×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
3. septembris, 2014
Drukāt

Laidīs klajā Vecajam Stenderam veltītu 5 eiro monētu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latvijas Banka ceturtdien, 4. septembrī, laiž apgrozībā latviešu laicīgās literatūras dibinātājam Gothardam Frīdriham Stenderam (1714–1796) 300 gadu jubilejā veltītu 5 eiro sudraba kolekcijas monētu, portālam LA.lv pastāstīja Latvijas Bankas komunikāciju speciālists Jānis Silakalns.

Silakalns arī pastāstīja, ka monētu prezentēs plašākā sarīkojumā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur ceturtdien plkst. 17 norisināsies Stendera trīssimtgades atcerei veltīta pēcpusdiena. Tās ietvaros citastarp atvērs izstādi “Latvis. Dzīves, domu un darba liecības”, LNB Letonikas nodaļas Stendera lasītavu un apgāda “Neputns” izdoto Stendera ābeču faksimilizdevumu.

Apskatei izstādē starp citiem artefaktiem būs pieejams arī globuss, kuru 1764. gadā Stenders izgatavojis pēc Dānijas un Norvēģijas karaļa Frederika V pasūtījuma.

Vecais Stenders ir 18. gadsimta Apgaismības laikmeta darbinieks. Iespējams, ne tik universāls kā Žans Žaks Ruso, Voltērs, Denī Didro, Johans Gotfrīds Herders, taču nepārvērtējams ir viņa devums latviešu tautas izaugsmē. kuru uzskata par latviešu laicīgās literatūras dibinātāju – viņš sacerēja pasakas, fabulas, stāstus un ziņģes, veidoja latviešu ābeces, radīja kultūrnācijas izveidei būtiskus darbus – latviešu valodas gramatiku un latviešu–vācu un vācu–latviešu valodas vārdnīcu.

Izcilākais Vecā Stendera darbs ir “Augstas gudrības grāmata no pasaules un dabas” (1774) – faktiski pirmā zemniekiem domātā enciklopēdija Eiropā. Silakalns stāsta, ka tieši tās sižets ņemts monētas aversa pamatā – mācītājs rāda zēnam, cik brīnumu pilna ir šī pasaule. Savukārt monētas reversā atspoguļota progresīvā ideja par pasaules uzbūvi – heliocentrisma koncepcija.

Monētas grafisko dizainu veidojis Aigars Ozoliņš, bet ģipša modeli – Jānis Strupulis; tā kalta Nīderlandes kaltuvē Koninklijke Nederlandse Munt. Vecajam Stenderam veltītā monēta ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas maksimālā tirāža – 10 000 eksemplāru.

Monētu no 4. septembra varēs iegādāties Latvijas Bankā un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 41.07 eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+