×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.6°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
14. februāris, 2018
Drukāt

Laikraksts: 1990.gadā sadedzināti divi autofurgoni ar VDK dokumentiem (16)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Kādā Rīgas betonu izstrādājumu cehā 1990.gadā sadedzināti divi autofurgoni ar bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem, atsaucoties uz “tā laika notikumu aculiecinieku”, “pārbaudītu un uzticamu informācijas sniedzēju”, raksta laikraksts “Neatkarīgā”.

“”Neatkarīgās” avots” esot strādājis kādas lielpilsētas rajona betona izstrādājumu cehā par darba aizsardzības inženieri un sēdējis vienā kabinetā ar rūpnīcas Civilās aizsardzības štāba priekšnieku, kurš esot bijis “VDK acis un ausis”.

“Vienā 1990.gada pavasara rītā viņš man stāstīja, ka iepriekšējā dienā palūgts pavadīt pārstāvi no Rīgas, kuru interesējusi mūsu betona ceha katlumāja,” stāstījis avots un skaidrojis, ka katlumāja specdienestu esot interesējusi, jo tajā esot darbināti divi vertikāli ar oglēm kurināmi katli, kas bijuši aprīkoti ar dūmgāzu attīrīšanas sistēmām – cikloniem, kas esot piemēroti arī degošu papīra pelnu uztveršanai.

Atbraukusī VDK persona esot pieprasījusi, lai naktī betona cehā neviens netiktu nodarbināts, un viņi paši kurināšot un katlus izmantošot savām vajadzībām. “Krēslai iestājoties, atbraukušas divas slēgtās automašīnas (bertas). Dedzināšana notikusi visu nakti. Viņi ar pārstāvi pastaigājušies katlumājas apkārtnē.” Kas ticis dedzināts, runīgais kolēģis tomēr neesot atklājis, bet pašlaik viņš jau esot miris.

Tobrīd dokumentu dedzināšana rūpnīcas cilvēkiem nekādas aizdomas neesot radījusi. “Tikai šodien mēs varam izvērtēt, kas toreiz tika dedzināts. Tie bija super slepeni dokumenti. Parastos papīrus ar slepeno atzīmi samala Līgatnes papīra fabrikas papīra maļamajās dzirnavās,” stāstījis avots.

Bijušais Totalitārisma seku dokumentēšanas centra vadītājs Indulis Zālīte stāstījis, ka pašā VDK ēkas pagrabā bijušas tikai divas “buržuikas” jeb taupības krāsniņas un tur lielus papīru daudzumus pilnīgi noteikti nevarēja iznīcināt, lai arī šāda nepieciešamība esot bijusi, piemēram, vajāšana par politisko pārliecību tika aizliegta, attiecīgi daudz uzraudzības lietu bija jāizbeidz. Dokumentu iznīcināšana esot notikusi arī 1989.gadā un vēl pirms tam.

Latvijā vairākus gadus tiek diskutēts, vai un kā publiskot tā dēvētos “čekas maisus”. Pašlaik teorētiski politiķi ir nolēmuši tos publiskot, taču gaida vēstures ekspertu vērtējumus, kā to darīt, savukārt vēsturnieku komisijas darbs ir ieslīdzis strīdos.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Vai tad bija VDK komisija Atbildēt

  Komisijā taču darbojās tikai Borovkovs un Godmanis.

 2. Ja tu zinātu, kur ir laime tava Atbildēt

  Ja būtu izveidota nirmāla VDK pārņemšanas komisijas vadītājsd, būtu par 50-70 % kaut kas reāls, reāla pārņemšana, bet to komisiju veidoja , cik zināms no preses, Muciņš, Simsons un Godmanis, kurš iztiesājās un savu tiesas lietu Jūrmalā laikam pats apēda. Selecki, kuram vajadzēja koriģēt un noteikt kārtbu, pie teikšanas klāt nekur vispār nelaida. Tā zini, kut un kā komisiju novadīja Godmanis, sačokojoties ar maskavas VDK vadīb “tu brālības”.

  Tas jau viss garām, datori, kurus viņš esot nozadzis no čekas, esot apēduši Maskavas varoņi braucot vilcienā no Rīgas uz savu Rodinu.

 3. Pūķina puikas veiklāki par Ādolfa puikām.

 4. NRA izplata kārtējās baumas par VDK, lai jauktu gaisu pirms “čekas maisu” atvēršanas. Pēc principa,
  “viena tante teica”! Laikam jau ir par ko satraukties, jo, kā rādīja sižetos TV , šajās čekas kartiņās ir arī dažu NRA žurnālistu uzvārdi. Bet tādēļ jau nav jāizplata baumas! Un kartītes ir jāpublicē.

 5. Nu protams ka dedzināja, bet kāda tam tagad nozīme? Ko dzesināt vēderu? Kas sadedzis, tas sadedzis.

 6. Ko sadedzināja un ko aiztransportēja uz Maskavu… Kā pa biezu miglu visa dzīve iet

 7. Ko sadedzināja un ko aiztransportēja uz Maskavu…. kā pa miglu visa dzīve iet…

 8. 80-to gadu beigās vai 90-to gadu sākumā, Dalbē, (nezinu kurā krāsnī) tika sadedzinātas 2 kravas VDK dokumentu.

 9. Tagad jau var stāstīt visu ko, tostarp pasakas. Vai tā bija, vai nebija, pierādīt nevar.

 10. Tik pat labi tie varēja būt PSRS armijas dokumenti. Baltijas kara apgabals savējos arī nīcināja.

 11. Neatkarīgā var pūst visa izmēra pīlītes, ja tik tas kalpo patiesības slēpšanai. Raksta ticamība – nulle. Avots var būt arī sētas kaķis. Bailes ražo jaunus un jaunus melus.

  • neturesim vdk darbiniekus par idiotiem, gan jau zinaja ko dara. Un ticamiba gan nebus nulle, bet gan daudz daudz lielaka!

  • A kur sensācija ??!?!? Būtu kāds parādījus kādu agenta kartīti kopā ar stāstu, par to kā tā pie viņa nonākusi kopā ar TSDC atzinumu par tās autentiskumu un atbilstību citiem no VDK pārņemtajiem dokumentiem, tad es vēl saprastu ! Bet tagad un vēl par 1990 gadu ! Lēmumu par VDK likvidāciju tak pieņēma 1991. gada augustā !
   Tajos gados nebija kā tagad kad katrā kabinetā pa “papīra grauzējam” !

Draugiem Facebook Twitter Google+