Jānis Stībelis
Jānis Stībelis
Foto – Anda Krauze

No kā šajā dzīvē baidās Jānis Stībelis? 0

– Gandrīz septiņus gadus nebiju Latvijā uzstājies ar koncerttūri, tāpēc tai bija pienācis laiks. Tūrē “Sajūti!” skanēs labākās dziesmas no maniem albumiem, – teic dziedātājs Jānis Stībelis. Pirmais koncerts notiks jau 14. februārī plkst. 19 Ķekavas kultūras namā.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Koncertos kopā ar Stībeli muzicēs instrumentālisti Raimonds Macats (taustiņinstrumenti, mutes harmonikas un čells), Miķelis Vīte (perkusijas) un Andrejs Jevsjukovs (ģitāra), kā arī jaunā dziedātāja Megija Naunikas. Koncertos skanēs Stībeļa pazīstamākās un populārākās dziesmas – “Glāze piena”, “Tikai tev”, “Ir tik karsts”, “Es tikai smejos” un citas.

– Katrai dziesmai ir savs stāsts, iedvesmu tām meklēju dabā, vērojumos, attiecībās ar cilvēkiem. Nereti ideja kādai no tām rodas pat no slikta garastāvokļa… Jo kurš gan uzlabos omu, ja ne pats! – teic Jānis Stībelis pirms savas koncerttūres.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Mākslas būtība ir humānisms, cēlsirdība. Ar savu dziesmu cenšos radīt pozitīvo emociju lādiņu. Piemēram, dziesma “Tikai tev” jau kļuvusi par neoficiālu kāzu himnu, ko lūdz dziedāt vai katrās kāzās. Dziesma jau ir arī daļa no paša mākslinieka dzīves, savam dēliņam esmu veltījis “Šūpuļdziesmu Emīlam”. Viņam ir astoņi gadi, trenējas futbolā un jau spēlē ģitāru. Manam jaunākajam dēlam Klāvam ir trīs gadi, un droši vien kādu dziesmu veltīšu arī viņam.

– Jums bijusi laimīga izdevība koncertēt dažādās valstīs. Kuras tikšanās ar starptautiski pazīstamiem māksliniekiem palikušas atmiņā visspilgtāk?

– Atceros leģendārās britu popgrupas “Bee Gees” dziedātāju Robinu Gibu. Latvijas publikai bija iespēja viņu dzirdēt 2008. gadā konkursa “Jaunais vilnis” noslēguma koncertā.

Tieši tajā dienā, kad Robins Gibss bija Latvijā, mani intervēja radio SWH. Gandrīz jau devos prom no studijas, kad pēkšņi Jānis Šipkēvics lūdz mani intervēt… Robinu, jo laikus paredzētais intervētājs – mūzikas erudīts Ivars Godmanis – uz studiju netiek. Tādu izdevību garām laist būtu bijis muļķīgi. Intervija izdevās lieliska, un pēcāk Robins Gibs mani ielūdza uz dārza svētkiem Lielbritānijā savā 13. gs. muižā. Bagātīgi klāti mielasta galdi, pats ģērbies ļoti atturīgi – kā lielākā daļa britu. Izklaide izvērsās vērienīga – ciemiņi noklausījās pāris viņa dziesmas, gaisā parādījās vēsturiskās Otrā pasaules kara laika britu karaliskās lidmašīnas, kas demonstrēja virāžas. Pēc tam no lidaparātiem izlēca izpletņlēcēji un veica gaisa akrobātiku, ko papildināja ar krāsainiem dūmiem… Lidotāji pienāca pie mākslinieka, saskandināja ar viņu glāzi vīna un uzsauca tostu. Tas viss ir pašsaprotami, jo Gibs vienmēr apliecinājis savu patriotismu, kopā ar militārajiem ansambļiem arī iedziedājis dziesmas.

Reklāma
Reklāma

– Vai māksliniekam vajadzētu būt arī domas karognesējam politikā?

– Mākslinieks nav ne likumdevējs, ne izpildvara. Viņš var sludināt no savas citadeles, taču, ja pārāk tuvu un dziļi ielien politikā, cieš.

– Vairāki jūsu kolēģi mūzikā atzinuši, ka populārajā mūzikā ar iekšējo tirgu vien neizdzīvosi, jāorientējas arī uz eksportu. Jau desmit gadus sadarbojaties ar britiem, taču jūs esat veiksmīgi koncertējis arī Krievijā, Ukrainā, visā bijušajā PSRS teritorijā. Turpinās sadarbība ar Raimondu Paulu, Laimu Vaikuli…

– Jā, palīdzu viņai ikgadējos koncertos Dzintaru koncertzālē. Laima ir ļoti ieturēta, eleganta, turklāt raksturā – jautra, mēdz pajokot. Sadarbībā ar viņu kā īpašais viesis no 2008. līdz 2015. gadam esmu devies divās ASV un vienā Eiropas tūrē. Ar Laimu esmu dziedājis arī duetā. Uzstājoties Čikāgā, kur daudz emigrantu, bieži dzirdēju lietuviešu valodu. Savdabīgi, ka tur pat Raimonda Paula dziesmu teksti skanēja lietuviski. Gadās jau arī komiski brīži, piemēram, uzstājoties Kijevā, aizrāvies ar dziesmu, nejauši noklumburēju no skatuves, taču meistarīgi notēloju, ka to esmu izdarījis apzināti… Gāju gar skatītāju rindām un dziedāju. Laima, to redzot, neapmulsa – turpināja uzstāšanos. Amizanti gadījās arī Allai Pugačovai: kādu laiku biju pieņēmis vectēva uzvārdu Stīvers, un maestro Raimonda Paula jubilejas koncertā Pēterburgā Alla mani nez kādēļ pieteica kā Kokeru. Liels gods!

– No kā jums ir bail?

– Filozofiskā izpratnē – no nolemtības, kā arī zaudēt tuviniekus. Laiks ir nesaudzīgs, tāpēc vērts apzināties labo, optimistisko, jo tas vairo spēku. Patīk pasakas… Tajās ir viedais dzīves gars un nomierinoša prognoze – viņi dzīvoja ilgi un laimīgi. Starp citu, manam astoņgadīgajam puikam skolas obligātās literatūras klāstā vairs netīk lasīt Margaritas Stārastes grāmatas. Tās viņam derēja no trim līdz četriem gadiem. Astoņgadīgajiem gribas citu literatūru – ar sarežģītākiem sižetiem, piemēram, tīņu detektīvus utt.

Jānis Stībelis uzstāsies: Cēsīs (19.II), Siguldā (8.III), Smiltenē (24.III), Skrīveros (1.IV), Talsos (14.IV), Ādažos (28.IV), Kuldīgā (6.V), Jelgavā (10.V), Rīgā (19.V) Valmierā (7.X), Alūksnē (14.X), Liepājā (21.X) un Ogrē (27.X).

Jānis Stībelis

Dzimis 1975. gadā Ventspilī muzikālā ģimenē, Jāņa tēvs spēlējis klavieres, akordeonu, brīnišķīgi dziedājis, iedvesmojis mazo Jāni sākt dziedāt.

*

Studējis ASV Holivudas mūzikas institūtā.

*

Losandželosā Stībeļa skolotājs Masta Edvards iepazīstina Jāni ar viņa lielākās muzikālās autoritātes Stīvija Vondera ierakstu studiju “Wonderland”. Kopā ar savu skolotāju Jānis raksta dziesmas, un tas ir pamats materiālam, kas vēlāk tiek ieskaņots kopā ar grupu “Shake and Bake”, kā arī Jāņa pirmajā soloalbumā “Inspiration”.

*

Darbojies grupā “Shake and Bake”(1998 – 2001)

*

Paralēli solo mākslinieka karjerai Jānis strādā kā producents, sākumā tikai vokālais, vēlāk jau veidojot arī aranžējumus estrādes dīvai Laimai Vaikulei. Pēc 2002. gada konkursa “Jaunais vilnis” Laima Vaikule uzaicina Jāni uzstāties savos koncertšovos kā īpašo viesi.

*

“Glāze piena” (2008) – Latvijas mūzikas ierakstu gada balva kā labākajam albumam un dziesmai “Glāze piena” – kā labākajai popdziesmai.

*

Klajā laidis deviņus studijas albumus.

Viedokļi

Raimonds Macats, komponists

Ar Jāni sadarbojamies jau veselus 20 gadus, jeb kopš viņš atbrauca no studijām ASV.

Mans uzdevums koncerttūrē “Sajūti” būs spēlēt taustiņinstrumentus. Esam kopā piedalījušies ļoti daudzos projektos, un šis būs vēl viens superīgs projekts. Ar Jāni ir ļoti viegli sastrādāties. Cik zinu, ļoti daudzas meitenes vēlas piedziedāt Jānim, bet šoreiz viņš izvēlējies jauno dziedātāju Megiju Naunikas, kura tikko atgriezusies no augstskolas Anglijā. Kāpēc būtu vērts apmeklēt mūsu koncertu? Būs ļoti forši! Jānis ir izdevis veselus deviņus albumus, dziesmu ir daudz.. Skanēs gan tautā iemīļoti skaņdarbi, gan jaunas vēsmas. Izpildījuma maniere būs citādāka, būs daudz pārsteigumu. Un galvenais – televīzijā šie koncerti nekad netiks pārraidīti, tādēļ noteikti jādodas baudīt klātienē.

Vineta Elksne, dziedātāja

Esmu bezgala pateicīga Jānim par savulaik doto iespēju dziedāt kopā. Šī tikšanās mainīja manis izraudzītā ceļa virzienu, tāpēc Jāņa loma manā skatuves dzīvē allaž bijusi ļoti svarīga. Jānis ir ļoti talantīgs un muzikāls, rada ļoti skaistu mūziku. Pat tagad, pēc vairākiem gadiem, man joprojām spilgtā atmiņā ir visas skaisti aranžētās fona vokāla frāzes, tik ļoti iespiedusies atmiņā viņa brīnišķīgā mūzika. Darba procesā Jānis ir ļoti prasīgs. Vienmēr zina, ko grib, un spēj lieliski “parādīt priekšā”, ko vēlas dzirdēt! Savā mūzikā viņš vienmēr meklē jaunus izteiksmes līdzekļus, pats aranžē, producē – tik ļoti lielisks ir šis mākslinieks!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.