×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
30. novembris, 2012
Drukāt

Lai veselības aprūpe nenīkuļotu

Foto - LETAFoto - LETA

Pagājušajā piektdienā rakstījām par ģimenes ārstu darba kvalitātes jaunajiem kritērijiem. Tie vērtējami pozitīvi, jo paredz iedzīvotāju veselības aprūpei labāku kvalitāti, diemžēl papildu finansējums šo jauno kritēriju izpildei netiks piešķirts un vēl gaidāmas diskusijas, kā arī ģimenes ārstu asociāciju priekšlikumi, kurus tās var vēl iesūtīt ministrijai.

 

Tā kā tas vistiešākajā veidā skar pacientu intereses, turpināsim sekot notikumu attīstībai un jūs, lasītāji, par to informēsim.

 

Iepazīstinām arī ar “LA” pastāvīgā lasītāja Jāņa Dimanta viedokli par situāciju mūsu veselības aprūpē: “Pediatriju nolikvidējām, tagad tikai sākam domāt par bērnu veselības aprūpi plašākā kontekstā. Pamatā visām šīm grūtībām ir zemais atalgojums visam medicīnas personālam. Tas ir jāpaceļ tūliņ trīs četras reizes, pretējā gadījumā tāda nīkšana veselības aprūpē vien būs un uz kādiem uzlabojumiem nav ko cerēt. Un kur vēl uz kvalitāti! Pacientiem trūkst vispārējas, tiešas un specifiskas informācijas par veselības aprūpi – sākot ar ģimenes ārstiem un beidzot ar speciālistiem.

Drastiski ir jāsamazina birokrātija ar papīriem, kā arī jāuzlabo attieksme vienam pret otru. Tā diemžēl vēl stipri cieš. Sevišķi ģimenes ārstiem ir jāizrāda lielāka pozitīva un saprotoša attieksme un ir jāiesaka pacientiem, kas ir jāveic, lai viņiem tiešām nebūtu “jālūdzas” kaut ko veikt viņu labā.

Ārstam ir jābūt vadītājam, bet ne otrādi. Vienmēr un pastāvīgi jāuzsver profilakse, un nevajadzētu daudz norūpēties, ka pretējā gadījumā ārstiem pietrūks darba. Līdz šim vēl nekas tā nekur nav noticis!”

Labāku atalgojumu mūsu mediķiem prasa arī Dzidra Krusta no Mērsraga. Viņa uzskata, ka pārāk maz dzirdam labu par ārstiem un ārstēšanu, vairāk ir negācijas – par sliktu ārstēšanu, par kukuļu gaidīšanu un vēl daudz ko citu. Dz. Krusta mums raksta: “Gribu pastāstīt kaut ko labu. No 25. oktobra līdz 9. novembrim ārstējos “Stradiņos”. Ģimenes ārsts mani nosūtīja uz konsultāciju pie asinsvadu ķirurga, pie kura tiku klāt divu nedēļu laikā, vēl pēc nedēļas jau biju 24. nodaļā (asinsvadu ķirurģija) uz plānveida operāciju. No sirds pateicos savam ķirurgam medicīnas doktoram Aigaram Lācim par korektumu un rūpību pirms un pēc operācijas. Pavadot slimnīcā 15 dienas, varēju redzēt un secināt, ka viss 24. nodaļas medicīnas personāls ar lielu sirsnību gādā par pacientu veselību un labsajūtu. Arī izmeklējumi pirms operācijām ir ļoti vispusīgi un rūpīgi.

Ceru, ka veselības ministre Ingrīda Circene atradīs iespējas, lai padomātu par labāku atalgojumu mūsu mediķiem. Rūpēties par cilvēku veselību nav viegli, operācijas ir gan sarežģītas, gan smagas. Ārstam ķirurgam bieži nav viegli – no viņa prasmes un arī drosmes ir atkarīga mūsu dzīvība.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+