPY – PASTE nestrādā. Vai kāds var paskaidrot, kas ir tas, ko pašvaldība man dod pretīma nomaksājot šo nodokli (NĪN)? Kas ir tas pakalpojumus, kuru es saņemu. Un kapēc tas ir palicis tik dārgs.

 11. Cien. Zigfrīd un komentētāji!Izlasiet līgumu ar PTO,kur skaidri pateikts ,ka ZEME unBŪVE=.Tas nozīmē ,ka Valsts {VZD} NEDRĪGST iejaukties BRĪVĀ tirgus ekonomikā. Krievijai par šo PĀRKĀPUMU draudēja izslēgšana noPTO ,bet 2015 g sākumā 150 000 VĒĒRTĒTĀJUS.Mani priekšlikumi ir pie Prezidenta,Saeimā ,FM,TM. Laikam gada RĪKOJUMU no PTO paši savas PSRS laika muļkības labot negribam.

 12. Miljonāri jau tā arī mānās, dzīvojamo kompleksu noformē kā kūti un tādā garā. Bet, ja nopietni, tad tas, kas notiek Latvijā, tas ir nožēlojami, visu iznīcina …

  • Latviešiem bērni nepiedzima un Mums vairs nepiedzims! Kādēļ? Dēļ šīs Nekādas ekonomikas, Lakjājības! Un tāpēc dzīvoju, strādāju EU centrā. Maksāju droši nodokļus. Vecumdienas garantētas. Šeit manus nodokļus neviens nenozags! Te ar asiņainu cirvi stāv un vaktē katru nopelnīto Euro! Ceturtdien saņēmu algu. 2400 uz rokas! Tādu algu pelna Rīgā Negodīgie un Saemā! Asta la vista baby!

   • Šaubos par tiem taviem 2400, rakstīt vispirms iemācies. Tad kad sīriešu migranti ar koku tevi vālēs, tad varēsi atcerēties par drošajām vecumdienām 😀

 13. Par ko cilvēki čīkst? Ja vari atlauties vairak par vienu nekustamo īpašumu, tatad esi bagāts civleks un vari atļauties arī maksāt to nodokli. Latviesi vienkārsi grib dzīvot kā burzuji, bet nesaprot, ka rietumvalstīs ir ļoti mazs slānis to, kuriem pieder vairak par vienu nekustamo īpašumu. Cilvēki līdz 35 gadu vecumam rietumos vispār tikai īrē un pat kopā vai dzīvo pie vecakiem.
  Ja cilvēkam pieder savs dzīvoklis (kurā dzīvo), vēl viens dzīvoklis (kas visdrīzak mantots no vecākiem) un vēl mazdārzinš, tād viņs ir turīfs vidusslāņa pārstāvis, kas visdrīzak izīrē otro dzīvokli un mazdārziņu izmanto vasaras izklaudēm un augu audzēšanai. Tātad nauda pietiek.
  Normali ir, ja tas īpašums, kura dzīvo ikdienā tiek aplikts ar minimālo nodokli, bet viss pārējais ar paaugstināto. Nepatīk? Pārdod!

  • Kas i’, “turīfais”!? Nez vai tev pieder dzīvoklis; par dārza mājiņu pat nejautāšu …

   • mums ari pieder mazs zemesgabals un därza maja, nodokli maksäjam loti minimälu, un nevienam neliek deklereties,,, jo ir zemes grämata ar ipasnieka värdu, Un lieläkä dalja ire dzivoklus un pat mäjas, Perk tikai tie, kas var mksät kreditus . Ja ir ires dzivoklis ,tad lieläkai daljai ir vasaras majinas,vai kempinga mäjas,

  • Tur jau tā lieta katrai ģimenei viens īpašums, ar pārējo, lai dara un apliek cik grib. Bet vienīgo apkrāmē, nav iespējams elpot, kā viņi ir apnikuši ar savām kļūdainajām idejā (100 gudrie). Mūsu Valstī tas ir bezceris. MĪĻIE SKOLOTĀJI MĀCIET SKOLĀS BĒRNIEM + UN – darbības……., LAI nākotnē mūsu Latvijā NAV šādas 100 GURĀS GALVAS.

 14. Par ko cilvēki čīkst? Ja vari atlauties vairak par vienu nekustamo īpašumu, tatad esi bagāts civleks un vari atļauties arī maksāt to nodokli. Latviesi vienkārsi grib dzīvot kā burzuji, bet nesaprot, ka rietumvalstīs ir ļoti mazs slānis to, kuriem pieder vairak par vienu nekustamo īpašumu. Cilvēki līdz 35 gadu vecumam rietumos vispār tikai īrē un pat kopā vai dzīvo pie vecakiem.
  Ja cilvēkam pieder savs dzīvoklis (kurā dzīvo), vēl viens dzīvoklis (kas visdrīzak mantots no vecākiem) un vēl mazdārzinš, tād viņs ir turīfs vidusslāņa pārstāvis, kas visdrīzak izīrē otro dzīvokli un mazdārziņu izmanto vasaras izklaudēm un augu audzēšanai. Tātad nauda pietiek.
  Normali ir, ja tas īpašums, kura dzīvo ikdienā tiek aplikts ar minimālo nodokli, bet viss pārējais ar paaugstināto. Nepatīk? Pārdod!

  • gribēju ko uzrakstīt, bet nespēju – latviešiem sava valsts un nu tie pārmērā priecīgi dej un dzied

  • Ko nozīmē turīgs? Īpašums ir iegūts dzīves laikā, pelnot un maksājot IIN, PVN un citus nodokļus. Tagad, kāds izdomājis to visu atņemt uzliekot NESAMĒRĪGU nodokli. Tā māja jau nenes nekādu ienākumu. Ir vēl absurdi, ka piemēram par viesu namu NĪN būtu par 50% mazāks? KUR IR LOĢIKA?

 15. taajaupeec dzivojamas majas izskataas

 16. Pumpis pumpe. Nauda nak griezdamas. Greizo spoguļu karaļu valsls.

Draugiem Facebook Twitter Google+