×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
8. marts, 2018
Drukāt

Lai strādā tulks: ārstam un policistam krieviski nav jārunā (109)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ilustratīvs attēls

Latvijas darba tirgū arvien biežāk esot vērojamas situācijas, kad darba ņēmējam bez īpaša pamatojuma tiek pieprasītas noteiktas svešvalodas (visbiežāk – krievu) zināšanas, arī gadījumos, kad uzņēmuma darbības specifika nav saistīta tikai ar pakalpojumu sniegšanu ārvalstu klientiem vai sadarbības partneriem. Saeima šodien kārtējo reizi sāka skatīt Darba likuma grozījumus, kas šādu lingvistisko diskrimināciju varētu novērst.

Nacionālās apvienības (NA) Saeimas deputātu iesniegtais likumprojekts paredz, ka turpmāk, veicot darba intervijas, dibinot darba tiesiskās attiecības, kā arī darba tiesisko attiecību pastāvēšanas laikā darba devējiem ir aizliegts noteikt nesamērīgas prasības konkrētu svešvalodu prasmei. Šādas prasības drīkstēs noteikt tikai gadījumos, ja darba pienākumus nav iespējams veikt bez attiecīgās svešvalodas prasmes. Lai paplašinātu latviešu valodas lietošanas telpu, likums tiek papildināts arī ar jaunu pantu “Saziņas valoda”, kurā nostiprinātas darbinieka tiesības, veicot darba pienākumus, saziņā ar Latvijas Republikas pilsoņiem, Latvijas nepilsoņiem vai personām, kuras Latvijā ieguvušas uzturēšanās atļaujas, izmatot tikai valsts valodu.

Pirms nedēļas “LA” jau ziņoja par ārsti Ditu Danosu, kura esot bijusi spiesta pamest darbu uzņēmumā “MFD veselības grupa”, jo darba devējs esot pieprasījis viņai sazināties ar pacientiem krieviski. Likumprojekta autori uzskata, ka nepamatotas svešvalodu prasības izvirza ne tikai atsevišķi privātuzņēmumi, bet pat valsts un pašvaldību institūcijas. Piemēram, krievu valodas zināšanu pieprasīšana esot novedusi pie tā, ka policijā nenāk strādāt latviešu jaunieši. “Gadījumiem, kad tā būs nepieciešama, noderēs tulki, tāpat kā vajadzēs tulkus dažādām citām valodām, kas policistam nav jāzina. Taču prasīt ierēdnim angļu, varbūt arī franču vai vācu valodu ir pilnīgi atbilstoši, ņemot vērā Latvijas atrašanos Eiropas Savienībā,” teikts likumprojekta anotācijā.

Šī likumprojekta nodošanu komisijām atbalstīja 48 deputāti (NA, “Vienotība”, LRA un lielākā daļa ZZS frakcijas), pret balsoja 21 parlamentārietis (“Saskaņa”), trīs “tautas kalpi” atturējās, bet vēl 15 balsojumā nepiedalījās. Jau kopš 11. Saeimas laikiem NA vairākkārt virzījusi līdzīgas iniciatīvas pret nepamatotām valodas prasībām darbavietās, bet, mainoties parlamenta sasaukumiem, likumprojekti pazuduši.

Pievienot komentāru

Komentāri (109)

 1. Dīvaina Jankam tā filozofija. Runāšana kādā no civilizētās pasaules valodām – klanīšanās un nez kāpēc tieši Briselei.
  Diez kas tad viņa izpratnē ir bezierunu pāriešana uz okupantu, masveida rusifikācijas rezultātā iebraukušo un viņu pēcteču valodu pat tad, ka par nezinīti izliekas kāds šīs kategorijas pārstāvis, kurš šeit dzimis, bet joprojām turpina dzīvot kremļa propagandas telpā ar visām no tā izrietošām sekām. Vai tiešām stingra mugurkaula izpausme?

 2. Vates,ja kas nepatīk vācaties rattā uz savu mātušku un ļurkstat tur kā gribat

 3. Pareizi, muļķi Zvirbuli, pareizi, parteugenoose naciķi NA…. nekādu latviešu, krievu valodu letiņiem un to bērniem ārvalstīs, nekādu medicīnisko , tiesieko, sociāo un cilvēcīgo palīdzību latviešiem jebkurā Eiropas un pasaules valstī. Ja latviesu bērns nespēj Francijā franciski un Ēgiptē arābiski ārstam raksturot savu slimību vai traumu, nekādu palīdzību nesniegt, kamēr ierodas tulki ( un pirms tam pārliecinās , vai var apmaksāt tulku darba, uzturēšanās un ceļa izdevumus)…. Kā VAR BŪT TIK ZEMU INSTINKTU UN PRĀTA CILVĒKI? Var būt, un Latvijā- bijuši vācu, krievu vergi ir kļuvuši par amerikānu vergiem un vergi dara , domā , runā un raksta vergu domas un vergu valodu. Un ne citādi. Jo vergi paliks vergi.

 4. tā daktere lai iet mazgāt tualetes ar savu valod

 5. No raksta izriet,ka kārtējo reizi klanāmies Briselei. Iznāk,ka sarunāties angļu,franču,spāņu vai vēl kādā SVEŠvalodā,kuru lietotāju nemaz nav tik daudz,nav nekas nosodāms,bet komunicēt krievu valodā ir gandrīz vai noziegums.
  Par latviešu valodu mazliet. Paklausoties kā runā jaunieši,studenti un,kas visnepatīkamākais,radio un teležurnālisti rodas sajūta,ka izglītībai(tieši izglītībai,nevis sistēmai)noteikti ir vajadzīga kaut kāda palīdzība:ļaudis neprot pareizi lietot “ka”un”kad”, “tiko kā” un “tik tikko”, mūsu lingvisti(kuriem,starp citu MĒS algu maksājam)nevar(negrib!!!) atrast latviskojumus daudziem ārzemniecskumiem(kaut vai tam pašam rusificismam “izņemt”).

 6. Ceru aizliegs LV izmantot kirlicu publiskā telpā .ti. i-nets, avizes, TV, radio.

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!
   Udavisj suka, vsem ladche stanet bez tebja!

  • Ещё раз по буквам. Прекрати воровать чужие ники, сука! Кишка тонка у вас для этого! Atbildēt

   Poka vi smogli zabanitj russkij jazik toljko na etom portale, i to ne polnostju. I chto, pomoglo vam eto?!

 7. Vai pietiks tulku visiem!??? DDD

 8. Pag, bet kāpēc tad tulki ir izņēmums, kāpēc tiem būtu jārunā apkarojamajā krievu valodā?

 9. stulbums ,neredzu nekā slikta kad cilvēks pārvalda vairākas valodas, bet policists pildot dienesta pienākumus aiztur likumpārkāpēju kurš runā tikai krievu valodā, sarunājoties vienmēr vadās sev tulku līdz, absurds gatavais, var būt tulks pie nopratināšanas ja tas nepieciešams bet ne pie aizturēšanas vai personas noskaidrošanas ,intervēšanas

  • Nu es domāju ja cilvēks ir latvijas pilsonis un no latviešu valodas nesaprot pat elementāras frāzes pateikt viņam pašam vajadzētu sev tulku nēsāt līdzi.
   Jau reizēm neticās kā var dzīvot visu mūžu Latvijā un nesaprast pat elementāras fràzes 🙄😑

 10. Vajadzēja veikt dekolonizāciju,tad šāds valodas jautājums vispār nebūtu aktuāls!

  • Смотри, пупок не надорви от натуги! Тоже мне, герой нашёлся. Atbildēt

   Pozdno druzok!

 11. katra reāla diskusija Atbildēt

  beidzas ar pazīstamā latvju autora peršām. Kamēr vēl visi nav līdz galam iedziļinājušies poēzijā, jāsaka, ka privātās medicīnas iestādes var viegli nolīgt par tulkiem pensionētus ārstus, kas ievēros : glabās ārsta noslēpumu, un sapratīs, par ko ir runa. Nav jau arī grūti par taisnīgu, un ne sevišķi lielu samaksu dabūt tādus, kas prot arī citas valodas, piem. angļu vai vācu.
  Protams, naudas žēl, bet nu ko darīsi – te ir Latvija, un lai ar kādu demagoģiju nodarbotos, latviešu valoda visiem ir jāzina.:) Tas visiem privātkantoru enerģiskajiem menedžeriem.:))

  • Visas kaprīzes par klienta naudu

   • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! I will not let you descend! Everyone will get what they deserve!

 12. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 13. Ieteiktu “latvietim” nejaukt valodas zināšanu ar valodas lietošanu. Labi, ja cilvēks bez EN,FR vai DE zina arī RU. Bet tā NAV JĀLIETO katru reizi kad kāds okupants vai masveida rusifikācijas rezultātā iebraukušais vai viņa pēctecis nez cik gadus šeit dzīvodams, demonstratīvi nerunā LV.

 14. cik maksās tulks? un kāpēc citās mazās valstīs šie speciālisti prot svešvalodas??? kā cels kvalifikāciju ārvalstīs- arī ar tulka starpniecību? kāpēc kādam par šo impotenci jāmaksā???

  • kas par dīvainu jautājumu Atbildēt

   – cik maksā tulks! Tulks- tas ir luksus, kuru var atļauties vai nu tā iestāde, vai kopā ar luksusa pieprasītāju, vai uz pusēm. Protams, lētāk ir prast valsts valodu, bet nu ja grib tulku, nu tad lūdzu.

  • Reiz (gadi 10 – 15 atpakaļ) biju tiesā. Biju cietušais, jo manu auto apzaga kāds Ivanščikovs. Zaglis bija Latvijas pilsonis, bet tiesā teica, ka slikti runā latviski, tāpēc lūdz tiesu iztiesāšanu veikt krieviski…. Tiesa prasa man latvijas pilsonim vai es piekrītu, es saku, ka nē, un saņemu pārmetumus, ka čakarēju procesu. Tur pat bija tulks, bet, ja visu sāks tulkot turp-atpakaļ baigais laiks paies…. un tiesa notika latviski/krieviski – ar mani runāja latviski un to visu Ivanščikovam tulkoja krieviski. Ar zagli runāja krieviski un man ne vella neko netulkoja… Kā man kā pilsonim vajadzēja justies? beigt “lēkāt” un “normāli runāt svešvalodā, jo citu valodu zaglis neprot?”. Mans viedoklis – ja nejēdz latviski, lai ir tulks. Ja pacients/klients ir latvijas pilsonis – viss notiek valsts valodā un vajadzības gadījumā tulku apmaksā pats pacients. Ja pacients/klients ir ārzemnieks pirmās palīdzības/tiesas tulka vajadzības sedz valsts, ja šim ko vairāk vajag – maksā ragā un tulko ko vēlies

  • Ta macies latviski, auna piere

  • Daļa jauniešu nezin krievu valodu,jo tagad skolās tā NAV obligāta un to var izvēlēties kā otro sveşvalodu starp krievu vai vācu vai franču.Obligātā ir angļu,kuru zin visi jaunie.Ko tur nesaprast.Tikai krievi zin tikai kirilicu un uzskata ka visiem tā jāzin un ar viņiem jārunā tikai krieviski.

 15. Vai ir iespejams izprast kas notiek no “zalajiem” parvalditaja ES un NATO Valsti Latvija ? Rigu parvalda kremla cekistu politiska apvieniba Vienota Launuma Imperija & GKR & Bela Russ.LTV riko TV sovus okupantu atvasitem,okupantu valoda.Darba nepienem,un no darba padzen,ja neprot okupantu valodu.Valsts likumi par Valsts valodu tiek ignoreti ari “zalo” valdibas.

 16. Es nerunāju krieviski, tāpēc ievēroju dažas lietas. Pirmkārt jau tagad pastāv likums kas kaut kādā mērā ir līdzīgs, bet nav paredzēts kontrolēt tā ievērošanu līdz ar to tas ir bezjēdzīgs un ja arī šis būs tāds, tad NA vienkārši nodarbojas ar populismu, nevis risina problēmu. Otrkārt tieši valsts iestādes visbiežāk prasa šīs zināšanas, ja gridētu ko panākt, tad vajadzētu ar to sākt, jo galu galā valstij būtu jāievēro pašai savi principi un jārāda citiem priekšzīme

 17. valsts valoda ir valsts valoda Atbildēt

  tā ir jāzina visiem valsts iedzīvotājiem, tā ir aksioma. Likvidējoties nerezidentu bankām, saruks arī to kukuļoto politiķu skaits, kuri skaļi jau 27 gadus runā par to, ka ..jā, vispār jau būtu bijis jāzina..bet nu..ņemot vērā..visu vērā ņemamo (saņemtās “dāvanas”), mēs tā pakāpeniski..nākamos 30 gadus…katrā ziņā…nu bez izņēmumiem…tikai balsojiet.
  Esamība ES latviešiem nozīmē vienu – paplašinātu darba tirgu un karjeras iespējas visā ES. Tas prasa ļoti labas angļu, vācu un franču/spāņu valodas zināšanas, līmenī, lai varētu strādāt un tikt saprastam. Tuvāko 100 gadu laikā uz Krieviju neviens nebrauks, un dažu cilvēku dēļ savu nākotni te neviens neupurēs.
  Kas attiecas uz privāto iestādi MDF, tad divvalodīga ( uz krievu un angļu valodu) tulka štata vieta tur ir jānodrošina, un tas jāuzliek par pienākumu ikvienam privātbiznesam, lai dabūtu licenci vispār strādāt Latvijā.

 18. Latviešu valoda ir jāzina, par to nav runas, bet man nav pieņemams, ka nacionāļi grib padarīt latviešu jauniešus par mazāk konkurētspējīgiem, jo darba devējs labāk paņems krievu jaunieti, kas brīvi runās 3 valodās. NA nemaz neapzinās, cik patiesībā šāds priekšlikums ir kaitīgs, un pēc tam atspēlēsies jauniešiem

  • cerība,ka tās babuškas,kuras grib pašas mācīties un mazbērnus mācīt ” na rodnom jazike” svešā valstī un uzspļaut tās valsts valodai,pašas un viņu mazspējīgie lolojumi pārvāksies uz turieni,kur visi runā un mācās tikai viņu valodā.Tāpēc nekāds kaitējums nevienam netiks nodarīts-visi būs laimīgi,gan aizbraucēji,gan palikušie.

  • Problēma, nav ar to, ka latviešu jaunieši ir mazāk konkurētspējīgi, latviešu jaunieši bez krievu valodas ir nederīgi LV darba tirgū. Ja darba devējs pieņem darbā krievu valodu zinošu darbinieku, tas nenozīmē, ka viņš zin vēl kādu svešvalodu, un tādus piemērus zinu daudz. Bet tas pats latviešu jaunietis, patriotiski audzināts nezināš krievu valodu, bet zinās vācu,angļu un franču. Man personīgi ir tieši tāda problēma, citā Valstī esmu specialists, bet LV darbu nevaru dabūt! Var jau teikt, ka jāmācās krievu valoda, ja tik labi padodas viss, bet atzīstu, kad nav bijusi pat mazākā vēlme šo valodu prast izcili.

 19. latvietim tikai apdauzīts cilvēks var lepoties ka nezina valodas:)un ar to lepoties

  • Domāju, ka valoda ir bagātība, nacionālstulbeņi domā, ka valodas nevajag apgūt, un var maukt vienā valodā, kas nozīmē, ka par vietējo ciemu tāds pastalnieks tālāk netiks

   • Tev vateniekam latviešu valoda laikam griež ausis!

    • zināt valodas nav nekas slikts,jo vairāk valodas cilvēks zin jo labāk,tāpēc nevajag uzreiz apsaukāties tas vien jau norāda uz audzināšanas kultūru,naids ne pie kā laba nenoved

     • Ārzemnieks

      Latvijā valodas zināt ir lab tikai tad, ja viena no tām ir krievu. Bez tās, vari zināt kaut 10, bet tādi “ejT” un “Īvari” Tevi tā pat apsaukās par fašistu.

   • redz kā mūsu ” atbrīvotāji” gan ” mauc vienā valodā ” jau kopš 1940.gada un iztiek normāli.Problēmas ir tikai aborigēniem,jo tiem pastāv perspektīva pazaudēt savu valodu savā valstī.

 20. putins ,draudot ar brīnumieročiem ,pierādīs kas krieviski ir jārunā.

 21. Ja kāds krievs vēl neprot latviešu valodu,tā ir viņa problēma.Vienreiz tam jādara gals -ar klanīšanos krievu priekšā.Kas vēl apspriežams?

  • А если какой то латыш не знает русского, то это тоже – только его проблема! Atbildēt

   !!

 22. Mūsdienu policisti ar nelatviskiem uzvārdiem neizprot atšķirību starp plauktu un atvilki. Nezina kas ir garoza un tā tālāk. Un policisti ar latviskiem uzvārdiem neprot veidot loģiskus un saprotamus teikumus. Un vispār policisti neizprot ko nozīmē dzīvesvieta, dzīvesvietas neaizskaramība, īpašums, valdījums utt. Kā rezultātā, taisnība tam kurš ir lielāks pudelesbrālis policistu priekšniekam. Pats personīgi ar to saskāros.

 23. Ja Francijas un Spānijas veikalos apkalpo tikai valsts valodā,vai tas uzskatāms par nabadzības apliecinājumu?

  • Protams,ka tā ir nabadzības apliecība. Man gan nebija Spānija ,bet Ungārija ,kā tūrists es taču ungāru valodu neprotu ,toties protu angliski un krieviski ari,jautāju angliski ,pārdevēja pagriež muguru un vēlāk vispār aiziet prom. Saprotu ja tā būtu kādā mazpilsētā ,bet galvaspilsētā un kārtīgā veikalā ne kādā bodītē. Tā taču vienkārši ir profesionalitāte ,nespēj apkalpot pircēju ,strādā citā vietā.Pie tam ,es taču neprasīju latviski un nebūt neapvainojos ka pārdevēja nezināja arī krieviski ,taču es paliku bez preces un veikals bez peļņas.

 24. Populistisks NA priekšlikums, kas dzīvē nestrādās. Jau n – tās reizes tas ir bīdīts cauri bez rezultātiem, ne Darba devēju konfederācija, ne Rūpniecības kamera uz ne ko tādu neparakstīsies, jo tas nozīmētu nabadzības apliecinājumu gan darba devēja, gan darbinieka puses. Apkalpojošā sfēra vismaz divas valodas, valsts un krievu, vēlams arī angļu būtu jāzina. Gribu redzēt, kā katrā gadījumā tiks meklēts tulks, nekļūstiet smieklīgi aprobežotie nacionālisti…

 25. Es esmu par latviešu valodas nostiprināšanu un uzskatu, ka tā jāiemācās jau bērnībā visiem, kas Latvijā dzīvo, bet ārstes gadījums gan nav korekts. Tas ir privātais bizness un medicīnas pakalpojumus iestādes grib pārdot maksimāli daudz un ne tikai vietējiem, tādēļ iestāde var izvēlēties darbam mediķi, kas zina svešvalodu. Ja ārste grib savus pakalpojumus sniegt tikai latviešu valodā, viņai ir visas iespējas atvērt savu praksi.

 26. LVANTIGLOBALISTI Atbildēt

  Vatņiks pie mums ir pārāk aizciemojies.

 27. Arī Krievijā strauji pieaug imigrantu skaits,Maskavā jau tagad esot lielākā mošeja Eiropā!Ja tā tur turpināšoties,tad ap 2050.gadu etniskie krievi kļūs par minoritāti Krievijā…Vai nav forši?Tā ka krievi nemaz nav tik diži un vareni.Un man arī riebjas viņu valoda,labi,ka nesaprotu to.

 28. pilnīgi pareizi it sevišķi valsts sektoros, privātie, lai ” izpildās” kā grib, kā visās civilizētās valstīs ved uz iecirkni un meklē tulku īstenībā visiem labi, gan tulkiem darbs, gan cilvēki apmierināti

  • Nu cilvēki nebūs apmierināti, ja pašiem no sava maciņaq būs jāsamaksā, grib visu par velti, jo lielākā daļa pieraduši un uzskata, ka viņiem pienākas..

 29. Vēlēšanās saglabāt latviešu valodu izmanto daži politiķi sava reitinga pacelšanai. Manis prāt valsts reģionos, kur krievvalodīgie sastāda teju pusi no iedzīvotāju skaita, darbiniekiem, kuri strādā ar cilvēkiem vajadzētu zināt abas valodas vismaz sarunu līmenī. Tas tikai uzlabos dienestu efektivitāti. Tsk. kāreiz ārsti, policisti un tml. Atbalstu ari uzņēmējus, kuri pieprasa no pārdevējiem vai konsultantiem, piemēram, krievu valodas zināšanas. Galu gala no tā, cik prasmīgi pārdevējs spēs ieinteresēt pircēju/klientu ir atkarīgs ne tikai firmas īpašnieka maciņa biezums, bet ari paša pārdevēja maciņa biezums un valsts iekasētie nodokļi. Ja latvijā parādīsies atsevišķas teritorijas, kur, piemēram, puse iedzīvotāju runa angliski, tad loģiski būtu pieprasīt latviešu un angļu valodu zināšanas. Un jā, paskataties tak vienreiz patiesībai acīs: latviešu valoda, kā ari iebkura cita maztautu valoda drīz būs sastopama tikai muzejos un mazos norobežotos anklāvos. Tālu nav jāiet: lībiešu valoda. Valoda ir tur, kur ir valodu nesēji pietiekošā daudzumā un ne ar kādiem represīviem likumiem valodu nevar saglabāt. Saglabā latvijā latviešus un latviešu valoda saglabāsies. Nav latvieši – nav latviešu valoda. Dotajā momentā latviešu valodas nesēji pārtop par angļu, vācu, un t.t. valodu nesējiem attiecīgi Britānijā, Vācijā un t.t. 2+2 saskaitīt protam?

 30. Vēlēšanās saglabāt latviešu valodu izmanto daži politiķi sava reitinga pacelšanai. Manis prāt valsts reģionos, kur krievvalodīgie sastāda teju pusi no iedzīvotāju skaita, darbiniekiem, kuri strādā ar cilvēkiem vajadzētu zināt abas valodas vismaz sarunu līmenī. Tas tikai uzlabos dienestu efektivitāti. Tsk. kāreiz ārsti, policisti un tml. Atbalstu ari uzņēmējus, kuri pieprasa no pārdevējiem vai konsultantiem, piemēram, krievu valodas zināšanas. Galu gala no tā, cik prasmīgi pārdevējs spēs ieinteresēt pircēju/klientu ir atkarīgs ne tikai firmas īpašnieka maciņa biezums, bet ari paša pārdevēja maciņa biezums un valsts iekasētie nodokļi. Ja latvijā parādīsies atsevišķas teritorijas, kur, piemēram, puse iedzīvotāju runa angliski, tad loģiski būtu pieprasīt latviešu un angļu valodu zināšanas.
  Un jā, paskataties tak vienreiz patiesībai acīs: latviešu valoda, kā ari iebkura cita maztautu valoda drīz būs sastopama tikai muzejos un mazos norobežotos anklāvos. Tālu nav jāiet: lībiešu valoda. Valoda ir tur, kur ir valodu nesēji pietiekošā daudzumā un ne ar kādiem represīviem likumiem valodu nevar saglabāt. Saglabā latvijā latviešus un latviešu valoda saglabāsies. Nav latvieši – nav latviešu valoda. Dotajā momentā latviešu valodas nesēji pārtop par angļu, vācu, un t.t. valodu nesējiem attiecīgi Britānijā, Vācijā un t.t. 2+2 saskaitīt protam?

 31. Sen jau vajadzēja

 32. Кто-нибудь из журналистов хоть раз задумался, чем всё это может закончиться?!!! Atbildēt

  Nikto iz avtorov ob etom ne dumajet!!!

  • Ja latvieši neiztaisnos muguras, var būt Baltkrievijas variants, kur, iztapot krieviem, baltkrievu valoda drīz būs jāieraksta Sarkanajā grāmatā..

 33. Vai jums pašiem nav kauns par cenzūru? Paliek vieglāk?

 34. Tu pats esi aprobežots,jo mums okupācijas gados tas viss ir tā noriebies!Pie tam,ja krievs cienīs manu valodu,tātad arī tautu UN valsti,tad arī es bez problēmām viņa valodu uzņemšu normāli.Bet dzīve pierāda,ka viņi tikai grib tikai valsts labumus,bet savus pienākumus neievēro.Rīgā jau krievi pārsvarā un drīz latv.val. būs minoritāte.Faktiski jai tagad ir.Aizej uz Rīgas domi.Viena krievu muldēšana.Cik tu pazemosies?

 35. Ņemiet vērā,ka krievu valoda Latvijā ir okupantu un kolonistu valoda! Krievi komunisma vārdā izsūtīja latviešus uzSibīriju,jo bij jāiznīcina kapitālistu šķira,lai uzceltu komunismu!

  • А не ты ли писал те доносики, на основании которых выслали, а? Списки не ты ли помогал составлять? Atbildēt

   ?

   • It kā sarakstu stādīšana par kaimiņiem ir mīts, ko izgudroja padomju ierēdņi, lai iestāstītu migrantiem, ka viņim te ir tiesības uzkundzēties.

    Realitātē sarakstus sastādīja čekisti, izmantojot nodokļu maksātāju reģistru.

    • Ой, да у вас всё – миф! И Арайс с Цукурсом, и легионеры – борцы за свободу! Atbildēt

     !!!

     • ne tu,grafist,zini.

      kas bija Arājs,ne Cukurs.Neviens no viņiem nevienu civiliedzīvotāju nav nogalinājis.Liec viņus mierā!

     • Ну да! Они были ангелами, белыми и пушистами! И рижского гетто не было!?

      !?!

 36. Vispār jau ir diezgan stulbi,ja cilvēki nezin krievu valodu.Pats esmu latvietis,bet kaimiņu valodu pārzinu gandrīz perfekti.Kāpēc esam tik aprobežoti?

  • Un Tev liekas ir normāli un neaprobežoti,ja Latvijas pilsonis,patstāvīgais iedzīvotājs aiz naida principiāli uzspļauj valstsvalodai, 27 gadi par maz? Un kā tev ar kaimiņu lietuviešu,igauņu valodām?Tas cirvis,kurš ietiepīgi runā tikai krieviski,tas ir labais,bet es kurš prot un lieto 3 valodas -fašists,naciks utt.?

  • dzīvojošiem krieviem latviešu valoda nav pat kaimiņu valoda,bet tomēr viņi atļaujas to nezināt vai nelietot.Nosauc kaut vienu iemeslu,kāpēc man vajadzētu zināt krievu valodu,ja netaisos ne braukt uz Krieviju,ne arī komunicēt ar manā valstī iebraukušajiem ” vienvalodīgajiem”.Ar savas zemes pilsoņiem man ir tiesības sazināties manas valsts valodā.Un tur es nesaskatu nekādu ” viņu tiesību pārkāpšanu”.

 37. Ārstam un policistam ir jārunā ne tikai latviski,krieviski,bet arī angliski,vāciski u.t.t Tie ir cilvēki,kuriem dažādās situācijās ir jāsaprot,kas ir noticis un jāsniedz palīdzība,taču,naids pret krieviem un krievu valodu daudziem ir aizmiglojis prātu…

  • Dažam labam krievu valodas advokātam nav īsti kārtībā ar to prātu. Vai prasīsiet zināt arī uzbeku, arābu vai malgašu? Tāpēc jau ir tulki, kas var pilnībā izpildīt saiti starp Latvijas pilsoņiem un citvalstniekiem vai arī tādiem, kas ir par stulbu vai nekaunīgu lai mācītos savas valsts valodu.

  • Made, jokupētere Tu

  • Beidz ākstīties. Protams, ka katrs policists nevar būt tāds poliglots. Bet es jau saprotu, ko Tu mēģinu pateikt – galvenais, ka runā krieviski. Es pats to valodu nekad nemācīšos, un lidz ar to arī nedzīvošu LV.

 38. Latvietis Praktiskais Atbildēt

  Loģiski taču nav praktiski.

 39. Malači NA! Beidzot kāds kaut ko dara, lai izskaustu okupantu valodu!

 40. kaut arī esam ES nevar mums piespiest runāt ne angliski ne vāciski ne utt jo ar mums ne Vācijā ne Anglijā neviens nerunās latviski kaut gan arī šīs valstis ir ES

 41. Angļu svešvalodā arī nav jārunā

 42. Cieņa pret valodu…. vai arī daudzos gadījumos vienkāršs rasisms.ārsti privātpraksēs ņem tādu naudu,ka paši var atļauties tulku uzturēt,ja ir tik prātā vāji,ka nemāk elementāri pārs valodas.

  • Latviešu, Vācu, Angļu un japāņu valodas, visas zinu un runāju. tik krievu nav vēlēšanās mācīties, un tik pasaki vēlreiz ka ar valodām man ir švaki. Švaki ir tiem kas dzīvojot valstī nav spējīgi iemācīties tās valsts valodu, bet klaigā ka tiek apspiesti.

  • Prātā vāji drīzāk tie, kas zina tikai vienu valodu, un tā pati nav valsts valoda.

 43. Nichego neponimaju. Po russki.

 44. Man pazīstama medmāsa emigrēja uz Norvēģiju,jo apnika bieži klausīties pacientu pārmetumus,ka viņa nerunā “klientiem saprotamā valodā”!Kā šādas situācijas iespējamas 27 gadus brīvā Latvijā?

  • Cik jauki, ka medmāsa Norvēģijā var strādāt ar krievu valodas zināšanām.
   Lai krieviski runājošai medmāsai Norvēģijā veicas.

 45. Vēlēšanas nāk,pseidopatrioti atkal atmodušies un sāk gremot, tas viņiem ir vienīgais gremoklis ko zelēt,cita nav !

 46. Arī mēs,visi Latvijai lojālie ,godīgie grafisti atbalstām šo normālai valstij elementāro prasību!

  • Ещё раз по буквам. Прекрати воровать чужие ники, сука! Atbildēt

   Povtorno! Voderatori – kozli!!!

 47. Ja mums ir valsts valoda, tad to ir jāciena.

  • “..tā ir jāciena.”

  • patriotiskā patriote Atbildēt

   Tad arī angliski nav jārunā. Un vāciski. Vispār jebkurā citā valodā. Lai visa pasaule mācās latviski runāt un tikai tad brauc biznesa vai tūrisma darīšanās. Mēs pasaules naba, ap mums viss grozās!!!

   • Nepārspīlē.Iet runa tikai par Latviju un valsts valodu tajā. Ja nevari iemācīties valsts valodu tad pie daktera ej kopā ar tulku.Tā ir Eiropas savienībā.Cieniet valsti kurā atrodaties un lieciet mieru angļu un vācu valodām.Pietiek Latviju rusificēt

    • У тебя белая горячкa, Zorro! Ну ничего, алкоголики, это наш профиль! Atbildēt

     Povtorno!

   • Mēs nezabrod!!! Lai visa pasaule ar mums visur krieviski runā. Mēs pasaules naba, ap mums viss grozās!!!

  • Вот и сосите его вместе с тёткой! Atbildēt

   Vkusno?

 48. turies, latvieti ! Atbildēt

  Vēl cīņa nav galā.

Draugiem Facebook Twitter Google+