Praktiski
Mājas mīluļi

Lai ziemā nesaltu un vasarā necepinātu… Būda un voljers lielam sunim pašu rokām0


Šerloks ar jauno mājokli ir apmierināts – tas ir plašs, ērts un silts.
Šerloks ar jauno mājokli ir apmierināts – tas ir plašs, ērts un silts.
Foto – Indulis Burka

Gada sākumā manā ģimenē ienāca Česapīka līča retrīvera kucēns Šerloks. Kucēna periods ir īss, un jau ap Jāņiem viņš būs izaudzis par lielu, spēcīgu suni, kuram nepieciešams arī atbilstīgs miteklis.

Česapīka līča retrīvers ir spēcīgs un pietiekami masīvs suns – augstums skaustā ir aptuveni 66 centimetri un svars līdz 36 kilogramiem. Tāpēc arī viņa mājoklim jābūt plašam un ērtam.

Savukārt laika apstākļi Latvijā mēdz būt ļoti dažādi – no svilinoša sala ziemā līdz pamatīgai tveicei vasarā. No dziļām sniega kupenām līdz nebeidzamām lietavām un dubļiem līdz potītēm. Ierīkojot mājokli sunim, tas viss jāņem vērā.

Izturīgi materiāli

Pirms kucēna ierašanās sāku ierīkot voljeru, rūpes par būdu atliekot uz vēlāku laiku. Vēlējos gūt lielāku priekšstatu par suni, aplūkojot viņa vecākus klātienē.

Iežogoju 2×3 metrus lielu laukumu. Iespējams, ka voljers nav pietiekami liels, taču vietas pagalmā ir tik, cik ir, un, ja suni paredzēts regulāri staidzināt, tad tā nav būtiska problēma.

Iepriekšējā pieredze ar Krievu–Eiropas laiku lika rūpīgi izvēlēties voljeram nepieciešamos materiālus. Glītie un lētie metinātie žodziņi padodas pat kucēna zobiem. Nu jau seniora kārtā nokļuvusī laika vēl kucēna vecumā 1,5 milimetru drāšu metinājumu sabojāja dažos acumirkļos. Izvēlējos metru augstu izturīgāku žogu no 2,5 mm resnām stieplēm. Šādu materiālu parasti pārdod 25 metru ruļļos, un ruļļa cena ir aptuveni 70 eiro. Tiesa, interneta veikalos var pameklēt akcijas cenas, un pirkums būs daudz lētāks. Voljeram vajadzēja 10 metrus. Pārējo izlietoju komposta kaudzes labiekārtošanai. Žoga mietiņiem izmantoju 25×25 mm kvadrātcaurules. Tas ir daudz lētāk, nekā iegādāties gatavus žoga mietus no materiāla ar plānākām sieniņām. Vajadzīgajā garumā caurules parasti sagriež jau tirdzniecības vietā, un atliek vien pašam tās nokrāsot. Par caurulēm iztērēju 10 eiro un vēl piecus par krāsu.

Žoga apakšējā daļa noteikti jāierok zemē un jānostiprina ar resnākas stieples kāšiem. Tas ir vēl viens veids, kā nepieļaut nejaušu suņa brīvsoli. Tāpat žoga augšējo malu vēlams nostiprināt ar koka līsti, žogu piestiprinot pie tās. Suns ir smags un pieslienoties nespēs sabojāt žogu.

Jumts un grīda – suņa ērtībām

Vairāk nekā puse voljera laukuma aizņem dēļu grīda, lai sunim, iznākot no būdas, nevajadzētu kāpt dubļos vai sniegā. Šos dēļus labāk stiprināt pie lāgām, kuras pārklātas ar antiseptisku līdzekli. Pašus dēlīšus atstāju neapstrādātus. Nepieciešamības gadījumā tos var viegli nomainīt. Savukārt virs grīdas ierīkoju paceļamu jumtu, lai pats varētu ieiet voljerā, kad tas jāiztīra un jāsakārto. Vasarā jumts dos ēnu, lietū un sniegā radīs drošu patvērumu. Jumta konstrukciju veidoju no 50×50 mm latiņām un 20 mm bieziem dēļiem. Jumta segums – Onduline loksnes. Voljeram tādas nepieciešamas trīs. Izmaksas – 30 eiro.

Septiņas OSB plāksnes un pāris sauju skrūvju

Gūstot priekšstatu par kucēna vecākiem, nācās veidot skici pamatīgai būdai, iekļaujot tās konstrukcijā arī vējtveri. Būdas platums ir metrs, garums – pusotra metra. Iekšējais augstums zemākajā galā – 90 cm, augstākajā – metrs. Savukārt sienās iestrādāts 100 mm biezs siltinājums no putupolistirola plāksnēm.

Būda izgatavota no OSB loksnēm. Šāda izmēra suņa mājoklim nepieciešamas septiņas plāksnes, kas izmaksāja 64 eiro. Siltinājums – 15 putuplasta plākšņu, kas izmaksāja vēl 40 eiro. Karkasam bija vajadzīgi 100×50 mm dēļi, ko iegādājos par aptuveni 20 eiro.

Būdas montāžu sāku ar grīdu – no abām pusēm ar OSB plāksnēm slēgtu konstrukciju, kurā iestrādāts siltinājuma materiāls. Tad izveidoju sienu un jumta konstrukciju karkasu. Lai karkasa elementi būtu maksimāli paslēpti, vispirms ierīkoju iekšējo sienu paneļus garākajām malām. Tad ievietoju siltinājumu un pieskrūvēju ārējos paneļus. Pieskrūvēju papildu konstrukcijas gala sienu materiālu stiprināšanai, tad iekšējos paneļus. Ievietoju siltinājuma materiālu un piestiprināju ārējos galu paneļus.

Lai ierīkotu siltinātu jumtu, iekšpusē vēlamajā augstumā pieskrūvēju latiņas. Uz tām stiprināju griestu paneli, liku siltinājumu un kā pēdējo skrūvēju jumtu. Virs tā piestiprināju vēl divas Onduline loksnes, iztērējot 20 eiro.

Tā kā būda ir liela, turklāt ar vējtveri, gala sienu guļamistabas rajonā papildināju ar izņemamu revīzijas lūku. Caur to suņa mājokli varēs viegli iztīrīt.

LA.lv