×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
12. marts, 2015
Drukāt

Lai kandidētu uz Valsts prezidenta amatu, Levits sagaida garantijas ievēlēšanai (8)

Foto-LETAFoto-LETA

Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits.

Eiropas Kopienu tiesas tiesnesis Egils Levits, kuru kā iespējamo Valsts prezidenta amata kandidātu pieminējuši “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK politiķi, būtu gatavs pretendēt uz augsto amatu, ja būtu pārliecināts par ievēlēšanu.

Levits intervijā “Ir” teicis, ka būtu gatavs “formulēt viedokli par kandidēšanu”, “ja ir nopietns piedāvājums – tāds, kad pasaka, ka šis kandidāts var tikt ievēlēts”. Jurists gan atzinis, ka šādu garantiju došanas varbūtība esot maza.

Levits būtu ar mieru kandidēt, jo viņam šķiet, ka prezidenta institūcija Latvijas valsts interesēs ir jāizmanto mērķtiecīgāk un aktīvāk. Vienlaikus viņš nevēlas teikt, ka pašreizējais prezidents Andris Bērziņš savas pilnvaras neizmanto pienācīgi, tomēr “tas mazāk atbilst manam priekšstatam, kā vajadzētu būt”.

“Mūsu parlamentārās demokrātijas iekārtā faktiski ir reprezentatīvs prezidents, kura loma ir atkarīga no viņa spējas un gribas formulēt viedokli par būtiskiem jautājumiem. Tas ir tikai viens viedoklis, bet tāpēc, ka tas ir prezidenta viedoklis, ir labāk sadzirdams. Prezidentam jābūt spējīgam formulēt šādu viedokli un ar to reprezentēt Latviju, lai valsts intereses izskanētu un pēc iespējas tiktu ņemtas vērā. Labs piemērs ir Vaira Vīķe-Freiberga, kura to darīja ļoti labi,” skaidrojis Levits, “otrs uzdevums – formulēt saprātīgu viedokli par būtiskiem Latvijas iekšpolitiskiem jautājumiem. Lai nevis ar formālo varu, bet tikai ar savu intelektuālo pienesumu dotu artavu problēmu risinājumam. Šie ir divi prezidenta uzdevumi mūsu sistēmā. Man liekas, ka tā ir laba sistēma, un prezidentam attiecīgi jāpilda šī loma.”

Pēc Levita domām, prezidentam būtu aktīvāk jāizmanto tas, ka Latvija ir divu visnozīmīgāko pasaules organizāciju – ES un NATO – locekle. “Mums jāpasaka Latvijas redzējums, bet tajā jāiekļauj arī kopējais redzējums, jo tikai tad tas tiks ņemts vērā. Nav tā, ka sanāk kopā 28 valstis un plēšas savā starpā, kura dabūs lielāku kumosu. Viens no Latvijas politiķiem pirms kāda laika teica: mūsu intereses ES ir izsist Eiropas fondus. Ar šādu pieeju tu neko neizsitīsi. Jādod savs pienesums Eiropas kopējam labumam, un caur to arī Latvijas intereses var tikt labāk ievērotas.”

“Gatavojot ES politiskās nostādnes, mums būtu jārunā, kas ir lielākie uzdevumi sociālajā politikā. Un – ar ko Latvija pilnīgi nenodarbojas – imigrācijas, bēgļu kopējā politika. Attiecībā uz NATO – ģeopolitiskā situācija pēdējos divos gados ir mainījusies, un NATO pamazām sāk to aptvert. Prezidents šo aptveršanas procesu varētu paātrināt un ievirzīt tādās sliedēs, lai tas būtu pēc iespējas efektīvi visām dalībvalstīm,” turpinājis Levits.

Lūgts vērtēt, vai Valsts prezidentam pašlaik būtu jādodas uz 9.maija svinībām Maskavā, Levits atzīmējis, ka jebkurai ārvalstu vizītei ir jēga tikai tad, ja tai var būt jēgpilni rezultāti. “Latvijas pozīcija attiecībā uz ģeopolitisko situāciju Eiropā ir skaidri definēta, to vēlreiz mutiski pateikt nav jēgas. Jēga ir tikai tad, ja šo pozīciju var sarunās kaut kā attīstīt tālāk. Ir vajadzīgs perspektīvs redzējums, kas ir reāls. Ja tāda nav, tad vizītes ir jāatliek tik ilgi, kamēr šāda perspektīva varētu rasties.”

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. … kl. 5. ne IMIbet GRACIJA VIEN BET LATVIESU PAMATTAUTAS EMIGRACIJA UN NABADZIBA …

 2. … Iedomigs kosmopolitanis … Valsts Prezidentam:

  1. jabut viedoklim – pec vina/s spejas formulet attiecibu par aktualam/butiskam situacijam demokratiska valsti kda ta ir … ka VVF esot tik labi iespejusi saja oligarhiska kleptokratija … !!!!!!!!! minusi – – !

  2. ar tiem jarepresente Latviju …. ka VVF spejusi … !!!
  minusi – – !

  3. ar intelektualo pienesumu veicinat … sis kosmopolitanis pat neizprata savu nepareizo nostaju par Satversme sevis noteikto pamatprincipu – : Latvijas robezas , 1918.g. tika raditas bazejoties uz ‘ latviesu apdzivotas zemes …’ – pret vajadigo ‘ – tika radita apvienojot tai bridi iespejamas zemes…’ !
  labums

  4. ka ES un NATO loceklei LR jaienem visu loceklu nostaja, kopejais labums – kompromiss a la banku banditu … ? – bet ka ANO loceklei, LR VLSTS PREZIDENTAM BUTU japieprasa DK garantija pret Kremla politiku, UN REPRACIJAS PAR II PK nodaritiem demografiskiem un ekonomiskiem zaudejumiem, no Vacijas un Krievijas …

  5. jaruna par lielakajiem uzdevumiem ES … imigraciju un begliem … !!!!! Vai sim KOSMOPOLITNIM peksni aizmirsusies AKTUALA sociala situacija BEZABRENE – a) maigas Kremla un globalistu kombinetas neokolonizacijas izsaukta DEMOGRAFISKA KRIZE – IMIGRACIJA UN NABADZIBA latviesu pamattautas loceklos …. !!!

  6. attistitai LR geopolitikai ir tikai ir JEGA, JA TO VAR IZVEST AR REZULTATIEM … !!!! bet kas/kurs tad nosacis so JEDZIGUMU, ja VP ir ar sadu kosmopolitanisma ideologiju … atkal viens ar a la VVF pasaules izpratni … ar pirkstu pie denina majienu latvietim, patriotam … !

  …. Ari sim VP kandidatam ir japardoma un skaidri japierada ta gatavibu un uznemibu izpildit visu LR Satversmes zveresta VP uzlikto atbildibu pret tas pamattautu un tas tiesibam … !

  … Garantijas nevar but dotas tikai vienpusigi … !

 3. dravnieks.law.lv Atbildēt

  neviens atbildīgs politiķis nevēlas
  lai viņa vārds tiktu valkāts
  vien kā piesegs partiju
  “īstajam” kandidātam
  par kuru daži jau
  ir vienojušies

 4. Vispār jau pirms vēlēšanām garantijas nevar būt,ja ir vairāki kandidāti.Latvujas gadījumā vispirms notiek tirgošanās un sarunāšana,tad vēlēšanu imitācija. Levits būtu piemērotākais kandidāts bet domāju nepieņemams vairākumam mūsu tā sauktajiem politiķiem,tiem vajadzīga pelēka viduvējība, ko viegli ietekmēt.

 5. Visu cieņu Levita kungam! Bet, kā jau lielā kaimiņvalsts pierāda, pie varas netiek pielaisti talantīgākie, piemērotākie, gudrākie, godīgākie. Latvija izskatās pēc Krievijas parauga -” mini paraudziņš”! Uz šo posteni tīko daudzi … it kā arī Solvita Āboltiņa, ļoti nepiemērota. Bet tas jau nekas, ka nepiemērota Latvijai! “Es gribu šo amatu! Man to vajaga! …. Vienalga par kādu cenu! …

 6. nu nevajag tev iet par prezidentu,tu arī būsi nekas

 7. Ko tas nozīmē? Vai Kundziņš vēlas lai viņu pirms Saeimas balsošanas jau ievēlē? Tā taču būtu fikcija.

  • Gudrus un talantīgus – ar daudzu svešvalodu zināšanām jau nevajag, bet paklausīgus vāvuļotājus un murmuļus. Nesatraucies, gan jau vispirms zoodārzā sarunās…

Draugiem Facebook Twitter Google+