Dinamiskās podometrijas iekārtai ir pieslēgtas divas kameras. Viena pacienta pēdas kustībā fotografē un filmē no sāniem, bet otra – no priekšpuses un aizmugures.
Dinamiskās podometrijas iekārtai ir pieslēgtas divas kameras. Viena pacienta pēdas kustībā fotografē un filmē no sāniem, bet otra – no priekšpuses un aizmugures.
Foto no “AT LATVIA” arhīva

Laiks izmeklēt pēdas. Ko var atklāt podometrijā? 0

Mēdz sacīt, ka visas slimības sākas galvā, taču daudzu problēmu cēlonis meklējams arī pēdās. Ja tajās ir kāda vaina, tās var izraisīt sāpes ne tikai mugurā, bet arī galvā, jo tā sauktie muskuļu vilcieniņi jeb ķēdes stiepjas no pakauša līdz pat pēdām. Muskulatūras disbalanss ķermeņa augšdaļā un vidusdaļā mēdz provocēt iekaisumu un sāpes papēdī. Vāji muskuļi un deformēta pēda ietekmē visu skeletu. Tad galva attiecībā pret ķermeni atrodas nepareizi, kas nelabvēlīgi ietekmē muskuļu tonusu, tas savukārt – asinsriti, izraisot galvassāpes.

Reklāma
Reklāma

Pēdām tīk vingrinājumi

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

“Nereti pie tehniskā ortopēda vēršas cilvēki, kuriem ikdienā sūdzību nav, taču, piemēram, ceļojuma laikā, kad nākas daudz staigāt, pēdas dienas beigās svilina un sāp, jo vājie punkti nav izturējuši palielināto fizisko slodzi,” stāsta Tehniskās ortopēdijas centra “AT Latvia” vadītājs, ārsts, tehniskais ortopēds Raivis Bukolovskis. Bieži vien diskomforts pēc pāris dienām pāriet, taču dažkārt ikdienas aktivitātes vairs nav iespējamas, jo pārslodze izraisījusi muskuļu cīpslu iekaisumu.

Bieži par pēdu problēmām sūdzas tie, kuri daudzus gadus intensīvi nodarbojušies, piemēram, ar biznesu, nerūpējoties par ķermeni, un tad pēkšņi pakļāvuši sevi paaugstinātai slodzei, piemēram, mēģinājuši trijos mēnešos sagatavoties maratonam. Lai nerastos pārslodze un traumas, pēdas un viss ķermenis intensīvām fiziskajām aktivitātēm jāsāk trenēt laikus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie ortopēda bieži ierodas cilvēki ar nošķiebtiem apaviem, vāju pēdu muskulatūru un saitēm. Nāk pusaudži, kuri spēlē hokeju, tenisu vai basketbolu un kuriem tādēļ nav simetriski attīstīti muskuļi. Pēc pētījumu datiem, Latvijā apmēram 70% bērnu ir nepareiza stāja, un tās labošanai neaizvietojama ir ārstnieciskā vingrošana.

Problēmu atklāj gaita

Ja ārsts ieteicis pārbaudīt pēdas vai arī pašiem radusies tāda iecere, vislabāk būtu doties pie speciālista, kurš veic dinamisko podometriju. “Izmantojot statisko podometriju, pacientam stāvot, iegūst nepilnīgus datus par pēdām, kas nesniedz izsmeļošu informāciju par to stāvokli un funkciju,” vērtē Raivis Bukolovskis.

Tehniskais ortopēds, jau pacientam ienākot kabinetā, novērtē viņa gaitu. “Skatos, vai viņš pieklibo, grīļojas kā pīle, vai ir tā sauktā pirkstgalu gaita, kad pārvietojas, it kā cilātos no augšas uz leju, vai arī sasprindzina muskuļus, lai mazinātu sāpes kādā ķermeņa vietā. Tad iztaustu pēdas, jautāju, kur sāp, kas provocē un remdē sāpes. Pārbaudu muskuļus arī citās ķermeņa daļās, iztaustu sāpju punktus kāju apakšstilbos un lūdzu nostāties spoguļa priekšā, novērtējot, vai ķermenis ir simetrisks. Pacientu nosverot un nomērot, tiek noskaidrots ķermeņa masas indekss. Palielināts ķermeņa svars nozīmē, ka pēdas un locītavas cieš no pārslodzes,” uzsver ārsts.

Pēc tam pacients tiek fotografēts un filmēts, staigājot pa speciālu celiņu, kas aprīkots ar skārienjutīgiem sensoriem un saistīts ar datoru. Digitālais pēdas attēls parāda, vai tā ejot nošķiebjas uz iekšu vai ārmalu, ar kādu spiedienu tiek noslogoti noteikti pēdas punkti, kāds ir tās atbalsta laukums, līdzsvarojums un pilns kustību cikls laikā. Datorprogramma aprēķina vidējo pēdas noslogojumu. Izmeklējuma laikā iegūst krāsainu attēlu, ko pacients var paturēt un glabāt mājās. Tas paliek arī datora atmiņā, tādēļ pēc laika iespējams salīdzināt, vai notikušas izmaiņas.

Reklāma
Reklāma

Ja, veicot podometriju, izteiktas problēmas neatklāj, pašsajūtas uzlabošanai pietiks mainīt apavus un stiprināt muskulatūru ar ārstnieciskajiem vingrojumiem. Taču, ja būs nepieciešams, speciālists pēc iegūtajiem datiem datorā konstruēs individuālas zolītes modeli, kas koriģēs pēdas nepareizās kustības. Lai tās būtu maksimāli pielāgotas pēdai, ir svarīgi pārbaudi veikt ar labu aparatūru. Dažādu ražotāju platformu precizitātes atšķirība ir visai izteikta – kļūda var būt līdz pat 60%.

Kad veikt podometriju

Vai pēdas velve veidojas pareizi, ieteicams novērtēt bērniem aptuveni piecu gadu vecumā. Ja iedzimta greizā pēda vai ir tā sauktā pirkstgalu gaita, to vēlams darīt jau agrāk, taču ne vienmēr uzreiz nepieciešama podometrija – bērna pēdiņas un gaitu var novērtēt arī zinīgs fizioterapeits. Ja pēdas izteikti šķiebjas uz iekšpusi, tās vajadzētu koriģēt ar ortopēdiskajām zolītēm, lai neveidotos asimetriska stāja un pārslodze citviet ķermenī, piemēram, ceļos. Nāksies nodarboties arī ar ārstniecisko vingrošanu, jo bez attīstītas muskuļu “korsetes” problēmu nebūs iespējams novērst.

Pats par sevi skaidrs, ka jāpārbauda deformētas pēdas, kā arī izmeklējums jāveic, ja ir citas ortopēdiskas vainas, piemēram, pēc traumas. Tas ir īpaši svarīgi, ja mainījies kāju garums, piemēram, pēc lūzuma vai gūžas locītavas endoprotezēšanas. Ne vienmēr ķirurgs pastāsta, ka šajā gadījumā nepieciešams lietot koriģējošas zolītes un ortopēdiskos apavus, lai abas ķermeņa puses būtu simetriskas. Atšķirīgs kāju garums radīs pārslodzi locītavām un izraisīs sāpes mugurā.

Precīza pēdu diagnostika ir ļoti svarīga arī cilvēkiem ar jušanas traucējumiem pēdās, piemēram, cukura diabēta un neiroloģiskajiem slimniekiem. Kā atzīst dakteris Bukolovskis, pacienti ar nervu bojājumu ne vienmēr paši iedomājas, ka šādas pēdas vajadzētu saudzēt un atbalstīt ar individuāli izgatavotām zolītēm un apaviem.

Pēdas ieteicams izmeklēt arī tādu profesiju pārstāvjiem, kuri darbdienas pavada lielākoties stāvot, piemēram, frizieriem un skolotājiem, kā arī sportistiem, kuri pastiprināti noslogo pēdas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.