×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
28. aprīlis, 2015
Drukāt

Ko darīt, lai Ziemassvētku kaktuss ziedētu

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska
PADOMI

• Ja šlumbergeru visu laiku tur temperatūrā, kas zemāka par +12 °C vai augstāka par +23 °C, ziedi neveidojas nedz īsas, nedz garas dienas apstākļos.

• Iekaltēts vai pārlaistīts Ziemassvētku kaktuss var neuzziedēt.

• Arī novecojis kaktuss, kam izaudzis daudz dzinumu, var neuzziedēt. Tad augu apgriež, dzinumus saīsinot par trešdaļu. Pēc tam dod papildmēslojumu, kas satur kāliju, fosforu un nedaudz slāpekļa. Nākamajā ziemā šlumbergera uzziedēs.

• Pirms ziedēšanas nevajag mainīt audzēšanas vietu, citādi var nobirt ziedpumpuri.

• Pēc noziedēšanas augu apgriež, atstājot spēcīgākos dzinumus.

• Ja Ziemassvētku kaktuss sāk birdināt lapu posmus, iemesli var būt dažādi, piemēram, pārāk bieža vietas maiņa, bojāta sakņu sistēma, pārbagāts vai nepietiekams mēslojums, krasas temperatūras svārstības 10–15 grādu robežās (temperatūra drīkst mainīties tikai par pāris grādiem).

“Draudzenei Ziemassvētku kaktuss zied vairākas reizes gadā, bet man – tikai vienu reizi, kad uzdāvināja. Jau sešus gadus gaidu, bet veltīgi. Ko darīt?” LILIJA RAGANĀ

“Kā panākt, lai Ziemassvētku kaktuss ziedētu īstajā laikā – decembra beigās, nevis novembrī” EVIJA

Šlumbergera (Schlumbergera) jeb Ziemassvētku kaktuss savvaļā aug Austrumbrazīlijas tropu lietusmežos. Telpās audzē tā hibrīdus ar dažādu nokrāsu ziediem – baltiem, rozā, sarkaniem, violetiem, vienkrāsas un divkrāsu.

– Ja dāvinātā šlumbergera ir normāla izmēra, ar veselīgām lapām un tās smalkā, jutīgā sakņu sistēma nav bojāta, augs atkal uzziedēs, taču aptuveni augustā kaktuss jāsagatavo miera periodam, – saka Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne.

Ja vēlas, lai uzziedētu tieši ziemas saulgriežos, jāievēro vairāki nosacījumi. Epifītkaktusiem augusta otrajā pusē un septembrī nobriest posmi, tāpēc šajā laikā augiem vajag daudz gaismas, bet maz mitruma (laista minimāli, bet tā, lai tie nevīst). Kad jaunie posmi nobrieduši (septembra beigās), sāk veidoties ziedpumpuri. Raženāk tie ieriešas īsās dienas apstākļos. Tāpēc, sākot ar septembra pēdējo dekādi, augus apgaismo 8–9 stundas no plkst. 8 līdz 17 (nav vajadzīga speciālā papildu apgaismojuma spuldze). Nakts tumšajā laikā temperatūrai jābūt +13…+15 °C, bet dienā +15…+25 °C. Īso dienu periods ilgst 4–5 nedēļas. No ziedpumpuru veidošanās sākuma līdz ziedēšanai paiet aptuveni trīs mēneši.

Parādoties ziedpumpuriem, šlumbergeras laista bagātīgāk (augi necieš lieku ūdeni augsnē, tāpēc podā jābūt labai drenāžai) un pašus augus rasina. Laistīšanas ūdenim noteikti jābūt siltam un mīkstam. Rasināt pārtrauc, kad raisās ziedi. Šajā laikā augus piebaro ar lapu kaktusu mēslojumu. Var arī pārmaiņus lietot, piemēram, firmas “Schultz” ražoto Plant Food Plus NPK 20–21–20 un Bloom Food Plus 10–52–10.

Pēc noziedēšanas kaktusam iestājas 6–8 nedēļas garš miera periods. Augus novieto gaišā vietā, laista maz, bet sakņu kamolu neiekaltē, telpā jābūt ap +15 °C temperatūrai. Pirms augšanas sākuma (parasti aprīļa vidū) augus var pārstādīt. Šlumbergerām augsni gatavo no lapu trūdzemes, pievienojot nedaudz rupjas grants. Var izmantot arī bagātinātu kūdru, kam ir aptuveni pH 6. Pārstādot augu ieteicams pārvietot citā, nedaudz prāvākā podā. Ja iestāda pārāk lielā traukā, augs to piesakņo, bet nezied. Vasarā Ziemassvētku kaktusus var iznest ārā, pasargājot no tiešiem saules stariem un vēja. Šajā laikā augi patērē daudz ūdens, tāpēc regulāri jāmitrina un jāpiebaro ar 0,1–0,2% barības šķīdumu. Jāraugās, lai neuzkrājas lieks ūdens, citādi bojājas saknes, augi vīst.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+