×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
19. janvāris, 2015
Drukāt

Lai žurciņai laimīgas dienas – kā par viņu rūpēties?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Uzdāvināju meitiņai dekoratīvo žurciņu. Esam to ļoti iemīlējušas. Kā pareizi jārūpējas par mūsu mīlules labsajūtu?” NIKA JĒKABPILĪ

Žurka ir grauzējs, kam ļoti patīk komunicēt ar saviem saimniekiem, dzīvnieciņš ļoti reti izrāda agresijas pazīmes.

– Vīriešu kārtas pārstāvji ir pakļāvīgāki un vieglāk audzējami, bet, ja kopā tiek turētas vairākas žurkas, jāzina, ka mātītes sapratīsies labāk nekā tēviņi. Žurku tēviņu savstarpējā komunikācija nereti var beigties ar cīņu uz hierarhijas kāpnēm. Ja izvēlēsieties turēt mājā gan žurku tēviņu, gan mātīti, jāņem vērā, ka jau 6–8 nedēļu vecumā žurkas sāk rūpēties par ģimenes pieaugumu un pēc vidēji 20 dienām grauzējiņu ģimenē var dzimt mazuļi. Vienā metienā mēdz piedzimt no 6 līdz pat 16 žurkulēniem, – stāsta Rīgas zoodārza veterinārārste Inga Birne.

Tā kā žurkām patīk grauzt, vislabāk iegādāties metāla stiepļu būri ar cietu plastmasas pamatni. Ļoti svarīgi ir gādāt par tīrību būrī. Netīrā mājoklī ievērojami paaugstinās amonjaka līmenis, un tas negatīvi iedarbojas uz žurku elpošanas sistēmu. Būrī noteikti vajag iekārtot mājiņu, kur dzīvniekam mierīgi atpūsties no apkārtējās pasaules. Pamatni var izklāt ar absorbējošiem pakaišiem. Žurkas nodarbināšanai mājoklī var izvietot kartona kastes, papīra lapas, dažādas caurules un kāpnes. Vajadzētu arī nodrošināt, lai saimnieka uzraudzībā grauzējiņš kādu laiku var pavadīt ārpus būra, skraidot pa istabu.

Žurku barošanai var izmantot zooveikalos nopērkamos maisījumus un grauzējiņus reizēm pacienāt ar kādu gardumu. Tām garšos gan liess biezpiens, gan vārīts olas baltums vai dzeltenums, vārīta vistas vai liellopa gaļa. Kategoriski aizliegts dot kāpostus, pupas, desu, sieru, pienu, treknu krējumu, mīkstu un svaigu maizi. Turklāt ar piedevām nav ieteicams pārspīlēt, jo žurkai var rasties gremošanas traucējumi, piemēram, aizcietējumi vai caureja, var uzpūsties vēders. Vienmēr jābūt brīvi pieejamam svaigam dzeramajam ūdenim. Tā padevei vislabāk izvēlēties speciālās dzirdinātavas, nevis turēt ūdeni bļodiņā, kurā sabirst dažādi gruži, skaidas un ēdiena paliekas.

Vesela žurka ir ļoti aktīva. Tā spēlējas, grauž, skraida pa būri, komunicē ar savu saimnieku. Par dzīvnieka sliktu pašsajūtu var liecināt apātija, ēstgribas trūkums, svara zudums, dzīvnieks ir sabozies, apmatojums kļūst nespodrs. Tad nekavējoties jādodas pie veterinārārsta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+