Ekonomika
Bizness

“Tele2” valdes priekšsēdētājs: Lai saprastu, ko vēlas jaunā paaudze, tā ir jāiepazīst0


“Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.
“Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Autors: “Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs

Viedokļi par to, vai cilvēks par līderi piedzimst vai arī par tādu var kļūt dzīves laikā, atšķiras. Kaut arī ir atklāts “līdera gēns”, uzskatu, ka līdera prasmes ir iespējams attīstīt, īpašu uzmanību tam pievēršot jau skolas gados.

Lai uzņēmums sekmīgi attīstītos, ir vajadzīgi līderi, kas iedvesmo un motivē tā komandas. Darba sludinājumā pie prasībām potenciālajiem darbiniekiem uzņēmums var norādīt – meklējam līderi.

Taču realitātē līdera talants pēc noklusējuma nenāk komplektā ar citām darbam nepieciešamajām kvalitātēm, jo šīs prasmes nav tik viegli apgūt kā, piemēram, kādu valodu vai profesionālās jomas specifiku.

Līderība jāattīsta soli pa solim, sākot no nepieciešamo rakstura īpašību izkopšanas līdz zināšanām par ķermeņa valodu, grupu dinamiku, saziņas prasmēm, kā arī iemaņām pareizi izmantot savu talantu.

Spēja uzņemties atbildību, enerģija, godīgums, augsti morāles principi, komunikācijas spējas, lojalitāte, spēja pieņemt lēmumus, kā arī deleģēt pienākumus – tas ir svarīgs līdera īpašību kopums, kas jāattīsta ik dienu.

Vairākās nozarēs Latvijā pašlaik ir izjūtams darbinieku trūkums, tādēļ tālredzīgi būtu veidot saikni ar topošajiem speciālistiem krietni pirms viņu nokļūšanas aktīvajā darba tirgū, lai nākotnē uzņēmums savā komandā varētu pulcēt labākos no labākajiem.

Ir uzņēmumi, kam ir savs redzējums par to, kā ieguldīt jauniešos, kuri būs nākotnes darba tirgus balsts. Ir uzņēmumi, kas mērķtiecīgi sadarbojas ar augstskolām, tajās nodrošinot gan atbalstu mācībspēkiem, gan tehniskajai bāzei.

Tiek organizētas arī vieslekcijas skolās, kā arī īpašas sagatavošanas nometnes, kur jaunieši ne tikai tiek iepazīstināti ar uzņēmuma nozares aktualitātēm, bet arī sagatavoti savai iespējamajai nākotnes profesijai.

Tiek uzskatīts, ka jaunie līderi ir arī gatavi mācīties, uzklausot jau pieredzējušu līderu veiksmes stāstus un neveiksmes.

Savukārt “Tele2” pieeja tiek īstenota ārpus skolu un augstskolu gaiteņiem. ZZ Čempionāts ir “Tele2” tilts uz aptuveni 30 000 Latvijas nākotnes līderiem, kuri, iespējams, par savu nākotnes profesiju vēl tikai domā.

Šie Latvijas bērni un jaunieši pašlaik ir izaugsmes ceļa sākumā, un “Tele2” viņiem sniedz iespēju ik gadu piedalīties sporta un prāta spēlēs, kuru laikā apziņā un zem­apziņā nogulsnējas sporta un prāta spēlēs iegūtās zināšanas un komandas sadarbības prasmes, kas noderēs nākotnē darba tirgū, kur augstu vērtē cilvēkus ar līdera dotumiem.

Nākotnes līderiem organizētās aktivitātes ļauj ne tikai attīstīties skolēniem, bet arī uzņēmumiem iepazīt jauno paaudzi un mācīties no tās. Tieši šie jaunieši veidos aktīvāko daļu no nākotnes darbaspēka.

Aģentūras “Bloomberg” veiktais pētījums prognozē, ka 2019. gadā Z paaudze veidos 32% no visiem planētas iedzīvotājiem un šis skaits pirmo reizi pārsniegs iepriekšējās paaudzes – mileniāļu – skaitu.

Saistītie raksti

Arī ietekmīgais žurnāls “Forbes” norāda, ka pēc laika vairākums uzņēmumu pievērsīs uzmanību jaunākajai jeb Z paaudzei, taču, manuprāt, tam ir jābūt uzņēmuma darba kārtībā jau tagad.

Turklāt, lai saprastu, ko vēlas jaunā paaudze, tā ir jāiepazīst, esot tiešā kontaktā.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
“Latvijā ir sākusies 5G ēra.” “Tele2” paziņo par 5G tehnoloģijas iedarbināšanu
9 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
VNĪ: Digitalizācija – vienīgais loģiskais ceļš būvniecības nozares attīstībai Latvijā
9 stundas
Raivis Šveicars
Ekonomika
OIK no rēķiniem pārcels uz budžetu: ko ministrija domā ar “piesārņotājs maksā”?
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Vai reģionālās augstskolas saglabāsies? Saruna ar Ventspils Augstskolas rektoru Kārli Krēsliņu
3 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Septiņas dienas valdīs vasarīgi silti laika apstākļi: jaunākā prognoze
6 stundas
FG
Franks Gordons
Pasaulē
Franks Gordons: Mostas “slēpti ārzemju aģenti”
4 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO: “Liepāja” un “Ventspils” soļo tālāk, “RFS” sāpīgs zaudējums un Eirokausu sezonas beigas
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
Kādi izskatīsimies vecumā: “FaceApp” tapusi Krievijā. Vai tā ir droša?
1 stunda