×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
15. maijs, 2013
Drukāt

Lai Turkmenistānas durvis atvērtos


Foto no Valsts prezidenta kancelejas arhīvaFoto no Valsts prezidenta kancelejas arhīva

Ja salīdzina Valsts prezidenta Andra Bērziņa pēdējā laika komandējumus, var redzēt interesantas likumsakarības. Vispirms Ukraina, tad Azerbaidžāna, šonedēļ Turkmenistāna. Nākamā vizīte jau šomēnes ieplānota Kazahstānā.

Šīs valstis vieno ne tikai tas, ka tajās visās Latvijas prezidents ar saviem kolēģiem var bez tulka starpniecības sazināties krievu valodā. Tās visas ir daļa no transporta “koridora”, kas savienotu Ziemeļeiropu ar Centrālāziju, apejot Krieviju, un savs finansiāls labums no šī tranzīta varētu atlekt arī Latvijai.

Turkmenistāna, šķiet, ir politiski visnoslēgtākā un savdabīgākā no visām valstīm šajā tranzīta ceļā, tāpēc A. Bērziņa un viņu pavadošās delegācijas uzdevums ir pārliecināt šīs valsts prezidentu Gurbanguli Berdimuhamedovu par idejas lietderību un nepieciešamību modernizēt vienu no būtiskākajiem posmiem šajā ceļā – Turkmenbaši ostu. Atšķirībā no sava priekšgājēja Sapurmurata Nijazova, kurš zināms kā stingra izolacionisma politikas piekopējs, pašreizējais prezidents esot atvērtāks starptautiskajai sadarbībai. Lai gan Turkmenistāna ir bagāta ar dabasgāzi, par ko, protams, ir pastiprināta interese no ārvalstīm, vismaz tuvākajā laikā nav īpašu cerību, ka tā varētu nonākt Latvijā un konkurēt ar Krievijas gāzes piegādi. Toties Turkmenistānai ir nauda, kuru tā gatava tērēt, ne tikai apbūvējot galvaspilsētu Ašhabadu ar modernām celtnēm un grandioziem pieminekļiem, bet arī iepērkot no ārvalstīm dažādas preces.

“Mēs neesam konkurenti, mēs varam tikai viens otru papildināt,” vakar uzrunājot Turkmenistānas valsts vadītāju, sacīja Latvijas prezidents, saņemot no pretējās puses līdzīgus laipnības apliecinājumus. Abi atcerējās, ka šī saruna par sadarbību esot aizsākusies jau pagājušā gada septembrī, kad G. Berdimuhamedovs bija ieradies oficiālā vizītē Latvijā.

Lai Turkmenistānā varētu veidot biznesu, valsts atbalsts faktiski ir obligāts, bez tā var nākties pavadīt daudzus gadus, tikai “kārtojot papīrus”, bet pietiktu tikai ar vienu prezidenta rokas mājienu, lai pēkšņi atvērtos visas durvis. Šobrīd Latvijas eksports uz Turkmenistānu veido 
6 335 992 eiro jeb 0,07% no kopējā apjoma. Diezgan pieticīgi. Lai attīstītu sakarus, prezidentu vizītē pavada diezgan plaša uzņēmēju delegācija. Perspektīvas te varētu būt farmācijas izstrādājumiem, informācijas tehnoloģijām, kokrūpniecības un pārtikas produktiem.

Andra Bērziņa pirmajā vizītes dienā notika oficiālā sagaidīšana vērienīgajā prezidenta pilī “Orghuzhan”, pēc kā sekoja abu prezidentu divpusējas sarunas pie tējas tases un oficiālo līgumu parakstīšana. Latvija un Turkmenistāna vienojušās sadarboties cīņā pret terorismu un organizēto noziedzību, kā arī izglītības jomā. Pēcpusdienā prezidents nolika ziedus pie 1948. gada zemestrīces upuru pieminekļa, apmeklēja mošeju, bet vēlāk iestādīja koku Turkmenistānas Neatkarības pieminekļa goda viesu alejā.

Šodien Latvijas prezidents apmeklēs Turkmenbaši pilsētu, kur paredzēts godināt arī Kārļa Ulmaņa piemiņu. Lai gan precīza K. Ulmaņa kapavieta joprojām nav zināma, tiek pieļauts, ka viņš apglabāts tieši šajā zemē.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+