Praktiski
Dārzs

Lai kaķi met līkumu. Kā pasargāt rozes no runčiem?0

Foto – Fotolia

Ar ko apstrādāt rožu dobi, lai kaķis tajā nenokārtotu savas vajadzības? EVITA TALSU NOVADĀ

Kā tikt galā ar kaimiņu kaķiem, kuri izkašņā dārzu un iezīmē teritoriju? DAINIS SIGULDĀ

– Parasti rozes tiek dāsni mēslotas, lai augtu un krāšņi ziedētu. Kaķus piesaista smarža un irdenā zeme dobē. Zāliens nav labākā vieta, kur dzīvniekam izrušināt bedrīti un nokārtoties, toties puķu dobēs un smilšu kastēs to var viegli izdarīt. Kaķi arī stingri aizsargā savu pārlūkojamo teritoriju, iezīmējot to ar urīnu, – skaidro Latvijas Kinoloģiskās federācijas vadītāja Vija Klučniece. – Uzskatu, ka veikalos nopērkamie smidzināmie līdzekļi kaķu atbaidīšanai ir mazefektīvi, toties, ja mājā ir suns, kaķi šo teritoriju parasti apiet ar līkumu.

Arī rožu audzētāja Ilga Kumeliņa atzīst: – Ja kaķi vai suņi aug brīvā vaļā, dārzniekiem ar to jāsamierinās vai jādomā, kā tos apturēt, piemēram, apjožot dārzu ar sētu.

Gan suņu, gan kaķu atbaidīšanai var mēģināt lietot repelentus, piemēram, Trixie Anti-Kot (vienas līdzekļa pudeles pietiek 100 m2 platībai), Reiss aus (deva – 1 vāciņš uz 1 m2 platības; iedarbojas līdz sešām nedēļām), Pink Nit (apstrādā krūmus, puķu dobes, zālienu u.c. vietas, ko dzīvnieki iezīmējuši; pirmajā nedēļā līdzekli smidzina katru dienu, vēlāk profilaktiski vienreiz nedēļā), Agrecol (repelents granulās, bez smaržas).

LA.lv