Ko darīt, lai medinila beidzot ziedētu? 0

“Kā jākopj medinila? Puķe aug, bet nezied.” AIGA

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 104
Lasīt citas ziņas

Rietumāfrikā un Indonēzijā sastopams vairāk nekā simt medinilu sugu. Telpās visbiežāk audzē cēlo medinilu (Medinilla magnifica), daudz retāk – Zībolda medinilu (M. Sieboldiana) un citas. Cēlā medinila pieder pie melastomu dzimtas. Pēc ziedu tirgotavas “Lakstos” speciālistu teiktā, puķe var ziedēt no marta līdz rudenim vai ilgāk (šajā ziedu tirgotavā medinilas zied vēl tagad). Tās ir krāšņas, ar nokarenām, 40–50 cm garām gaiši rozā ziedu skarām. Ilgi ziedošās ziedkopas sedz iespaidīgas rožaini baltas seglapas. Lapas ir lielas, biezas, ādainas, tumši zaļas, līdz pat 30 cm garas. Augs sasniedz 1–1,5 m augstumu. Medinilas nopērkamas Latvijas ziedu veikalos. Firmu katalogu piedāvājumā var atrast cēlo medinilu ‘Florinilla Bella’ – tā ir kompakta, ar ovālām, spīdīgām lapām. Līdz 30 cm garās ziedkopas veido simtiem mazu seglapu, kas iekrāsotas rozā tonī. Telpaugu ieteicams stādīt augstā puķu podā, ļaujot ziedkātiem nokarāties pāri poda malai. Zied aptuveni divus mēnešus.

Lai ziedētu, augi pareizi jākopj.

• Medinilas jāaudzē gaišā un siltā (+18…+24 °C temperatūrā) vietā ar pastāvīgi mitru gaisu (augiem blakus novieto ūdens trauku vai apsmidzina pašus augus). Nevajadzētu turēt uz palodzes tieši virs radiatoriem, jo tur augiem būs par sausu. Šiem telpaugiem nepatīk tieši saules stari un arī ēna.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Pumpuru veidošanās un intensīvas augšanas laikā augi regulāri jālaista ar lietusūdeni, tie necieš iekaltēšanu. Arī lapas jārasina ar mīkstu ūdeni. Zem puķu poda novieto paliktni vai šķīvīti, lai būtu kur notecēt liekajam ūdenim, jo slapjums veicina sakņu puves attīstību. Katru nedēļu jādod kompleksais mēslojums, kurā ir maz kalcija, lai neizjauktu augsnes skābo vidi. Pārmaiņus ieteicams piebarot ar atšķaidītiem putnu mēsliem (attiecībā 1 : 20).

• Novembra beigās augus sagatavo ziemas periodam – laista ļoti maz, pārstāj mēslot un samazina temperatūru līdz +15…+17 °C. Bez miera perioda medinilas nespēj ziedēt. Šajā laikā augu atbrīvo no vecajiem, noziedējušajiem ziediem. Pēc miera perioda, parādoties ziedpumpuriem (janvārī), puķe jānoliek siltākā vietā, biežāk jālaista un jāpiebaro, to vairs nedrīkst grozīt, pārvietot.

• Medinila nespēj pielāgoties krasai temperatūras maiņai un var iet bojā. Visu gadu vajadzīgs vienmērīgs klimats, un to neliek ārā pat vissiltākajā vasaras laikā.

• Jaunus augus pārstāda katru pavasari, lielos – retāk, tikai nepieciešamības gadījumā. Pārstāda par vienu izmēru lielākā podā. Ja medinilai katru gadu izvēlēsies pārāk lielu trauku, veidosies gari sāndzinumi, kas neziedēs.

• Vajadzīgs trūdvielām bagāts substrāts (pH 4,1–5,2) ar labu gaisa caurlaidību.

• Medinilas neslimo, vienīgi ik pa laikam nomet lielās lapas. Arī kaitēkļi augus nemēdz bojāt, tomēr pārāk sausā gaisā tos apdraud tīklērces.

• Labvēlīgos apstākļos medinilas var piedzīvot diezgan ilgu mūžu – vairākus desmitus gadu. Tad tās jāaudzē ne vairs podā, bet gan palielā toverī. Šie telpaugi lieliski iederas mitrā un siltā ziemas dārzā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.