Praktiski
Mājas mīluļi

Lai suns mājās… kā cilvēks. Ražotāji piedāvā attīstošas rotaļlietas, somas un mājas voljerus0


Izstādē bija apskatāms plašs spēļu klāsts, suņiem bija iespēja izmēģināt vairākas spēles.
Izstādē bija apskatāms plašs spēļu klāsts, suņiem bija iespēja izmēģināt vairākas spēles.
Foto no Nīnas Otosones personiskā arhīva

Pagājušās nedēļas nogalē izstāžu centrā BT1 Ķīpsalā pulcējās daudzi simti četrkājaiņu, daudzi tūkstoši divkājaiņu, vairāki desmiti astoņkājaiņu, pāris simtkājaiņi, tūkstoškāji un vairāki bezkājaiņi. Tur notika gadskārtējā dzīvnieku izstāde “PetExpo 2018”.

Rotaļlaukums suņiem

To, ka “suns arī ir cilvēks” vai vismaz ceļā uz to, apliecināja igaunietes Nīnas Otosones stends. Dāma jau kopš 1990. gada izstrādā un rada attīstošās spēles un rotaļlietas suņiem. Tās veidotas ar mērķi izklaidējošā un pozitīvā veidā veicināt suņa garīgās un fiziskās aktivitātes, jo autore uzskata, ka arī suņiem nepieciešams nodarbināt gan prātu, gan ķermeni. Izstādē bija apskatāms plašs spēļu klāsts, suņiem bija iespēja izmēģināt vairākas spēles. Piedevām Nīnas Otosones stendā bija pieejamas arī brīnišķīgas pavadas un kaklasiksniņas no “DutchDog”.

Uzņēmums “Zoogen” piedāvāja veikt molekulāri ģenētiskos izmeklējumus suņiem iedzimto slimību, apmatojuma krāsas un citu ārējo pazīmju, piederības šķirnei, paternitātes vai maternitātes noteikšanai. Izstādes laikā “Zoogen” speciālisti palīdzēja noņemt uztriepi no mutes dobuma, aizpildīt pasūtījuma veidlapu, kā arī sniedza atbildes uz interesējošajiem jautājumiem par suņu ģenētiku.

Universāli pret smakām

Izstādē uzņēmums “Baltic Distribution”, ekskluzīvā vācu zīmola “Dufta” izplatītājs Baltijā, demonstrēja “DuftaPet” – biolīdzekli dzīvnieku radīto smaku un traipu likvidēšanai. Tā sastāvā ietilpstošie augu fermenti – enzīmi šķeļ organiskās smakojošās daļiņas, turklāt pilnībā likvidē smaku, nevis vienkārši maskē to! Smidzinātāji likvidē nepatīkamās smakas un traipus kaķu tualetēs, no suņu paklājiņiem, grauzēju būriem utt. Tāpat tie palīdz likvidēt izdalījumus, vēmekļus un asiņu traipus no tekstilizstrādājumiem, kā arī citus organiskas izcelsmes traipus, piemēram, sarkanvīna vai kafijas, teju visu, izņemot ķīmiskās krāsvielas.

“Produkti ir pilnīgi droši cilvēkiem, dzīvniekiem un videi. Piemēram, izsmidzināšanas pudelēs nav izspiedējgāzu, kas izraisa siltumnīcas efektu. Produkti nesatur anjonu tenzīdus un fosfonātus. Biolīdzekļi nav ķīmija un nesatur vielas, kas izraisa alerģiju vai astmas lēkmes kā cilvēkiem, tā zvēriem. Tie nesatur smaržvielas un ēteriskās eļļas,” atzīmē Anna Polanska, “Baltic Distribution” pārdošanas vadītāja.

Noasa šķirsts

Divās dienās par labākā titulu sacentās gandrīz 4000 suņu no 16 valstīm, kas pārstāvēja 236 šķirnes. To vidū būs arī ļoti reti sastopamas – komondors, spāņu kurts, Ardēnu buvjē, franču aristokrātu veidotie Arjēžas putnusuns un Normandijas Artuā basets, kā arī reti medību suņi kā vācu selekcionētais Minsteres mazais putnusuns. Vissīvākā cīņa par labākā šķirnes pārstāvja titulu notika starp miniatūrajiem šnauceriem, Džeka Rasela terjeriem, basendžiem, pundur-špiciem, angļu kokerspanieliem, kavaliera karaļa Čārlza spanieliem, mopšiem, kā arī Labradoras retrīveriem un vipetiem. Suņus vērtēja 12 eksperti no Zviedrijas, Krievijas, Horvātijas, Nīderlandes, Spānijas, Portugāles, Itālijas, Serbijas, Francijas un Lietuvas.

“Salīdzinot ar pagājušo gadu, apmeklētāju skaits ir pieaudzis par 20%, un tas priecē. Ļoti daudz cilvēku interesējās par suņu iegādi, kontakta iespējām un suņu sportu. Pirmajā sacensību dienā bija priecīgs pārsteigums, jo otro godalgu ieguva Latvijā audzētais frizē bišons. Otrā dienā vinnēja vācu dogs no Somijas,” atzīmē V. Klučniece.

Kaķu zālē varēja apskatīt Latvijā reti sastopamas šķirnes kā regdoli, Bombejas kaķi, Svētās Birmas kaķi un Norvēģijas meža kaķi. Sacensībās piedalījās 400 kaķu, kas pārstāvēja 34 šķirnes. Skaistos un dižciltīgos kaķus vērtēja starptautiska žūrija. Līdzās ierastākajiem mājdzīvniekiem apskatāmi arī Šetlandes mini poniji un alpakas. Lietuvas posmkāju zoodārzs “Insektariumas” bija atvedis vairāk nekā 20 dažādu sugu tarantulus jeb putnu zirnekļus, čūskas un ķirzakas, vardes un gliemežus, kā arī zarkukaiņus, dievlūdzējus, skorpionus, prusakus un daudzkājus.

“Trušu pilsētiņā” truši mierīgi sadzīvoja ar citiem lauku sētas iemītniekiem – pīlēm, zosīm, vistiņām, gaili Zeltiņu un āzi Jāni. Blakus atradās vēl septiņi gaiļi, kas taisīja varenu traci. Citu vidū izcēlās pilnīgi ogļu melns gailis no Indonēzijas, kāds vēl šeit nebija redzēts. Vienuviet bija mājas baloži, kanārijputniņi, svītrainās amadinas, viļņainie papagaiļi, smējējūbele un arī nešķiramie zaļspārnīši, kurus sauc par mīļputniņiem. “Putnu impērijas” ekspozīcijā varēja apskatīt jūrascūciņas un šinšillas, mājas peles, žurciņas un degu, kā arī mājas sesku un pat mazo planētājkuskusu.

Latvijas zīmols “Vanilly” piedāvāja aksesuārus dzīvniekiem, somas maziem suņiem un kaķiem, somas dzīvnieku transportēšanai, guļvietas, matračus, pledus, mājiņas un manēžas.

“Preces darbam” stendā varēja redzēt dažādu veidu un modeļu voljerus suņiem, Latvijā ražotas suņu būdas un aprīkojumu voljeriem.

LA.lv