×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
21. aprīlis, 2017
Drukāt

Lai saglabātu skolu, skolēnus mudina pirkt ārsta atbrīvojumus no eksāmeniem? (10)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Raidījums “Bez Tabu” saņēmis vēstuli, zem kuras parakstījušies Rīgas 60. (mazākumtautību) vidusskolas skolotāji, tajā gari un plaši aprakstītas metodes, ar kādām skolas direktore cenšoties saglabāt skolu. Piemēram, skolēniem iesakot tikt pie atbrīvojuma no valsts eksāmeniem.

“Lai nokomplektētu divu klašu komplektus 10.-12. klasē, visiem skolēniem obligāti ir jāliek vērtējums 4 balles, skolotājus dažādām metodēm administrācija piespiež to izdarīt,” tā vēstulē aprakstītas Rīgas 60. vidusskolā notiekošais.

Pirms centralizētajiem eksāmeniem 12. klašu skolēnus, kuri nav apmeklējuši mācību stundas un kuriem ir ļoti zemi mācību rezultāti, aicina “nopirkt” ārsta zīmes, lai saņemtu atbrīvojumu no valsts eksāmeniem.

Tikko notikušo piloteksāmenu ķīmijā esot kārtojuši 6 skolēni no 17 (pārējiem it kā lika nopirkt ārsta zīmes), vēl vēstulē norādīts, ka skolā oficiāli strādā 6 direktores vietnieki. Skolas direktore Natālija Djakova komentārus sniegt kameras priekšā atsaka, no sākuma atzīstot, ka negribot, vēlāk sakot, ka neesot sagatavojusies.

Direktore pēc vēstules izlasīšanas apgalvo, ka tā nav taisnība un kāds vēlas viņu apmelot. Skolā tiešām strādā seši vietnieki, bet darba apjoms ir liels, un viņu skaits adekvāts. Latvijas skolu reitinga augšgalā esošās Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas direktoram, piemēram, ir pieci vietnieki.

Tomēr Izglītības kvalitātes valsts dienestā skaidro, ka nodarbināto apjoms netiek noteikts, tas balstās uz skolas un dibinātāja pleciem. Turklāt šajā konkrētajā skolā direktora vietnieki strādājot pusslodzes.

Ķīmijas piloteksāmenu tik tiešām kārtojis neliels skolēnu skaits, bet direktore skaidro, ka tas nav bijis obligāts, tāpēc arī vēstulē rakstītais par ārsta zīmju pirkšanu neesot taisnība.

Šogad, pēc skolas personāla sacītā, atbrīvojumu no eksāmeniem saņēmuši trīs 12. klašu skolēni.

Valsts izglītības satura centram katru gadu tiek uzdots jautājums, vai tiek uzskaitīti skolēni, kuri saņēmuši ārsta atbrīvojumu no eksāmeniem – netiek. Vispirms jāatrisina jautājums, kā to darīt un kas šo funkciju varētu veikt. Pagaidām viss gulstas uz ārstu godaprāta.

Valsts izglītības kvalitātes dienests uzskata, ka mākslīga atzīmju paaugstināšana ir pamatots iemesls, lai skolotājs vērstos dienestā. Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis savos komentāros ir skarbs – viņš sola cīnīties un to, ka snauda izglītības sistēmā ir beigusies.
Ministrs uzskata, ja šī informācija ir patiesa, tad tas esot krimināls gadījums no administrācijas puses. Pārbaude esot absolūti nepieciešama, un, ja informācija būs patiesa, skolā gaidāmas pamatīgas pārmaiņas.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Labāk lai ieliek četri, nekā pēcāk skolēns vispār nepabeidz skolu! Bet mūsu darba tirgū pat ielas slaucīt nav ļauts bez izglītības. Kur liks tos nabagus ar nepabeigtu skolu?

 2. Par ko izbrīns ? Atnāciet uz skolu un paskatieties , kas mācās ? Ko tikai nenākas integrēt – autistus, dislektiķus , u.c. ar mācīšanās, uzmanības , hiperaktivitātes sindromiem . Un kā te lai izpilda IZM eksāmenu kvalitātes kritērijus un kura skola tad grib pašlikvidēties ? Atteiksies integrēt visus -būs skandāls medijos, nevarēs arī savākt nepieciešamo kontingentu.

 3. Ja ne citādi.tad ar likumu aizliegt dot atbrīvojumus no eksāmeniem. Tikai.ja ir tieşām smaga trauma..to varêtu darīt komisija..bet tas būtu izņëmuma gadījums un tādu var arī nebūt.Un kārtit eksãmenus VISOS priekšmetos un punkts.Pietiek vienreiz auklèties ar psihiligism priekšà un ntajàm tiesībàm apkārt.um pārcelšanas eksāmenus katrà klasé no 7kl.kà tas jau sen ur labàkajàs skolàs.Vidusskolà uz 11.nenokartoji- no skolas ãrá!

  • Un tad ir jautājums ,kāpēc ārstiem ,kas raksts fiktīvas veselības stāvokļ aizziņas ,vēl nav atņents ārsta sertifikāts? Vai ārstam melim var ticēt ,vai var ticēt viņa noteiktajai slimības diagnozei?

 4. Šarikovu atvases nemaz nav tik ieinteresētas mācīties, jo zina, ka 4 būs automātiski tikai par ierašanos skolā…

  • Kamēr mājās veči būs ar tādu attieksmi: tev skolā to PRASA… , tikmēr neskatīsies grāmatā, bet šķielēs, kāds mobilais ir biezo bērniem, kādas modernās skrandas ir pavieglas uzvedības “māmiņām” u.t.t.
   Kamēr nebūs ĢIMENE TO PRASA, tikmēr mācīšanos uzskatīs par ļaunumu, ar kuru jācīnās ar visiem spēkiem.

  • Un tad ir jautājums,kāpēc ārstiem,kas raksta fiktīvas izziņas par pacienta veselēba stāvokli ,vēl nav atņemts ārsta sertifikāts ? Vai var ticēt ārstam ,ka sraksta melīgas diagnozes?

 5. Tikai mediķi drīkst uzrakstīt atbrīvojumu no eksāmeniem. Ja viņi savu darbu veic godprātīgi, tad viltus slimnieku nav. Un ne skolai, ne vecākiem nav teikšanas.

 6. Sen jau četrinieksir obligāts, jo atstāt skolēnu uz otru gadu principā neatļauj MK noteikumi! Tā nu mēs velkam tos trijniekus uz augšu , to zina visi, tikai ne Šadurskis….Par kādu kvalitāti vispār var būt runa!Īpaši vakarskolās, internātskolās visi četrinieki pārsvarā uzdāvināti.Acu aizmālēšana visos valsts līmeņos rullē jau sen

  • Tas pats notiek dažās reģionālajās augstskolās – ieliek 4, lai gan pienākas 2. Iemesls viens – nauda seko sekmīgam studentam. Nav studentu – nav naudas augstskolas vadībai, kura saņem ļoti labas algas, bet lektori un docenti vergo par grašiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+