×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
20. augusts, 2014
Drukāt

Vai iepirkumos dodat priekšroku vietējiem ražotājiem?
 (4)

Vaivods

Pēc Krievijas noteiktā embargo Eiropas Savienības piena, liellopu gaļas, cūkgaļas, putnu gaļas, augļu, dārzeņu, siera un zivju produktiem aizvien skaļāk tiek runāts par vietējo produktu noieta veicināšanu pašu mājās. Kā pašvaldību vadītāji raugās uz šādām iespējām?

Andris Vaivods, 
Līvānu novada domes priekšsēdētājs: 
”Acīmredzot tuvo Saeimas vēlēšanu iespaidā tagad daudzi gudri runā, ka vajag izmantot visas iespējas pašmāju ražotāju atbalstam. Atskan balsis, ka Krievijas embargo dēļ pieļaujama pat iepirkumu likuma apiešana. Pēkšņi attapušies, ka Latvijas produkti ir vislabākie un veselīgākie. Īpaši tiek izceltas rūpes par veselīgu uzturu bērniem izglītības iestādēs. Bet mūsu novadā ir centralizētā grāmatvedība, piemēram, dārzeņu iepirkums ir viens uz visām skolām. Es esmu pašvaldības vadītājs, man ir jāievēro likums. Ja viņi patiešām grib būt īsti patrioti, tad vajadzētu saprast, ka vietējo ražotāju atbalstam ir jāmaina likums. Vai tiešām politiķi ir tie labiņie, bet pašvaldības – tās sliktās? Vismaz sabiedrība, bērnu vecākus ieskaitot, tā tiek noskaņota. Tas ir netaisni attiecībā pret pašvaldību rūpēm. Tikai vienu piemēru. Līvānu novads ir parūpējies, lai Līvānu 1. vidusskolā ar 1. septembri varētu sākt strādāt pilnīgi no jauna uzbūvēts ēdināšanas komplekss.”

Foto - LETAFoto - LETA

Indra Rassa, Saldus novada domes priekšsēdētāja

Indra Rassa, 
Saldus novada domes priekšsēdētāja: 
”Jau ilgu laiku skaļi tiek bazūnēts par mazo ražotāju atbalstīšanu. Bet kur ir tas atbalsts? Nevarot to sagaidīt, mazie izput. Lielie ražotāji var piegādāt par zemāku cenu. Un kur tad vēl daudzie pārbaudītāji, kas lielajiem iet apkārt ar līkumu, bet mazajiem piesienas par visniecīgāko zirnekļa tīklu. Saprotams, ka būtu ļoti labi, ja mēs varētu iepirkt pārtikas produktus skolām un bērnudārziem, pansionātam un krīzes istabai no vietējiem mazajiem ražotājiem. Bet kā lai to izdara? Kuram iestādes vadītājam es likšu pārkāpt iepirkumu likumu? Ja “augšas” patiešām vēlas pašmāju ražojumu izmantošanu izglītības un sociālajās iestādēs, tad vispirms ir jāparūpējas par tādām prasībām, kas mazos ražotājus stimulētu attīstīt ražošanu. Teikšu godīgi – ir ļoti jāpiestrādā, lai vietējie ražotāji kļūtu konkurētspējīgi. Pašlaik šajā ziņā stāvoklis ir diezgan bēdīgs.”

 

 

 

velcis_2Guntars Velcis, 
Ērgļu novada domes priekšsēdētājs: 
”Es jau varu būt tikpat daiļrunīgs un pateikt – lai valdība man atļauj neievērot likumu! Un lai izdara tā, ka mazajiem ražotājiem būtu vieglāk izturēt konkurenci. Nedrīkst aizmirst arī to, ka mazajiem novadiem ir problēmas arī ar lielajiem ražotājiem, jo ne visiem atmaksājas vest tos niecīgos daudzumus. Protams, esam gatavi bērnu ēdināšanā dot priekšroku Latvijā ražotām pārtikas precēm. Tikai tam jārada priekšnosacījumi. Nav jau tā, ka tad, ja pie mums atnāk kāds vietējais dārzeņu audzētājs, mēs dzītu viņu projām. Bet vajadzētu būt tā, ka pašmāju ražotājam vienmēr ir pirmā roka. Tikai tā varam pa īstam attīstīt savus laukus, savu valsti.”

 

 

Mucenieks_2Aivars Mucenieks, 
Ventspils novada domes priekšsēdētājs: 
”Mēs esam liels novads, attālumi arī lieli, tāpēc neesam interesanti lielajiem ražotājiem, kam neatmaksājas pārtikas preces mums vest. Tas ļauj mums izmantot galvenokārt vietējo uzņēmumu ražojumus. Piemēram, piegādes līgums noslēgts ar novada SIA “Miesnieks”, mūsu zemnieki piedalās programmā “Skolas auglis”, maizi ņemam no Kuldīgas uzņēmuma. Protams, ir arī preču grupas, kas nav pašmāju ražojums. Ja valsts lietas sakārtotu tā, ka varētu bērnudārziem un skolām iepirkt, piemēram, tikai pašmāju augļus un dārzeņus, ieguvēji būtu mēs visi. Ir taču zināms, ka desmitiem gadu Latvijā sapūst liela daļa pašu ābolu, tajā pašā laikā tirgus pārplūdināts ar poļu āboliem. Televīzijā nupat rādīja, kā pašmāju ražotāji dārzeņus spiesti izmest vai pat nenovākt. Tas taču nav normāli!”

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Tauta iedzīta totālā naudas badā!!! Vari strādat uz acīm nokritis un darba samaksa būs iztikas minimums!!! Jābrauc prom un nenosodu aizbraukušos – gribas par labi paveiktu darbu saņemt adekvātu samaksu…LOĢISKI!!! Nevaram nopirkt savu saražoto pašmāju preci, esam strādājošie nabagi…Trakākais visā ir tas, ka mūs NEDZIRD… Visu laiku tiek runāts par atsevišķu piena produktu cenu samazinājumu., lai var ļaudis nopirkt, bet TUKŠAM GAISAM…!!? NAV NORMĀLI, KA DĀRZEŅI SAPŪST UZ LAUKA… Vai grūti bija ar mašīnu pa ciematiem tuvumā tos piedāvāt, piem.kabačus vai sukini par 0,50 centiem gabalā vai letāk, iekams tie sapūst uz lauka??! Ne visiem ir piemājas dārziņi…Es arī nopirktu…Ko gan nevar izgatavot ziemai vai tūlītējā lietošanā…BET KO DARĪSI… lai labāk pūst!!! TĀDI ESAM…

  2. es nest kukul tur kur vajaga Atbildēt

    Ja maks atļauj, izvēlos paņemt riteni un aizbraukt uz tirgu, tur arī sapirkt kādus labumus. Pašmāju. Bet gadās ka nepaskatos ražotāju, bet ieraugu – o, skaistas plūmes, jāņem. Ražotājs – Polija (kas nu visbiežāk). Lai arī kā nebūtu, cik veselīgi neveselīgi audzēti vai apstrādāti, gribas tomēr no pašu mājām. Tad nu salieku grozā un braucu mājās.

  3. Priekšroku dodu lētākai cenai!

  4. tikai interesē kam lētāka prece. vaitad jau visu šo laiku nevarēja samazināt piena produktu cenas???? tad nu tagat pēkšņi var. konkrēti kuram būs lētāk no tā pirkšu

Draugiem Facebook Twitter Google+