Uncategorized

Lai ķibeles ar veselību netraucē baudīt atpūtu. Ieteikumi festivālu un pilsētas svētku apmeklētājiem0

Ilustratīvs attēls. Foto – Shutterstock

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina mūzikas festivālu un pilsētas svētku apmeklētājus un ēdinātājus ievērot higiēnas pamatprincipus, lai veselības problēmas netraucētu baudīt mūziku, svētkus un atpūtu.

Roku mazgāšana. Lai nesaslimtu ar zarnu trakta un daudzām citām infekcijām, atceries, ka rokas ar ziepēm un ūdeni jāmazgā bieži un rūpīgi. Rokas vienmēr nomazgā: pirms ēšanas un dzeršanas; pēc tualetes apmeklēšanas; pirms pieskaršanās acīm, degunam un mutei; pirms un pēc ievainojumu apstrādes.

Netīrumu noņemšanai no rokām un mikrobu iznīcināšanai var izmantot arī mitrās salvetes un roku dezinfekcijas līdzekļus.

Droša pārtika. Gadījumā, ja iegādātajam ēdienam ir neraksturīga garša, smarža, izskats, nekādā gadījumā nelieto to uzturā! Neiegādājies produktus, kas ātri bojājas vietās, kur tos neglabā ledusskapjos vai aukstuma vitrīnās.

Iegādājoties gatavu ēdienu kafejnīcā, pārliecinies, vai ēdiens ir kvalitatīvi pagatavots un tiek pasniegts atbilstošā temperatūrā (siltais ēdiens – patiešām karsts, aukstais ēdiens –patiešām auksts).

Nekautrējies atteikties no ēdiena, kura kvalitāte tev šķiet apšaubāma.

Nelieto pārtiku un dzērienus no kopīgiem traukiem!

Gadījumā, ja parādās zarnu trakta infekcijas saslimšanas pazīmes (slikta dūša, sāpes vēderā, vemšana, caureja un paaugstināta ķermeņa temperatūra), nekavējoties meklē mediķa palīdzību. Runājot ar ārstu, atklāj viņam savas aizdomas par to, kādēļ saslimi – sniegtā informācija var palīdzēt no saslimšanas pasargāt citus līdzcilvēkus!

SPKC aicina ievērot arī citus ieteikumus labas veselības saglabāšanai festivālu un svētku laikā

– Neaizmirsti regulāri padzerties ūdeni, īpaši, ja lieto alkoholiskos dzērienus un/vai esi fiziski aktīvs.

– Alkoholiskos dzērienus lieto ar mēru. Atceries, ka alkohola un tabakas izstrādājumu lietošana ir ne tikai kaitīga veselībai, bet līdz 18 gadu vecumam aizliegta ar likumu.

– Esi piesardzīgs lietojot enerģijas dzērienus – to regulāra lietošana, kā arī lietošana kopā ar alkoholiskajiem dzērieniem var radīt nopietnas veselības problēmas.

– Lieto galvassegu un aizsargkrēmu pret saules staru iedarbību.

– Lai izsargātos no saslimšanas ar seksuāli transmisīvām infekcijām un nevēlamas grūtniecības, seksuālo sakaru laikā neaizmirsti pareizi lietot prezervatīvu.

– Ieteicams lietot insektus un ērces atbaidošus līdzekļus. Gadījumā, ja ērce piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk.

– Uzlādē mobilo telefonu, lai nepieciešamības gadījumā varētu sazvanīt savus draugus vai izsaukt palīdzību.

Saistītie raksti

– Gadījumā, ja tev vai tavam draugam gadījusies nelaime, pasākumu norises vietā būs izvietoti medicīniskie posteņi palīdzības sniegšanai.

Atgādinām, ka vasarā, kas tradicionāli ir festivālu un brīvdabas pasākumu norises laiks, sabiedrībā pieaug saslimstība ar zarnu trakta infekcijām. Šī tendence ir cieši saistīta ar ātru baktēriju savairošanu pārtikas produktos, ja tie tiek uzglabāti, neievērojot nepieciešamo temperatūras režīmu, pārtikas pagatavošanu nepiemērotos apstākļos ārā, neatbilstošu pagatavotā ēdiena uzglabāšanu un nepietiekamu personīgās higiēnas prasību ievērošanu.

LA.lv