×
Mobilā versija
+5°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
4. jūnijs, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Latvijā šobrīd nav partijas, kas varētu pārmantot “Vienotības” idejas (23)

Lorencs

Juris Lorencs

“Vienotības” ārkārtas kongress notiek šai partijai visai sarežģītā laikā. Matemātiski raugoties, “Vienotība” ir pārdzīvojusi savus agrākos ziedu laikus. Valsts pārvaldē tā zaudējusi vairākus svarīgus amatus, partijas reitingi atrodas pie bīstamās piecu procentu barjeras.

Bet, ja nākamajās vēlēšanās “Vienotība” neiekļūst Saeimā, Latvija var zaudēt senu un visai vērtīgu politisku tradīciju, kas aizsākās jau Tautas frontes laikā un ko vēlāk pārmantoja “Latvijas ceļš”, Tautas partija, “Jaunais laiks”, Pilsoniskā savienība, Zatlera Reformu partija un tagad “Vienotība”.

Kas ietilpst šajā tradīcijā? Pirmkārt, jau uzskaitīto partiju centriski labējās pro­grammas, kaut gan tieši tās vismazāk interesē vēlētājus. Ritot laikam, šīs programmas organiski izauga viena no otras, atspoguļojot konkrētā vēsturiskā brīža stratēģiskos mērķus un taktiskos uzdevumus. Un tieši šo pro­grammu konsekventa realizācija ir padarījusi Latviju (neraugoties uz visām šodienas problēmām) par veiksmīgu “jaunās Eiropas” valstīm.

Otrkārt, šo tradīciju raksturo gatavība kompromisiem, “vidusceļam”, kas īpaši svarīgs Latvijai gan sarežģītās ģeopolitiskās situācijas, gan etniskās neviendabības dēļ.

Treškārt, tie ir politiķi. Arī šodien “Vienotībā” darbojas cilvēki, kuru karjera aizsākās jau LTF laikā. Piemēram, Romualds Ražuks paspējis pabūt LTF, “Latvijas ceļā”, Pilsoniskajā savienībā, Zatlera Reformu partijā un tagad “Vienotībā”. Vēlētājiem gan ne pārāk patīk šāda politiķu staigāšana no vienas partijas uz otru, it īpaši tad, ja “pārbēgšanas” mērķis ir nevis idejiskās nostādnes, bet gan darba meklējumi, faktiski banālas iztikšanas problēmas. Un tomēr – Latvija ir maza valsts ar lielu atbildību (ES, NATO), bet visai ierobežotiem cilvēku resursiem. Mēs nevaram atļauties zaudēt kompetentus cilvēkus.

Ceturtkārt, šajā tradīcijā ietilpst arī vēlētāji, kuru vilšanās kādreizējos favorītos lika daudzām partijām pilnībā nozust no politiskās skatuves. Tomēr vēlētājs vienmēr palika uzticīgs pašai centriskajai tradīcijai, katrās nākamajās vēlēšanās nobalsojot par aizejošo partiju idejiskajiem un, kā viņam tobrīd likās, spēcīgajiem mantiniekiem – gan programmas, gan cilvēkresursu nozīmē. Instinktīva piesliešanās stiprākajam ir raksturīga cilvēka dabai.

Maz ticams, ka līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām 2018. gada rudenī Latvijā izveidosies kāda jauna centriska partija – “Vienotības” mantiniece. Jūtot šīs partijas vājumu, vēlētāji var vispār neaiziet līdz balsošanas iecirknim. Un, ja arī aizies, par ko viņi nobalsos? Bet ar sašķeltu parlamentu bez tradicionālā centra var viegli iestūrēt grāvī, kurā politiskās darbakārtības galvenie jautājumi ir nevis valsts attīstība, bet gan savstarpēji pārmetumi, kurš, kā un cik aktīvi atzīmējis 16. martu vai 9. maiju? Tieši tāpēc gribētos cerēt, ka “Vienotības” ārkārtas kongresā pieņemtie lēmumi būs pamats partijas “restartam” un uzticības atgūšanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. “Vienotības” mantiniece - atkritumu urna Atbildēt

  IDEJAS? Nepalieciet smieklīgs! Bet rebes iet savu gaitu, neņemot vērā pat tobrīd aktuālo karoga krāsu …

 2. Nupat ka noskatijos Filmu Ka gulbji balti padebesi iet.Ta vajadzetu musu Latviesu tautai savienoties,nevis riet viens otru.

 3. Nekraujiet Vienotiibai citu partiju greekus.Kaads sakars Vienotiibai ar Air Baltik,Slesera darbus sajaa sakariibaa aizmirsaat?Vienotiibai visu laiku jaalabo Slesera,Kalviisa, Skeeles,Kucinska sastraadaatais.Vai neredziet kaa darbojaas ZZS?Nevajag klausiities uz populistiem,kaitniekiem,domaajiet ar savu galvu.

 4. Kaa vienmeer es un mani radi,draugi,pazinas balsosim par Vienotiibu,jo tiesaam neviena cita partija nav,par kuru vareetu balsot,nekaiteejot muusu valstij.

 5. Kas tad ir tās pārmantojamās “Vienotības” idejas, jeb “senās un visai vērtīgās politiskās tradīcijas”?
  Nevērtēsim pēc tās viņu tukšās pļāpāšanas, bet pēc reālajiem darbiem.
  Bet pēc viņu darbiem vērtējot, tās pārmantojamās idejas un politiskās tradīcijas ir valsts izsaimniekošana un iedzīšana neatmaksājamu parādu jūgā, tautas vitāli svarīgu vajadzību un interešu pilnīga ignorēšana, destruktīva darbība izglītības un medicīnas jomās, aplama nodokļu politika, birokrātijas patvaļa, savas pamatfunkcijas nepildošu drošības un tieslietu sistēmas darbība un pilnīga bezatbildība visā augstākajā varas ešelonā.

 6. Latvija ir totāli izlaupīta, Latvija ir zaudējusi trešdaļu savus iedzīvotājus, latvieši masveidā emigrē, Latvijas lauki ir izmiruši, Latvijas meži ir izcirsti, Latvijas rūpniecība un lauksaimniecība ir iznīcināta, nozīmīgākie Latvijas resursi pieder ārvalstniekiem, tiek iepludināti imigranti, plaši tiek propagandētas visādas izvirtības, alkohols, cigaretes, narkotikas, ir krasi kritusies pārtikas kvalitāte un tās standarti arvien tiek pazemināti, gan informatīvi, gan juridiski tiek grauts ģimenes sabiedriskais institūts, ir ievērojami pazemināti reālās izglītības standarti ar tendenci tos pazemināt vēl un vēl, no ģimenēm tiek nepamatoti izņemti bērni, Latvijas bāreņi un vecākiem atņemtie bērni caur adopcijas procedūrām tiek pārdoti uz ārzemēm un var tikai minēt kādas šausmas piedzīvo daudzi no tiem, kuri paliek Latvijā, pedofīlijā pieķertās augstākās amatpersonas palika nesodītas, … un tagad tiek likti pamati Latvijas “genderizācijai”. Tad nu ir jautājums, ko vēl ir jāizdara homoseksuālistu – pedofīlu aprindām, lai latviešu vīrieši, policisti, zemessargi, karavīri, tēvijas sargi un citi pagaidām vēl normālorientētie cilvēki beidzot ķertos pie ieročiem (vai nu vismaz sāktu kaut cik nopietnu pretestību)?!

  (infoagentura.wordpress.com)

 7. No malas skatoties: Vienotības ārkārtas kongres ar tukšām demagoģiskām uzrunām, bez reāla pagrieziena vadības struktūrā neko nav izmainijis. Acīmredzami partijas tālākā darbība būs vērtējama ar “mīnus” zīmi.

 8. Restartēsim? Ar tiem pašiem vēžiem un tajā pašā kulītē?

 9. Potenciometrs>Taisnība Atbildēt

  Palielināt sev algas un prēmijas,radīt sev jaunus amatus pat starptautiskajā līmenī-izdomas bagāti! Partija,kas tāpat kā Tautas partija,necieš ne Eiropas progresīvos nodokļus,ne Eiropas slimokases!

 10. Tas tikai vēl trūka,turpināt šo murgu!

 11. Vai nepamanījāt? Atbildēt

  Vai vajag? Liberālisms ir beidzies, sācies nacionālisms?

 12. ….nav partijas kas varētu pārmantot Vienotības idejas. Paldies Dievam ka tā!

 13. Vienotība- Air Baltic, citadele, migrantu pieņemšana, balsu pirkšana, elfa trimda Honkongā, Grozījumi, Stambulas konvencija.Rinkevicha totālu destruktivaa ārpolitika, izdabasana Vashingtonai ar TTIC, militarizācija..Da viņus sukas izolet laiks..

 14. Taisnība.
  Lai arī kur novesta Vienotība, tās intelektuālais potenciāls, tāpat kā savulaik Tautas partijai, ir daudz augstāks kā ZZS un NA.
  Būtībā tā ir vienīgā eiropeiskā partija, pārējie vai nu aklati vai slēpti prokrieviski vai populisti, kas vienmēr gvelž tikai to, ko pūlis grib dzirdēt.

  • Piekrītu, ka nav nevienas partijas un labi arī ka nav. Tik augstprātīgu un ciniķu pilnu partiju var salīdzināt tikai ar bijušo Tautas partiju vai SC. Ko Vienotība ir devusi tautai? Tik vien kā dzinusi dziļākā postā uz savas labklājības rēķina! Novēlu tai tikai skuju ceļu nākošajās vēlēšanās. Tauta ,,varoņus,, neaizmirst.

  • Piekrītu, ,, a ko ta nu ?,, . ZZS nu ir sagrābusi visus ministru portfeļus, un arī premjera un ministru prezidenta, par ko Lembergs tagad berzē rokas. Un tālāk ? Ko darīs tālāk ? Rokas berzē tāpēc, ka Lemberga plānu izpilde iet kā smērēta. Viss notiek tieši tā, kā viņš to ir iecerējis. Muļķa latviešus IR IESPĒJAMS sakūdīt vienam pret otru, un baltu padarīt par melnu, pavisam nevainīgi. Vēl atliek tikai visiem nepilsoņiem uz svētkiem uzdāvināt pilsonību- latvietis,un …prieki nebeigsies. Arī plūtins mūs visu laiku vēro un ziņneši nodod viņam informāciju, kā te noris cīņa ar latviešiem.
   Atvērsim varbūt beidzot savas aizmālētās acis, un izskalosim aizķepušās ausis. Jau Rīgu zaudējām, bet ja zaudēsim Latviju ??? Vai spējat aizdomāties par sekām, kas notiks ???

  • Intelektuālais potenciāls? Hmm, ja tas būtu, tad diez vai šādam rakstam būtu iemesls tapt. Eiropeiskā partija? Zini, Latvijai ir nepieciešama uz Latviju, bet ne uz rietumiem vai austrumiem orientēta partija. Bet Tev jau kā Vienotības fanei, tas neliekas aktuāli.

 15. Tieši tā, vai nu Vienotība izmanto krīzi kā iespēju, vai es vispār neeju balsot.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. TV tematiskās pakas

Nacionālā apvienība šonedēļ koalīcijas padomē aicināja valdību veidojošās partijas “spert izlēmīgus soļus valsts informatīvās telpas aizsardzībā”, jo “absurda situācija, ka valstij piederošais uzņēmums “Lattelecom” ar plašu Kremļa televīzijas kanālu piedāvājumu savās paketēs faktiski darbojas pretēji Latvijas drošības interesēm.”

“Lattelecom” padomes priekšsēdētājs Gatis Kokins, televīzijā diskutējot par iespējām ierobežot Krievijas propagandas TV kanālus, sacīja: “Lielākā daļa mūsu klientu – apmēram trīs ceturtdaļas klientu – izsakās ļoti negatīvi par varbūtību, ka viņu TV pamatpakā varētu nebūt šo Krievijas kanālu. Līdz ar to tīri komerciāli tas būtu absolūti nepieļaujams lēmums.” Tiem klientiem, kas vaicā, kāpēc netiek dota iespēja izvēlēties tādas paketes, kurās nav Krievijas kanālu, “Lattelecom” parasti atbild, ka lētāk no biznesa viedokļa ir iekļaut Krievijas kanālus, bet, ja veidotu kanālu paketi bez tiem, tā patērētājiem izmaksātu ļoti dārgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+