×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
28. jūlijs, 2015
Drukāt

Lai nediskriminētu vecuma dēļ, personas kods vairs nebūs saistīts ar dzimšanas datumu (16)

Foto - LETAFoto - LETA

Turpmāk personas koda piešķiršana vairs nebūs saistīta ar dzimšanas datumu, paredz likumprojekts, ko atbalstījusi valdība. Tādējādi tiks novērsta iespēja, izmantojot personas koda pirmajā daļā ietverto informāciju ar norādi uz personas vecumu, veidot tiešu vai netiešu personas diskrimināciju uz vecuma pamata, portālu “La.lv” informēja Iekšlietu ministrijas pārstāvis Māris Zariņš.

Diskrimināciju vēlas novērst gan profesionālajās attiecībās, kā arī vēlas mazināt risku, ka informācija tiek nelietīgi izmantota personas privātajā dzīvē.

“Personas kodu piešķirs Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, un tas tiks veidots no vienpadsmit cipariem. Personas koda pirmie cipari būs “32”, bet pārējie cipari būs automātiski sistēmas ģenerētie nejaušie cipari no “0” līdz “9”. Pirmie seši cipari no pārējiem pieciem cipariem var tikt atdalīti ar defisi jeb savienojuma zīmi. Pēdējie pieci cipari nesniegs tiešas ziņas par fizisko personu, bet tikai palīdzēs viņu identificēt,” stāsta Zariņš.

Persona, kurai jau piešķirts personas kods ar dzimšanas datiem, sākot ar 2017.gada 1.janvāri, vienu reizi brīvprātīgi varēs lūgt piešķirt jaunu personas kodu bez dzimšanas datuma norādīšanas. Par iesnieguma iesniegšanu personas koda maiņai valsts nodeva netiks noteikta.

Likumprojekts papildus paredz Iedzīvotāju reģistrā iekļaut informāciju par ārvalstīs piešķirto identifikācijas numuru, ja personai tāds ir, kas norādīts personu apliecinošā dokumentā vai atbilstošas iestādes izsniegtā dokumentā, kas ļauj personai uzturēties ārvalstī, tādējādi ļaujot precīzāk identificēt personu informācijas apmaiņā ar ārvalstu institūcijām.

Lai atvieglotu slogu vecākiem, likumprojekts arī paredz iespēju saņemt izziņu par personas deklarēto dzīvesvietu personām vecumā no 15 līdz 18 gadiem, piemēram, iestājoties izglītības iestādēs, kā arī dažādu atvieglojumu vai priekšrocību saņemšanai.

Tāpat tiks izveidots bezmaksas e-pakalpojums „Iepriekšējā un piešķirtā jaunā personas koda salīdzināšana”. Datu saņēmēji, piemēram, zvērināti notāri, aplūkojot datus Iedzīvotāju reģistrā, pēc personas koda ievadīšanas saņems informāciju par jauno personas kodu. Šaubu gadījumā būs iespēja izmantot e-pakalpojumu personas koda salīdzināšanai. Tādējādi tiks nodrošināta iespēja pēc aktuālā personas koda saņemt informāciju par personas iepriekšējo personas kodu.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Vot!Vot!No sākuma pazuda “”tautība””,lai nezinātu,ka ēd ķiplokus,bet tagad “”pazudīs””personas kods,Lai””Rantan””nesāktu žāvēt jau dēļus..

 2. un ka ta kasieri noteiks vecumu pardodot alkoholu un cigaretes

 3. Cik izmakās šis ,,pretdiskriminācijas pasākums”? Vai ir veiktas iedzīvotāju aptaujas? Personas kods ir taču dažādos dokumentos, cik tas maksās? Vai Latvijā reizesrēķinu māca???

 4. Cik būs jāmaksā par pases un šofera tiesību nomaiņu?

 5. …āksti par valsts nodokļu naudu, cik naudiņas izpumpēs… tad vēl nenorādīt dzimumu, diskiminācija un ko vel?

 6. Vai tad vecumu nevar redzēt pēc izskata?

 7. Nav ko darīt?! Labāk citus jautājumus, kuri svarīgāki, risinājuši! Dzimšanas datums katram cilvēkam svarīgs. Kāda tur diskriminācija??!! Bailes?!…

 8. Nu jau gan!
  Liekezu baram mekle jaunas darbavietas, un skat, savs rublitis ari valstij tiks, gan jau bus parastajiem pilsoniem vulgaris izmaksas pietiekosi sakara ar koda mainu,-jamaina tak bus visi dokumenti, oj, tak jaunas, smukas pases ar vel bus jamaina, jo ko ta ar nederigiem kodiem lietosi,ja…kur kokus cert, tur skaidas lec…ticiet man, ne pa jokam leks!!!

  • Pases vairs nebūs, būs identifikācijas kartes, gaidi… un katram cilvēkam kods un ar 17 gadu, sāksim čipošanu… forši ne?

 9. Vai tur augsgala nav ko darit?

 10. Bet kā tad veikalā varēs pārbaudīt pārdevēji klienta pilngadību???

 11. Kādas var būt runas par diskrimināciju? Kas slikts notiks, ja kāds uzzinās manas dzimšanas dienas datumu? Lielākajā daļā dokumentu tik un tā raksta dzimšanas datumu. Tagad jaundzimušajiem bērniem piešķirs kaut kādus nesaprotamus numurus, kā govīm. Tā personas datu aizsardzība mums izvērsusies tāda paranoidāla. Agrāk varēju aiziet uz pasu galdu un noskaidrot, piemēram, kāda klasesbiedra adresi. Vai piezvanīt uz izziņām un noskaidrot telefona numuru. Tagad nekā – tie ir slepeni dati! Liek sludinājumus avīzēs – cilvēks meklē cilvēku, it kā nupat būtu beidzies karš.

 12. Ko tas atrisinās, ja visur tāpat pieprasa pasi. Tur taču ir dzimšanas gads.

 13. Bagāta valsts , nezin, kur naudu likt... Atbildēt

  Nu nevajag piesegties ar vecuma diskrimināciju . Baram ierēdņu būs kādu laiku darbs un attaisnota atrašanās jau tā pārblīdušajā valsts pārvaldes aparātā.
  Kas kompensēs izdevumus cilvēkiem saistībā ar personas apliecinošu dokumentu nomaiņu ?

 14. Sapratu, ka kodanomaiņa būs brīvprātīgs pasākums..vai kā…

Draugiem Facebook Twitter Google+