×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
8. augusts, 2014
Drukāt

Zaiga Gaile: Laikmetīgās mākslas muzejam nevajag jaunu ēku (21)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Zaiga Gaile: "Pašreizējā RTU ēka arhitektoniski ir izcila, kā arī ideāli piemērota muzeja vajadzībām, un tai arī tālāk būtu jādzīvo kā sabiedriskai telpai."

Sabiedriskā iniciatīva “Mākslai vajag telpu” (MVT) izteikusi pārsteigumu un satraukumu par publiskajā telpā izskanējušo informāciju, ka Laikmetīgās mākslas muzeja (LMM) un akustiskās koncertzāles celtniecībai kopumā ir nepieciešami 130 miljonu latu, portālam LA.lv pavēstīja MVT valdes locekle Katrīna Leiškalne.

MVT uzskata, ka tā vietā, lai gadiem gaidītu uz teorētisku Eiropas fondu līdzfinansējumu, kā arī ieguldītu milzīgus valsts budžeta līdzekļus jaunu ēku celtniecībā, pietiktu ar kādas esošas ēkas renovāciju un piemērošanu muzeja vajadzībām.

Par piemērotāko telpu Laikmetīgās mākslas muzeja specifikai pieredzējuši arhitekti un eksperti atzīst tagadējo Rīgas Tehniskās universitātes ēku Kaļķu ielā 1, kas pēc universitātes pārcelšanās uz jaunajām telpām Ķīpsalas kompleksā paliks tukša, norādīja Leiškalne.

MVT uzrunāto Latvijā pazīstamu arhitektu aplēses liecina, ka RTU ēkas rekonstrukcija izmaksātu aptuveni 25 miljonus eiro, kas ir adekvāta un sabiedrībai krietni pieņemamāka summa, kā arī papildus nodrošinātu valstiski svarīga kultūrpieminekļa saglabāšanu. Šīs nepienācīgi uzturētās ēkas sakopšana padarītu arī Rīgas siluetu harmoniskāku un sakoptāku.

Viena no fonda “Mākslai vajag telpu” dibinātājām arhitekte Zaiga Gaile norāda: “Uzskatu, ka mūsu galvenais uzdevums ir panākt muzeja izveidi, maksimāli efektīvi izmantojot tos līdzekļus, kas jau ir mūsu rīcībā. Nav nekādas vajadzības tērēt milzīgas summas, ceļot jaunas ēkas, ja esošie resursi ļauj izveidot muzejam vajadzīgo vidi, vienlaikus sakopjot galvaspilsētas telpu. Laikmetīgās mākslas muzejs Daugavas labajā krastā un upes otrā krastā esošā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka veidotu sava veida asi starp literatūru un mākslu, kas labi iezīmētos arī pilsētas kompozīcijā. Pašreizējā RTU ēka arhitektoniski ir izcila, kā arī ideāli piemērota muzeja vajadzībām, un tai arī tālāk būtu jādzīvo kā sabiedriskai telpai.”

MVT pārstāvji uzsver, ka ir ļoti svarīgi, lai muzeja potenciālā atrašanās vieta netiktu vērtēta tikai saistībā ar Eiropas fondu iespējamiem izlietojuma priekšrakstiem, kas nosaka, ka tie prioritāri novirzāmi degradēto teritoriju atjaunošanai. Laikmetīgās mākslas muzejam ir jākļūst par vienu no Rīgas tūrisma galamērķiem, līdz ar to jāatrodas tūristiem viegli pieejamā vietā, un Vecrīgas tuvums ir izšķiroši svarīgs.

Uzņēmējs, kā arī viens no fonda “Mākslai vajag telpu” līdzdibinātājiem Jānis Zuzāns atzīst: “Pasaulē ir vien daži piemēri, ka muzeji dzīvo ārpus pilsētas, bet to var īstenot tiešām bagātas pilsētas. Rīgā mēs varētu ilgi filozofēt, kur muzeju būvēt. Bet, mums par laimi, apstākļi ir izveidojušies tā, ka RTU tagadējās telpas Kaļķu ielā 1 jau pēc nākamā mācību gada var palikt tukšas, un Rīgas domei būs jālemj, ko ar tām iesākt. Tas nozīmē, ka telpas jau ir, turklāt pietiekamā kvadratūrā – gandrīz 11 000 kvadrātmetru. Kā arī ēkai pašai par sevi ir kultūrvēsturiska vērtība, kas muzeja auru padarītu vēl kolorītāku un interesantāku. Domāju, ka tā ir īstā vieta.”

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Latviju visās nozarēs ir nomācis būvniecības gars. Visās nozarēs. Cilvēki aizbrauc, bet mēs tik būvējam un remontējam (modē ir vārds “renovēt”). Bibliotēkas, slimnīcas, skolas, baznīcas (tukšas) …. Ar to nopelna vien celtniecības firmas un daži uzraugi. Visam jāattīstās proporcionāli. Tikmēr daudz vecu sakarīgu ēku pat sabrūk. Daudzas no tam ir pat arhitektūras pieminekļi. Neredzu šeit jēgu šādai ahit-neirozei. Paldies Zaigai Gailei par domu!

 2. Nu, tad daram tā! Ļoti labs priekšlikums!

 3. nevis muzeju saja vieta

 4. Kas notiek ar sākotnējo LMM Andrejsalas spēkstacijas projektu? Šī vieta būtu mūsu ekvivalents Tate Modern kompleksam Londonā.

 5. Ceru, ka šis Zaigas Gailes priekšlikums tiks ņemts vērā. Viņa ir ļoti augsta līmeņa speciālista, kuras darbi ir apliecinājums viņas kvalifikācijai. Un viņas teiktajā ir visu aspektu kvintesence. Cits lēmums no pilsētas “patēviem” būtu klaja ļaunprātība pret pilsētas kultūrvidi un budžetu. “Test na všivostj”.

 6. Patiešām atbalstāma doma – laikmetīgo mākslu koncentrēt RTU nu jau drīz ‘vecajā ēkā’. Cik šī celtne ir ‘arhitektoniski izcila’, šaubos, kaut arī nejūtos tiesīgs to novērtēt. Bet laikmetīgajai mākslai šāds robusti smagnējs korpuss varbūt pat der, ja ne citādi, tad kā kontrasts starp kanonu un eksperimentiem.
  Viens gan ir jāatzīst, ka tā varētu kļūt par vienu no dažām publiski pieejamajām ēkām Daugavas malā, no kuras varētu paraudzīties uz Rīgas kreisā krasta panorāmu. Šādas iespējas pamazām izzūd – kādreizējais skulptūru dārzs pie Rīgas pils ir kļuvis par sabiedrībai aizliegtu zonu (izņemot muzeju nakti), mīlīgajam skvēriņam blakus RTU virsū uzsēdusies Triangula ēka (kad mēs no tās atbrīvosimies?)… un kas zin, vai kāds ‘drošības apsvērumu dēļ’ vēl nenolems, ka muzejiem Rīgas pilī nav vietas?
  Vērā ņemama ir arī Zaigas Gailes doma par LNB un RTU ēkas mijiedarbību – šādam skatījumam vajadzētu kļūt par argumentu, izvēloties kultūras objektu atrašanās vietas Rīgā.

 7. Gailei simtprocentīga taisnība – gan naudas, gan tukšo ēku problēmas dēļ – cik nestāv tukšas, cik neatbrīvojas Nacionālās bibliotēkas dēļ? Koncertējiet un mākslojieties tur, kā dara visā pasaulē – pat vecas noliktavas un kara angārus piemēro ..

  • neka jauna si tante nepasaka Atbildēt

   viss sis mvt projekts bija taisits ar vienu domu, glabt trinagulas ipasniekus no bankrota. rtu eka tikai ievads. 25 miljoni rtu ekai, tad vel 30 trinagulai, un ta tas aizies. mans viedoklis vairak par 10 miljoniem sim pasakumam nav jadod no valsts kases.

 8. Savukārt man šķiet,ka laikmetīgās mākslas muzejam paredzētie līdzekļi jānovirza zemessardzei! Laikmetīgā māksla var pagaidīt! Kļūs tikai vēl modernāka un laikmetīgāka!

  • 130 miljoni armijas un zemessardzes stpinasanai ir lietderigaki. makslinieki jau to nesapratis, tie spes parkrasoties un labi uzdzivot ari krievijas, nedod dievs!, rezima.

   paskaties uz viniem, visi .. kuri labi dzivoja psrs laikos, labi dzivo ari tagad.

   kada pie velma laikmetiga maksla pie psrs cenzuras? tad jau visiem maksliniekiem bija janomirst gulaga, bet re izdzivoja, radija vajadzigo laikmetigo makslu, un septejas joprojam.

   Latvija neesot sakarigo neatkarigo arhitektu?

   Kruts padarijums. pasi organizeja biedribu pasi pasutija gliemezus, pasi atrada un atbalstija eku, pasi to rekomende valdibai.

   Nereali tur sabiedribu un valsti par idiotiem. Ne rtu ekas audits veikts, nekas, bet tame jau gatava – 25 miljoni. uz ko deram ka tame augs dubulta?

 9. Arī man šķiet nevajadzīgi tērēt lielas naudas, lai būvētu jaunas ēkas, jo Rīgas centrs ir pilns ar tukšām ēkām, kuru pielāgošana un atjaunošana izmaksātu daudzkārt mazāk.

 10. Ļoti laba doma! Atbalstām!

 11. Šajos komentāros izteiktais priekšlikums par Daugavgrīvas cietoksni arī man šķiet vairāk atbalstāms Laikmetīgās Mākslas muzeja izvietošanai kā RTU ēka, jo nes pavisam citādu kultūrvēsturisku un emocionālu auru.

 12. Nemētāsimies ar naudu! Atbildēt

  Šos laikmetīgās mākslas muzejam un akustiskai koncertzālei tērēt ieplānotos 130 miljonus eiro jau šodien jānovirza laikmetīgai valsts aizsardzībai,kas ir ne tikai bruņojums armijai un zemessardzei,bet arī patvertnes civiliedzīvotājiem,lai nebūtu otras (pēc “akustiskiem koncertiem”) Gazas vai Doņeckas! Un,ne tikai Rīgā,bet (skat.nākamo rakstu) arī Cēsīs!

  • vienigi makslinieki ir aprobezoti un redz tikai sevi. kad pie pavarda klauve agresors, kadi vel pie velna muzeji? visu naudu jainveste aizsardziba un armija. muzeju vari ari pec 20 gadiem uzcelt.

 13. Varbūt šim mērķim piemērotāks tomēr būtu vairāk kā 20 ha lielais, valsts nozīmes kultūras piemineklis Daugavgrīvas cietoksnis (senāks un mazāks kā Daugavpils kultūrmenedžmenta pērle), kura iekļaušana kultūras apritē sekmētu policentriskas un sociāli līdzsvarotas pilsētas veidošanu. Līdzekļi tiktu novirzīti degradētas, bet kultūrvēsturiski nozīmīgas vietas atjaunošanai un iedzīvināšanai, turklāt iespēja izmantot ūdensceļus… Cietoksnis kopš šī gada sākuma ir tikai un vienīgi valsts īpašumā… Pamestu un lielu ēku Rīgā ir daudz , bet cietoksnis – tikai viens.

 14. Es arī atbalstu kādas ēkas renovēšanas ideju muzeja vajadzībām, bet nesaprotu, kādēļ viss ir jāiespiež Vecrīgā. Nu un kur nākošo ļoti vajadzīgo ēku būvēs. Dripe jau labprāt iekārtu virs Daugavas n-tās ēkas…. VEF būtu ļoti piemērots Lakimetīgās mākslas muzejam. Pa visiem korpusiem varētu installēties, performančoties utt. Vai tad uz Kalnciema kvartālu tūristi nebrauc, uz Brīvības muzeju nebrauc? Tas laukums ar tām atjaunotajām piparkūku mājelēm (Melngalvju nams) , Okupācijas muzeju, Rolanda statuju, Strēlnieku pieminekli un RTU vispār ir atbaidošs. Īsts Latvijas galvaspilsētas brīnumdarbs. 🙂

  • Vai tomēr nevajadzētu ņem vērā faktu, ka VEF teritorijā jau kaut kas ir, kas nozīmētu tos ļaudis dzīt ārā, bet te tukša ēka, ērti pieejama.
   Uz Kalnciema kvartālu pat īsti nav jābrauc, turp var kājām aiziet un nav tā, ka tur tūristi gāžas aumaļām, Brīvības muzejs.. kas tad tas tāds? 🙂 Brīvdabas? Ir pietiekami unikāls, lai turp būtu stimuls braukt, tas ir kā braukt skatīties, kā viņiem nav. Melngalvju nams taču tika uzsliets tā vēsturiskajā vietā, Rolanda statuja arī (?), Okupācijas muzejs ir tur, kur tas ir, vairāk būtu jāsatraucas par tik neglītu celtņu kā Triangula bastions rašanos. Un Strēlnieku piemineklis ir vēsture.

   Ļoti apsveicama doma! Sen ir laiks visās tajās neskaitāmi daudzajās tukšajās ēkās iedvest dzīvību. Pietiek būvēt jaunu, kas tāpat ilgi nestāvēs.

 15. Racionāls un atbalstāms priekšlikums.

 16. Ušakovs un Ameriks taču grib visu Rīgu izpārdot, stipri šaubos, ka viņi būs ar mieru neuzsist gaisā RTU ēku..

Draugiem Facebook Twitter Google+