×
Mobilā versija
+9.8°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
24. februāris, 2014
Drukāt

“Laikabiedri” no 50. gadiem

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Līdz 22. martam Mūkusalas Mākslas salona Mazajā zāle apskatāma glezniecības izstāde “Laikabiedri”, kurā eksponētas Borisa Bērziņa, Edgara Iltnera, Henrija Klēbaha, Viļa Ozola, Ritas Valneres un Induļa Zariņa gleznas, portālu LA.lv informēja salona kuratore Diāna Barčevska.

Izstāde tapusi kā komentārs gleznotāja Induļa Zariņa jubilejas izstādei, kura apskatāma Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē un demonstrē laikabiedru loku, kas vienlaicīgi mācījās un uzsāka savu māksliniecisko darbību 20. gs 50. gadu otrajā pusē kopā ar Zariņu. Tas bija laiks, kad mākslā ienāca daudz spēcīgu personību un spilgtas individualitātes, kas sakrita ar Staļina kulta laika totalitāro sistēmu nomainīto Hruščova atkušņa laiku.

Paplašinoties sociālistiskā reālisma izpratnei, latviešu glezniecība attīstījās un sāka modernizēties. Iezīmējās virzība uz formu vienkāršojumu un sintēzi, tēlojuma abstrahēšanos. Jaunās paaudzes mākslinieki iekļāvās padomju mākslas parādībās, kas oficiālajā mākslas zinātnē ieguva skarbā stila apzīmējumu, kas radās kā reakcija uz pēckara naturālistisko reālismu un ienesa satura un formas vispārinājumu, tēlainas metaforas. Populāri kļuva nosacīti krāsu salikumi, vienkāršoti apjomi, ritmizēta kompozīcija un mazināts telpiskums. Figūras bieži izcēla konstruējums, formas tika būvētas plašiem, pastoziem triepieniem un veidotas no lielām krāsu plaknēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+