×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
27. janvāris, 2016
Drukāt

Lai sīkfeodāļi nesaplosa valsts varu. Saruna ar uzņēmēju Uldi Pīlēnu (8)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Uldis Pīlēns

Valsts līderis nevar būt tikai labs cilvēks; “Vienotība” situāciju “vadīja” tā, it kā uzkāpusi uz visa veida banānu mizām, kas gadījušās ceļā; Eiropas Parlamentā nav tādu sīkpartiju bloku kā “manam ciemam” un “manai pilsētai”; šodienas situācija no valstu līderiem prasa aktīvu spēju piedalīties projektā, ko varētu saukt par Eiropas glābšanu. Šādas atziņas izskanēja sarunā ar pazīstamo uzņēmēju, “UPB” padomes priekšsēdētāju Uldi Pīlēnu, kurš viesojās “Latvijas Avīzes” redakcijā.

– Pīlēna kungs, kāds ir jūsu viedoklis par notiekošajiem procesiem – par Straujumas valdības gāšanu, par jauna kabineta veidošanu Kučinska vadībā?

U. Pīlēns: – Priekšā būs pagrūts laiks, un tas, kā trūkst grūtiem laikiem, – nav valsts ietvara, kas jāredz katram pilsonim, darba devējam un ņēmējam, sabiedriskajām organizācijām. To vērojam ilgāku laiku, kopš valdību vada “Vienotība”, arī Dombrovska periodā. Valsts varas kapacitāte, leģitimitāte plok un samazinās. Tādā situācijā iniciatīvu ņem tie, kas leģitimitāti apstrīd ar lielāku vai mazāku presingu. Pa lielai daļai tie ir aktīvie pašvaldību vadītāji, sabiedriskās organizācijas un lobiju organizācijas. Tā valsts vara tiek saplosīta, es to gribētu saukt par sīkfeodālo līmeni. Tas iespējams tikai tad, kad valsts varai nav pietiekama autoritāte. Īpaši tas izpaudās Straujumas valdības laikā. Viņai Ministru prezidenta nepieciešamās kapacitātes tomēr nebija. Nākot no uzņēmējdarbības vides, droši zinu, ka līderiem jābūt ar nedaudz citām īpašībām – politiskām, psiholoģiskām. Nevar būt tikai labs cilvēks. Bet tas, kā “Vienotība” situāciju “vadīja”, raisa izbrīnu par stratēģijas un taktikas kvalitātēm partijas augstākajos ešelonos. Tā iešaut sev kājā – grūti iedomāties, kā iespējams pieredzējušā eiropeiski civilizētā partijā ar lielu aizmugurisko resursu Briselē un pašvaldībās, partijā, no kuras nācis ES izpildvaras cilvēks nr. 2 vai nr. 3. Tas bija tāpat, kā uzkāpt uz visa veida banānu mizām, kas gadījušās ceļā.

Nogrupēšanās, nesaliedētība un diezgan destruktīva stāja šobrīd valdības veidošanas sarunās nav ar pozitīvu vilkmi. Ja partijai nav ideoloģiskās bāzes, tā ir tikai uz ātru izdevīgumu orientēts cilvēku kopums, kas vienojušies šim taktiskam uzdevumam.
Eiropā tomēr ietur kristīgi konservatīvas vai sociāldemokrātiskas līnijas kā galvenās vadlīnijas. Arī mēs uz laika ass neizbēgsim no ideoloģiski skaidri definētām politisko spēku programmām. Tēmas, kas ir darba kārtībā, – ES naudas sadale vai bēgļu jautājums, vai attiecības ar Krieviju –, prasa ideoloģisku redzējumu un formulējumus no jebkuras organizācijas līderiem un biedriem, kas orientējas uz vērtībām, nevis īstermiņa labumu iegūšanu. Nevaru iedomāties, ka Latvijas politisko spektru pēkšņi veido virkne pašvaldību sīkpartiju, kas saradušās kā sēnes pēc lietus. Tas neliecina par demokrātijas veselības pakāpi. Eiropas Parlamentā nav tādu bloku kā “manam ciemam” un “manai pilsētai”.

– Valdības vadītāja amatam nominēts Māris Kučinskis. Kā vērtējat viņu?

– Māra Kučinska informatīvais līmenis, strādājot dažādos posteņos, ir gana labs, un pieļauju, ka viņa spēja darboties ar iekšpolitiskām tēmām būtu par pakāpi labāka nekā Straujumai. Taču šodien globālais attīstības process no līderiem prasa dziļu starptautisku integrāciju, aktīvu spēju piedalīties projektā, ko varētu saukt par Eiropas glābšanu. Proporcija vismaz ir 50 pret 50, kad jāpiedalās kopā ar citiem ministru prezidentiem Savienības lietu lemšanā, to samērojot ar Latvijas valdības vadīšanu. Šķiet, ka Mārim Kučinskim Latvijas eiropeiskā integritāte nav viens no galvenajiem izaicinājumiem, ka viņam ir citas stiprās puses. Vēlu Kučinskim veiksmi, lai tiktu galā ar maz apgūtiem izaicinājumiem un atrastu, kā būt aktīvam ES premjeru klubiņā ar integrētas Latvijas pārstāvošu viedokli. Tas ir vājais punkts pašreizējā personāliju kombinācijā, bet ne mirkli negribu apšaubīt prezidenta izvēli dot iespēju Kučinskim veidot valdību.

Visu interviju lasiet 28. janvāra “Latvijas Avīzē” vai “Latvijas Avīzes” e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Natai.Par ekonomiku taisnība.Vēlēšanu sistēmas mainīšana maz ko dos, jo nav noorganizējies tāds spēks kurš varētu ieviest labvēlīgas izmaiņas.

 2. Normāla saruna. Bet mēs ar Kučinski esam bedrē, tādā pat kā ar Straujumu. Tik spēcīga partija kā Vienotība ar tik glupu vadītāju Āboltiņu, kurai nebija vēlme strādāt gudri un kopā. Kas pie tā vainīgs – vēsture pēta?
  Āboltiņai jāīet tūlīt projām.Man gan liekas, ka Āboltiņa ir uzpirkta sagraut partiju, kopā ar to sešinieku spēlē partijas sagrāves spēlītes.

  • Vispār jau spēcīgām organizācijām nemēdz būt glupu līderu. Nevar glups līderis izveidot spēcīgu organizāciju. Attiecīgi, vai nu tā saucamā Vienotība nav spēcīga organizācija, vai arī Āboltiņa nav glupa.

 3. Vienotībai vēl stāv priekšā visas iespējas izgāzt NA – Maksātnespējas administrācijas šefus, VZD, notāru, zemesgrāmatu NA un ZZS balso kopā ar Saskaņu un turpina kopējo sazvērestību ar TP kučinsku, ZZS lembergu – brigmaņu pret latviešu tautu, cilājot karogu par latvietību, dzenot latviešus ekonomiskajā trimdā.
  Slava veco ļaužu pansionāta partijai, tiesājamajam lembergam, komunistiskās partijas Latvijā vadoņiem.

 4. Tas jāsaprot – dodiet varu LIEL-FEODĀLIM Pīlēnam !

 5. Tas bija sen zināms un tika prasīts.
  JĀMAINA VĒLĒŠANU SISTĒMA! Bez tās ir strupceļš, kurš jau ir sācies. Šie nespējnieki, kuri pašlaik ir pie varas var tikai turpināt cīņu par pašu kabatām un savu ierindas biedru privilēģijām.
  Jānāk ir jaunam, varošam un GRIBOŠAM SPĒKAM, DARĪT DARBUS LATVIJAS EKONOMIKAS LABĀ, nevis sava labuma meklētājus.

  • to pēdējo rindkopu norakstīji no Brežņeva konstitūcijas ?
   —-
   Partijas pēc definīcijas ir demagoģisku laupītāju bariņi !
   Ko Latvijas situācija ilustrē.

 6. jau sen nav, ir tikai partiju un katra ministra finansu interese, baisi. Savu maati pardotu par 1 sudraba grasi. Par ko mums ta?

Draugiem Facebook Twitter Google+