×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
17. jūlijs, 2015
Drukāt

Ar ko vajag apstrādāt sīpolus pirms novākšanas, lai tie nepūtu un labāk glabātos? (6)

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

“Ar ko vajag apstrādāt sīpolus pirms novākšanas, lai tie nepūtu un labāk glabātos?” SANITA DOBELES NOVADĀ

Pret sīpolu kakla puvi (Botrytis allii) un citām puvēm atļauts lietot 2. reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekli Signum. Ar šo sistēmas iedarbības fungicīdu sīpolus sešas nedēļas pirms ražas novākšanas apsmidzina profilaktiski, pēc 5–10 dienām apstrādi atkārto. Deva – 1,5 kg/ha.

Audzētājiem, kuriem nav apliecības par augu aizsardzības zināšanu minimuma apguvi, jāiztiek bez šā preparāta un novāktā raža strauji jāžāvē, lai sīpolu kakliņš pilnībā izžūtu (slimības ierosinātāji nespēj pārvietoties pa labi izžāvētu sīpola kakliņu, tāpēc uzglabāšanas laikā tie saslimst reti).

Piemērotākais laiks ražas novākšanai ir tad, kad 60–80% lakstu ir nokrituši, sāk dzeltēt un atmirt. Sīpolus ievieto kastēs ar lielām spraugām un noliktavā vai tukšā siltumnīcā sakrauj citu uz citas vairākos stāvos. Tos vairākas dienas intensīvi žāvē siltā gaisā (ap +30 °C), izmantojot elektrisko sildītāju ar ventilatoru. Ja kātiņš ir mīksts un uzspiežot vēl jūtams mitrums, jāturpina žāvēt. Kad sīpoli ir sausi, gaisa temperatūru var pazemināt līdz +20 °C.

Turpmāk sīpolus uzglabā sausā vietā, palaikam telpu ventilējot ar sausu gaisu. Ja sīpolu ir daudz, gaisa temperatūru jācenšas palēnām pazemināt līdz +5 °C un, regulāri ventilējot, šādi uzglabāt visu laiku.

Glabājot problēmu ir mazāk, ja audzē sīpolu hibrīdus, piemēram, ‘Forum F1’, ‘Corrado F1’, kam ir tievs kakliņš un kas mazāk inficējas ar sīpolu kakla puvi.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Vairākus gadus pirku sīpolus ar šauriem kakliņiem, piem., Sturon – garenie, viņi sāka bojāties, respektīvi pūt jau uz lauka, praktiski, lielu daļu nācās izmest laukā vēl nenoņemot, tika runāts par kaut kādu kakliņa puvi

  2. Var žāvēt un vākt nezin kādās fāzēs, bet mūsdienu šķirnes neglabājas .Ja nelieto spēcīgu ķīmiju – līdz janvārim kvalitāte samērā laba -tad sāk dīgt un bojāties. Savādāka situācija ar senajām vietējām šķirnēm t.s. ,, ģimenes sīpoliem,, . Bet -maz ir saglabājušās , reti var nopirkt.

  3. Ja stādīs,pilna mēness zemes dienās un arī centīsies noņemt tāpat, sīpoli un ķiploki stāvēs līdz jaunai ražai. Lakstus vajag sažāvēt un tikai tad nogriezt.Agrāk sīpolus, ķiplokus, slotiņu pupas turēja malkas šķūnī ,lai kārtīgi nožūst.Neatceros,ka mani vecāki būtu sūdzējušies par problēmām.

  4. Kā tad, pati audzēju un vēl lietošu ķīmiju, galvenais ir labi izžāvēt !!!

  5. Vislabāk, tomēr, sekot, lai sīpoli labāk izžūst, novākt pareizā laikā un augšanas laikā iznīcināt sīpolu mušu ar tautas līdzekļiem, kas ir diezgan efektīvi.

    • arī,ja vienu vadziņu stāda sīpolus,bet otrā sēj burkānus,viena muša cīnās pret otru,bet ļoti svarīgi ir kartīga izžāvēšana.Mani vecāki savā laikā apžāvēja arā,tad notīrijām cik vien tīri var novisa liekā(zemes,apgriežām tuvu sīpolam lakstus)un tad sanesām uz bēniņiem,kur tie žāvējās caurvējā turpat līdz salam,glabājās ļoti labi līdz pavasarim

Draugiem Facebook Twitter Google+