×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. janvāris, 2016
Drukāt

Lai Rīga paciešas! Saruna ar Inesi Vaideri par kultūru Briselē, Rīgā un Latvijas novados (5)

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Darbs Eiropas Parlamentā nav tikai komiteju sēdes, tikšanās un uzstāšanās, pārstāvot savas valsts intereses, tā ir arī iespēja iepazīstināt ar Latvijas kultūru, mākslu un vēsturi ļoti plašu, starptautisku auditoriju. Inese Vaidere ir Eiropas Parlamenta deputāte, kas jau vairāk kā vienpadsmit gadu garumā uz Briseli ir atvedusi ne vienu vien interesantu kultūras notikumu. Par to atgādina krāšņas afišas, kas rotā viņas kabinetu Eiropas Parlamentā. Arī pati, kad ir Latvijā, cenšas apmeklēt svarīgākos kultūras pasākumus.

– Kā vērtējat Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gada kultūras notikumus Latvijā?
– Ja Rainis nebūtu mazas tautas pārstāvis, dzejnieku uztvertu Šekspīra līmenī. Viņa doma – pastāvēs, kas pārvērtīsies – varētu kļūt par ikviena cilvēka dzīves moto, un, šķiet, ir dziļāka par “būt vai nebūt”. Ļoti interesanta man šķita Kirila Serebreņņikova iestudētā izrāde “Raiņa sapņi”, jo režisors bija palūkojies uz šo personību ārpus stereotipiem, atklājot arī dzejnieka ambīcijas. Man vispār patīk, kā strādā Latvijas Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis. Ne visas izrādes ir uz izķeršanu, bet viņš ļoti veiksmīgi virza procesu uz priekšu. Teātris ir atguvies un tajā parādās daudzas arvien interesantākas izrādes.

Runājot par Raiņa un Aspazijas jubileju, mani ļoti aizskāra 11. septembra notikumi Rīgā. Raiņa dzimšanas diena varēja kļūt par viņa un Aspazijas jubilejas gada kulmināciju. Taču tajā pašā dienā Rīgas Dome rīkoja nesaprotamus svētkus ar tirgošanos Bastejkalnā, turnīriem pie Brīvības pieminekļa. Tas viss varēja notikt jebkurā citā dienā un varbūt tālākā Rīgas vietā, bet šādā kontekstā tā bija vienkārši necieņa pret Raini. To vajadzēja saprast Rīgas Domei, kurai Rainis varbūt nav dziļi pie sirds, bet latviešu tautai gan. Taču kopumā bija daudz interesantu notikumu, jubilejas gads izskanēja gan Rīgā, gan arī lauku apvidos. Bija daudz cilvēku, kas vai katrā pagastā noķēra to globālo lauku – mums ir Rainis un Aspazija!

– Vai atskaņas Briselē un Eiropā jūsuprāt bija pietiekami saklausāmas?

– Varbūt ne gluži. Mums ir bijuši brīnišķīgi kultūras festivāli ārzemēs, ko Raiņa sakarā īsti nevaru teikt. Domāju, Kultūras ministrijai mērķtiecīgāk jāizstrādā piedāvājums, lai varam parādīt, kādi domas giganti Latvijā dzīvojuši. Un dzīvo arī tagad. Rainis un Aspazija taču nav vienīgie. Un galu galā jubilejas gadā iesākto taču varam turpināt. Šogad ir Jaņa Rozentāla 150 gadu jubileja, kas iekļauta arī UNESCO svinamo dienu kalendārā. Apaļas dzimšanas dienas svinēs izcilais diriģents Edgars Račevskis un maestro Raimonds Pauls. Viņš ir īsts latviešu Nino Rota. Rotu pazīst visā pasaulē, bet Paulu diemžēl tikai bijušās Padomju Savienības teritorijā. Lai ar Maestro iepazīstinātu kolēģus, 2013. gadā Eiropas Parlamentā demonstrēju Vijas Beinertes filmu “Zib mūža rats”.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Tas Cernenko ir lops, kurš nedomā bet pirž. Tādus idotus prom uz Maskaliju. Tur to liels deficits un liela vajadzība pēc ekstra Vovam līdzīgu idiotu.
  Tie pārējie komentārinekam neder. Ja nav ko sacīt, stāviet malā.

 2. Černenko vecis par MP Atbildēt

  Man patīk, ka man ir sekotāji. Mani “troļļ “visu zina, arī latvietīši viņus atbalsta, kuri paši sev ir ienaidnieki, kaut viņi kļūst valsts un tautas ienaidnieki, ko neapzinās, jo ne Āboltiņa, ne Dombrovskis neko ļaunu Latvijai nav nodarījuši. Viss kas tautai pielikts vai atņemts, ir visas Saeimas, visas koalīcijas nopelns, pie kā vainīga Maksātnespējas administrācija NA, ZZS, SC. Viena pati Vienotība neko nevarēja darīt un pieņemt bez NA un ZZS un to latvietīts nesaprot, viņam vajag tiesājamos lembergus, oligarhus, vergturus. Vajadzīgs, lai grautu pa vienam, vienu spēcīgāko partiju, latviskāko partiju, Šadurski un jebkuru no Vienotības, jo viņi vēlas reorganizēt krievu skolas.
  Uz priekšu, uz brigman-lemberg komunistisko uzvaru, ar LC kučinski – tipa ČERNENKO priekšgalā un balsos NA (Maksātnespējas administratori) un SC. Prieks, kur tu rodies. Visa vara oligarhiem.
  Tev Ušakovs ir dārgums? Paskaties, vai tev neliekas, ka Ušakovs atņem caur tavu māju remontiem, ar vienu pašu Rīgas namu pārvaldnieku, ar arodbiedrību “Laba” un Rīgas Satiksmes sponsorēšanu no tavas naudas un to nesaprot ne krievs, ne latvietis, ne čigāns. Vai tu esi redzējis skursteņu tīrītājus, tev tāmē raksta no tavas kabatas katru gadu, ka tos tīra, ka apseko tavas mājas stiprību par tūkstošiem, kas nav nekad darīts utt. Vai par sniega izvešanu tev neliek maksāt, kaut tuvumā sniega vedēji pie tavas mājas nav bijuši,vai tev nav jāmaksā par caurbraucamo ceļu remontu, ko nekad citas domes nedarīja, vai tev nav jāmaksā par visu, ko dara Ušakovs – dubultā – no budžeta un no tavas mājas maksājumiem (no VK revīzijas)? Tevi pērk ar “ZĪGERISTA BANĀNU”- bezmaksas braukšanu, kas ir krievu kapeikas vērta.
  Paldies ZZS par “černenko” tipa kadra virzīšanu. Lembergs tiks brīvībā no tiesājamo šķiras.

 3. Man patīk, ka man ir sekotāji. Mani “troļļ “visu zina, arī latvietīši viņus atbalsta, kuri paši sev ir ienaidnieki, kaut viņi kļūst valsts un tautas ienaidnieki, ko neapzinās, jo ne Āboltiņa, ne Dombrovskis neko ļaunu Latvijai nav nodarījuši. Viss kas tautai pielikts vai atņemts, ir visas Saeimas, visas koalīcijas nopelns, pie kā vainīga Maksātnespējas administrācija NA, ZZS, SC. Viena pati Vienotība neko nevarēja darīt un pieņemt bez NA un ZZS un to latvietīts nesaprot, viņam vajag tiesājamos lembergus, oligarhus, vergturus. Vajadzīgs, lai grautu pa vienam, vienu spēcīgāko partiju, latviskāko partiju, Šadurski un jebkuru no Vienotības, jo viņi vēlas reorganizēt krievu skolas.
  Uz priekšu, uz brigman-lemberg komunistisko uzvaru, ar LC kučinski – tipa ČERNENKO priekšgalā un balsos NA (Maksātnespējas administratori) un SC. Prieks, kur tu rodies. Visa vara oligarhiem.
  Tev Ušakovs ir dārgums? Paskaties, vai tev neliekas, ka Ušakovs atņem caur tavu māju remontiem, ar vienu pašu Rīgas namu pārvaldnieku, ar arodbiedrību “Laba” un Rīgas Satiksmes sponsorēšanu no tavas naudas un to nesaprot ne krievs, ne latvietis, ne čigāns. Vai tu esi redzējis skursteņu tīrītājus, tev tāmē raksta no tavas kabatas katru gadu, ka tos tīra, ka apseko tavas mājas stiprību par tūkstošiem, kas nav nekad darīts utt. Vai par sniega izvešanu tev neliek maksāt, kaut tuvumā sniega vedēji pie tavas mājas nav bijuši,vai tev nav jāmaksā par caurbraucamo ceļu remontu, ko nekad citas domes nedarīja, vai tev nav jāmaksā par visu, ko dara Ušakovs – dubultā – no budžeta un no tavas mājas maksājumiem? Tevi pērk ar “ZĪGERISTA BANĀNU”- bezmaksas braukšanu, kas ir krievu kapeikas vērta.
  Paldies ZZS par “černenko” tipa kadra virzīšanu. Lembergs tiks brīvībā no tiesājamo šķiras.

 4. Vaideres koķetērija ar Āboltiņu pret Straujumu bija nožēlojama.

Draugiem Facebook Twitter Google+