×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
3. februāris, 2016
Drukāt

Agris Liepiņš: Cik patiesa ir mūsu valsts un sabiedrības vēlme cīnīties ar korupciju? (16)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Agris Liepiņš

Pēdējo divu nedēļu laikā vai katrā otrajā televīzijas pārraidē redzam sižetus par korupciju. Tiek zīmētas apšaubāmi iegūtas naudas atmazgāšanas shēmas, piesaukti finanšu policistu un izmeklētāju vārdi, augstām VID amatpersonām un policijas vadībai jautāts, vai tiešām mūsu uzraudzības iestādes ir aklas, neko nav nedz redzējušas, nedz sapratušas. Tāpat plašsaziņas līdzekļi vēsta – caur Latvijas bankām atmazgā naudu un banku uzraugi skatās uz to caur pirkstiem.

Lai visu laiku nebūtu jāblenž zilajā ekrānā, palasīju grāmatu – Andreja Upīša romānu “Pirmā nakts”. It sevišķi nodaļu, kurā kolorīti aprakstīta Priedaines muižas pārvaldnieka sarosīšanās, saņemot ziņu, ka barons Kurts fon Brimmers pēc desmit gadu ilgušām studijām Vāczemē atgriežas savā dzimtajā muižā. Ķieģeļnīca, kurai sen jābūt gatavai un par kuras pabeigšanu pārvaldnieks rakstīja Kurtam uz Vāczemi, nav pat uzsākta, ceļš, kuram arī jābūt kārtībā, ilgstoši nav labots un izbrauktajās grambās riteņi iestieg tik dziļi, ka zirgs nejaudā pavilkt. Tagad bailēs no soda pārvaldnieks sadzen zemniekus darbā, liek strādāt vaiga sviedros, locīt grambās zarus, piebērto granti stumt un blietēt, lai ceļš būtu līdzens un lai pašam izietu taisni un līdzeni.

Romānā aprakstītais kalpo kā laba ilustrācija šodienai. Vai muižas pārvaldnieks nezināja par izdangāto ceļu un neuzcelto ķieģeļnīcu? Zināja, bet rosīties sāka vien tad, kad muižkungs brauca mājās. Vai augstie VID un finanšu policijas ierēdņi neredzēja deklarācijās uzrādītos dīvainos mantojumus un azartspēļu vinnestus? Visticamāk, ka redzēja, bet troksnis sacēlies vien tad, kad apdraudēta mūsu valsts iestāšanās ekonomiski attīstīto valstu klubā. Uzaicinājumu cerējām sagaidīt pēc pusotra mēneša, bet no aizjūras nāca satraucoša vēsts – pēc ASV pētnieku domām, Latvija ir vieta, kur bankās atmazgā naudu, Latvijā ir augsts korupcijas līmenis un tāpēc kārotajā klubā neesam vēlami.

Cik patiesa ir mūsu valsts un sabiedrības vēlme cīnīties ar korupciju? Un galvenais – tā ir ilgtspējīga vai kampaņveidīga, pakārtota mirkļa vajadzībai? No pieredzes spriežot – kampaņveidīga, un noklusīs drīz vien pēc uzņemšanas kārotajā apvienībā. Iepriekšējā kampaņa bija vērsta pret oligarhiem, un toreiz prezidents Zatlers ar slaveno rīkojumu numur divi atlaida Saeimu. Kampaņa neizauga no mūsu iekšējas vēlmes sakārtot Latvijas valsti, tā tika uzsākta pēc tam, kad ASV Latvijai pārmeta pārāk lielo oligarhu ietekmi uz valsts ekonomiku un pieņemtajiem politiskajiem lēmumiem. Par oligarhiem nosauktie šodien dzīvo, cepures kuldami. Nesen, piemēram, kļuvis zināms, ka skaļā krimināllieta pret Šleseru klusām izbeigta. Vismaz daļai no oligarhiem vairs nav nepastarpinātas teikšanas pār valstī pieņemtajiem politiskajiem lēmumiem.

Klausoties ierēdņu teiktajā, nerodas pārliecība par viņu patiesu vēlmi apkarot korupciju. Intervējamie atrunājas ar standarta frāzēm un nodarbojas ar mundiera pogu spodrināšanu. Vai katra atbilde sākas ar teicienu – agrāk bija sliktāk, bet tagad lietas gājušas uz labo pusi, ne salīdzināt nevar! Tad seko teiciens par to, ka ekonomiskie noziegumi ir ļoti sarežģīti un komplicēti, trūkst izmeklētāju un esošie ir pārstrādājušies. Neiztrūkstošs ir apgalvojums, ka nesen struktūrā – VID dienestā, Finanšu policijā vai bankas pārraugošajās ie­stādēs – notikusi iepriekš padarītā caurskatīšana un pārstrukturēšanās, lai darbu varētu veikt veiksmīgāk. Uz aicinājumu nosaukt kaut vienu gadījumu, kad miljonos mērāmas naudas atmazgātājs nokļuvis aiz restēm, atbilde izpaliek. Nu jau par klasiku kļuvusi VID ierēdņu reakcija, atklājot restorānu ķēdes “Gan bei” lielizmēra šmaukšanos ar kases aparātiem. Restorānu ķēdi slēgt nevarot, jo tā dodot darbu daudziem cilvēkiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. 1/3 parazītu, kā pret tiem cīnīties, ar dustu.

 2. Viss ir kā ar dūri purnā. Latvijā tiesiskā sistūma ir uzkurtusi, valsts kļuvusi beztiesiska, netikumiska, PLUTOKRĀTISKA.Tikai neviens negrib atzīt , ka pilsoņi un nepilsoņi kļuvuši par plutokrātiem.

 3. mūsu valsts un sabiedrības vēlme cīnīties ar korupciju ir kā nu kuram sabiedrības loceklim!

 4. VID resdz tik mazos uznemejus un zemniekus kas strada vajga sviedros bet tie kas grabj miljonus no nodoklu maksatajiem neredz un neko nevar izdarit jo pasi taja iesaistiti zel tadus VID dariniekus tik uz sibiriju un butu kartiba

 5. Nezinu gan, vai pēc tik ilgiem Valsts pastāvēšanas gadiem vispār vajadzētu būt korupcijai. Normāli, domājoši speciālisti nevar atrast darbu. Tā jau ir,ka visur valda politiķi,partijnieki – viņiem jau asinīs ielikts krāpties, raust sev. Kā tiek pie amata, tā ausis no priekšpuses neredz.Tauta maksā nodokļus un savelk siksnu ciešāk. Kāda cīņa?

 6. Redzēju, kas sēdēja pie valdības veidošanas galda goda vietā un viss par šo valsti un tās vadītājiem kļuva skaidrs vienā mirklī, lai gan tik ļoti gribējās ticēt, ka varbūt šoreiz viss notiks uz labu…

 7. Kā nu paši sevi ķers, tad jau suns savu asti arī būtu noķēris. Es domāju ka pilnīgi velta laika izšķiešana rakstīt, lasīt par korupciju, vai pat to apspriest. Suņi rej, karavāna netraucēti dodas tālāk. Īsāk sakot – Latvijas valsts kā dubļu šļūdonis dodas uz bezdibeni. Tik vien jau ir kā žurnālistu saceltā brēka un drošības iestāžu noķertais Tukuma puišelis.

 8. Pirms kāda gada izlasīju 3.lielākās Izraelas pilsētas mēra, bijušā ilggadējā pilsētas policijas priekšnieka, interviju. Izrādās, tagad Haifas domē nav korupcijas. Uz jautājumu, kā viņš spēja tik īsā laikā likvidēt korupciju, atbilde bija vienkārša, kā patiesība: visi redz, bet klusē. Neticiet vadītājiem, kuri saka, ka nav iespējams pārtraukt korupciju pat vislielākajās iestādēs. Ja “neredz”, tad par to pats saņem kukuļus.

 9. Tie latvieši gan ir viena krāpnieciska tauta. Visās pārraidēs tikai latvieši šmaucas un blēdas uz nebēdu. Nu no malas kaut kā pieķērās Gan bei, bet tad jau arī tūdaļ atrada iespēju to visu pārvērst par labdarību. Sak, re kā mēs nabaga oberīšiem nākam pretī lai nebūtu jāzaudē ienesīgs darbiņš. Bet gan Friča lietā gan tagad svētdienas un pirmdienas raidījumos – visur visu kārto policisti un neviens priekšnieks neko ne redz ne dzird. Visi uz rāvienu salimst un ko tu slimam padarīsi?

 10. Pamēģini darba vietā iepīkstēties,ka saskatu priekšnieces darbībā korupcijas riskus! Izlidosi. Korupcija var būt dažāda- ne tikai naudā,bet ….attieksmē,attiecībās,uzslavās vai nopēlumos.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Skatījos gan un… bija jāpensionējas! Kaut gan jau iepriekš biju nolēmis pensionēties un tādēļ kādu brīdi varēju uz lietām paskatīties pat caur “vairojamo glāzi”.

 11. Korupcija ir iestrādāta sistēmā, jo tās ” jumts ” atrodas ārzemēs un lielākā daļa valsts izzadzēju, savus noguldījumus glabā Rietumu bankās. Uzvarēt korupciju bez Rietumu gribas nav iespējams !

 12. Tātad slikti ir tie, kas ar korupciju slikti cīnās! Bet ne viena vārda par tiem tūkstošiem, kuri nemassā nodokļus, visādi blēdās, dod kukuļus, pārkāpj likumus …

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Ja būtu uzmanīgāk skatījies šo skandalozo raidījumu, sekojis notiekošam ikdienā, saklausījis, cik enerģiski un profesionāli šie ”apkarotāji un uzraugi” ikdienā kontrolē *savus darbiniekus un mīļo tautu, tad nevajadzētu runāt par tūkstošiem, kas nemaksā nodokļus. Ja VID nodokļu nemaksātāju ķeršanas tīklam ir tik lielas acis, ka pat 1/2 miljonu nevar notvert, protams, ka sīkās mailītes tam izskrien cauri, neaizķeroties.
   *pēc augstajiem Eiropas standartiem katrā darbavietā OBLIGĀTI ir jānovērtē iespējamie riski. Visvisādākiem putras dalītājiem, uzraugiem, apkarotājiem, muitas, policijas u.c. darbiniekiem GALVENAIS RISKS IR KORUPCIJA!!! Ja kantora vadītājam zem deguna spēlējās ar miljoniem, bet bankās, kur ir vesels uzraugu kantoris!, ar MILJARDIEM!!!, tad uz ko mēs, bāreņu tauta, varam paļauties un cerēt!

 13. Manuprāt, trūkst ļaužu, kas situāciju saprot un vērtē. Nav nopietni lasīt par dižo kauju ar kukuļdevējiem, kas dod sīknaudu policistiem. Pati Solvita par vilcienu iepirkumu sāgu pirms gada bilda, ka vainojama alkatība. Ko viņa ar to domāja? Kā tas saprotams? Klusums…
  Pirmkārt, mums ir daudz piemēru, kur ar varu ieviesti noteikumi nedarbojas. Ja valstī mīl dot un ņemt, to var ievirzīt loģiskā gultnē. Otrkārt, ko saka statistika. Noķērām 53 satiksmes noteikumu pārkāpējus, kas deva EUR 50. Toties palaidām garām vilcienu darījumu par EUR 77 000… Lieliski! Treškārt, vai darbi liecina par domu patiesumu? Tikai žurnālistu uzrunāti VID un FM darboņi negribīgi nošļupst par Talejas ielas nama neizdevīgumu. Pētersons un Vilks varēja vismaz atvainoties. Jo tā ir mums nosperta nauda. Tas nekas, ka formāli papīri ir kārtībā…

 14. Varbūt sākt ar pašu skaļāko – Junkura mandāta nolikšanu un Āboltiņai atbrīvojot vietu Saeimā. Tā ir pirmā ranga klaja shēma, kā to dara tās 100 gudrās galvas. Klusums. Un tad var droši arī pārējās peles… Par pārējo var jau tikai klausīties – mainiet domāšanu un rīcību tur pirmajam simtam, tad jaunu ģenerālprokuroru, kurš vēlēsies apkarot korupciju un varbūt sāksies…
  Tikai kāpēc US ir jāgrūsta korupcijas apkarotāji? Vai arī tie ir % daļā ?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+