×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
3. marts, 2014
Drukāt

Laiks sēt tomātus! Ceļvedis sēklu klāstā (4)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Jūtot pavasara tuvošanos, pirkstos kņud nemiers – vajag sēt! Vai sēklas sagādātas? Vēl ne? Tad labi aši uz sēklu veikalu! Šajā reizē raudzīsim, kādas tomātu šķirnes tur piedāvā.

Pēdējos gados tomātu sēklu sortiments ir būtiski mainījies. Tagad arī pašu jaunāko un modernāko hibrīdšķirņu sēklas iespējams iegādāties nelielos iepakojumos. Tomēr daļa audzētāju joprojām dod priekšroku senākām, gadu gadiem pārbaudītām brīvās apputes šķirnēm. Tās nodrošina lielāku augļu izskata un garšas daudzveidību, turklāt šīs sēklas ir daudz lētākas.

Par hibrīdo šķirņu piemērotību mazajām amatieru siltumnīcām ir dažādi viedokļi. Pastāv uzskats, ka pieticīgos audzēšanas apstākļos, neizmantojot īpašas tehnoloģijas, hibrīdās šķirnes nevar pilnībā parādīt savas pozitīvās īpašības, tāpēc drošāk sēt labi zināmās. Tomēr dārzkopji, kuri pamēģinājuši jaunākās šķirnes, reti kad vēlas atgriezties pie vecajām.

– Lai izaudzētu kārtīgu tomātu ražu, vajadzīgas labas sēklas. Tāpēc dārzkopjiem amatieriem iesaku izvēlēties jaunās hibrīdās šķirnes. Tās ir krietni pārākas par brīvās apputes šķirnēm, jo ir 
izturīgākas pret slimībām. 
No hibrīdšķirnēm izaug vienādi augi, kas dod vienmērīgu, ļoti izlīdzinātu ražu, – saka SIA “IR” īpašnieks Aivars Presnikovs.

Daļai veikalos piedāvāto veco labo šķirņu piemīt stabilas, tām raksturīgas īpašības. No tādiem tomātiem var ievākt sēklas, jo tās vēl vairākās paaudzēs saglabās mātesaugu īpašības. Tomēr drošāk katru gadu no zināma sēklu piegādātāja iegādāties jaunas, specializēto sēklaudzēšanas firmu uzraudzībā iegūtas sēklas.

Šķirņu izvēlē būtiska nozīme ir augu izturībai pret slimībām. Īpaši to izjūt rudens pusē, kad palielinās diennakts temperatūras svārstības, paaugstinās gaisa mitrums un ir mazāk saules. Šādos apstākļos izplatās dažādas augu infekcijas slimības. Pirmās no tām cieš brīvās apputes šķirnes.

Tomātu šķirnes atšķiras ne vien ar augļu lielumu un krāsu, bet arī ar struktūru un garšu. Tie ir miltaini, gaļīgi vai sulīgi, skābeni, saldskābi un saldi, stingri un mīksti, ar plānāku vai biezāku miziņu, ar lielām un mazāk izteiktām sēklu kamerām. Audzējot tomātus ģimenes vajadzībām, labāk stādīt vairāku šķirņu augus, kam ir atšķirīgs ražas laiks, augļu izmantošanas veids, krāsa un garša.

Ja nav sava zemes pleķīša, bet ļoti gribas izaudzēt kādu tomātiņu, to var pamēģināt arī uz balkona vai pat dzīvojamās telpās uz palodzes. Šim nolūkam radītas istabas vai nokareno tomātu šķirnes. Nokarenajiem tomātiem nevajag izlauzt pazarītes, arī balsts nav nepieciešams, vienkārši jāļauj, lai augi sakuplo un slīgst uz leju. Audzē apmēram 5–6 litru podā.

Hibrīdšķirņu priekšrocības


› Stingrie selekcijas un sēklaudzēšanas noteikumi un prasības hibrīdajām šķirnēm garantē nemainīgu kvalitāti.

› Bagātīgs sēklu piedāvājums – ir speciāli tomātu hibrīdi segtajām platībām, dažādam audzēšanas laikam un veģetācijas perioda ilgumam.

› Hibrīdajām sēklām ir aug­stāka kvalitāte – labāka dīgtspēja, dīgšanas spars.

› Iegūst lielāku ražu.

› Jaunie hibrīdi ir izturīgāki pret slimībām (mazāk jālieto augu aizsardzības līdzekļi).

Amatieršķirņu priekšrocības


› Augiem nav īpašu prasību.

› Izdodas pat iesācējiem.

› Ļoti garšīgi augļi.

› Liela šķirņu dažādība.

› Paši var ievākt sēklas (no 
tomātu hibrīdiem, kas apzīmēti 
ar F vai H, sēklas vākt nevar, 
jo šķirnes izskaldās).

Kas atrodams sēklu veikalos*


Lielaugļu tomāti (virs 180 g): ‘Astona F1’, ‘Brutus’, ‘Costuloto Fiorentino’, ‘Country 
Taste F1’, ‘Dombito’, ‘Fantasio F1’, ‘Faworyt’, ‘Gigant’, ‘Geo 12 F1’, ‘Herodes’, ‘Ikarus F1’, ‘Isabel H’, ‘Jasminia H’, ‘Jūrmala’, ‘Logistica F1’, ‘Malinowy Henryka F1’, ‘Malinowy Kujawski’, ‘Master F1’, ‘Oxheart’, ‘Rugantino F1’, 
‘Shannon F1’, ‘Sprinter F1’, ‘Tres Cantos’.

Pārejas tipa (140–160 g): ‘Adam’, ‘Auris H’, ‘Borsalina F1’, ‘Brooklyn H’, ‘Celzus F1’, ‘Delfine H’, 
‘Diplom F1’, ‘Fabiola H’, ‘Magnus H’, ‘Malinowy Retro’, ‘Marglobe’, ‘Krakus’, ‘Pedro F1’, ‘Plomien’, ‘Philippos F1’, ‘Polbig F1’, ‘Saint Pierre’.

Apaļie (80–120 g): ‘Ailsa Craig’, ‘Baron F1’, 
‘Betalux’, ‘Bonset F1’, ‘De Colgar’, ‘Eskort’, ‘Harzfeuer F1’, ‘Hilds Matina’, ‘Hubal’, ‘Jawor’, ‘Kondīne Uzlabotā’, ‘Malinowy Warszawski’, ‘Moneymaker’, ‘Orkado F1’, ‘Parto F1’, ‘Pelikan F1’, ‘Sabala’, ‘Samuraj’, ‘Serrat F1’, ‘Slonka’, ‘Start S F1’, ‘Suso’, ‘Tasty F1’, ‘Tolstoi F1’, ‘Tereza H’, 
‘Uragan F1’, ‘Vanessa F1’.

Kokteiļtomāti (ap 40 g): ‘Balconi Red H’, ‘Ildi’, ‘Minibell’, ‘Sungella’.

Ķiršveida (ap 20 g): ‘Black Cherry’, ‘Cherrola H’, ‘Goldkrone’, ‘Helio’, ‘Idyll’, ‘Koralik’, ‘Malinowy Kapturek’, ‘Malinowy Smaczek’, ‘Natacha F1’, ‘Red Alert’, ‘Red Cherry’, ‘Rubin Pearl F1’, ‘Sweet Baby’, ‘Sweet Million’, ‘Supersweet 100 F1’, ‘Thai Pink Egg’, ‘Tombolino’.

Plūmjveida: ‘Benito H’, ‘Chico’, ‘Elba’, ‘Kmicic’, ‘Incas F1’, ‘Olivade F1’, ‘Petomech’, ‘Principe Borghese’, ‘San Marzano’, ‘Scatolone’, ‘Zyska’.

Audzēšanai uz palodzes vai uz balkona: ‘Aztek’, ‘Bajaja’, ‘Balconi Red H’, ‘Balconi Yellow’, ‘Balkonstar’, ‘Black Cherry’, ‘Denar’, ‘Garden Perle’, ‘Koralik’, ‘Minibell’, ‘Supersweet 100 F1’, ‘Venus’, ‘Vilma’.

Nokarenie tomāti: ‘Tumbling Tom Red’, ‘Tumbling Tom Yellow’.

Ar dzelteniem un oranžiem augļiem: ‘Aztek’, ‘Beorange F1’, ‘Brandywine Yellow’, ‘Citrina’, ‘Goldene Konigin’, ‘Goldkrone’, ‘Jantar’, ‘Lemon Boy F1’, ‘Parto H’, ‘Philippos F1’, ‘Romus’, ‘Sungella’, ‘Taiko’, ‘Zlatava’, ‘Zloty Ozarowski’, ‘Yellow Pearshaped’, ‘Venus’.

Ar rozā augļiem: ‘Malinowy Henryka F1’, ‘Malinowy Ozarowski’, ‘Oxheart’, ‘Pink 
Wonder F1’, ‘Thai Pink Egg’.

Ar tumšas krāsas augļiem: ‘Black Cherry’, ‘Heirloom Black F1’, ‘Noire de Crimee’.

Ar svītrainiem augļiem: ‘Duo’, ‘Tiger F1’, ‘Tigerella’, ‘Toyoto H’.

Audzēšanai tirgum: ‘Beorange F1’, ‘Rally F1’.

Audzēšanai atklātā laukā: ‘Ace 55’, 
‘Agata’, ‘Hellfrucht’, ‘Marmande’, ‘Marutschka’, 
‘Outdoor Girl’, ‘Polfast F1’, ‘Promyk’, ‘Rio Grande’, ‘Roma’, ‘Rotkappchen’, ‘Tamina Baltic’, ‘Terma’, ‘Slava Poryni’, ‘Šejk’.

* Šo tomātu šķirņu sēklas piedāvā SIA “Agrimatco Latvia”, SIA “Dārza studija”, veikals “Diždārzs”, 
SIA “Emindārzam”, SIA “Eva dārzam”, SIA “Kurzemes sēklas”, SIA “Mauriņš”, z/s “Melnalkšņi”, SIA “Schetelig”, SIA “SilJa”.

Jaunumi


‘Admiro F1’ (“Agrimatco Latvia”) – indeterminanta, augstražīga šķirne ar 140–160 g 
smagiem, sarkaniem, gaļīgiem izlīdzināta lieluma augļiem. Labi pacieš pārvadāšanu.

‘Bejbino F1’ (“SilJa”) – kokteiļtipa tomāti. Raža ienākas ļoti agri. Stingrajiem, sarkanajiem augļiem ir izcila garša, tie sver 30–40 g, ir izturīgi pret plaisāšanu. Audzējami gan uz lauka, gan siltumnīcā.

‘Black Opal’ (“Eva dārzam”) – 
indeterminanta, augstražīga ķirštomātu šķirne. Augļi ļoti garšīgi, piemēroti patēriņam svaigā veidā.

‘Black From Tula’ (“Eva dārzam”) – vidēji agra, ražīga, indeterminanta šķirne. Tumši sarkanbrūni Beefsteak tipa tomāti ar saldenu garšu.

‘Bolzano F1’ (“Agrimatco Latvia”) – indeterminanta hibrīdā šķirne. Augļi oranži, apaļi, 100–120 g smagi.

‘Borsalina F1’ (“Mauriņš”) – agrīna šķirne ar saldiem, gaļīgiem augļiem, kas sver aptuveni 140 gramu.

‘Cencara F1’ (“Agrimatco Latvia”) – vidēji agra, augstražīga plūmīšu tipa hibrīdā šķirne. Veido spēcīgu augumu ar izlīdzinātiem, vienādiem, ļoti garšīgiem augļiem ķekaros. Augļi sver 100–120 gramu.

‘Dafne F1’ (“Eva dārzam”) – agrīna, indeterminanta šķirne. Veido kvalitatīvus vienāda lieluma, 120–140 g smagus augļus. Tie ir izturīgi pret plaisāšanu.

‘Grace F1’ (“Agrimatco Latvia”) – 
indeterminanta lielaugļu tomātu šķirne, labi pacieš gaismas trūkumu, izturīga pret miltrasu. Augļi sarkani, 200–220 g smagi.

‘Heirloom Black F1’ (“Mauriņš”) – augļi ar ļoti interesantu, sarkanīgi melnu krāsojumu. Garšīgi, tajos ir augsts likopīna saturs.

‘Langley F1’ (“Agrimatco Latvia”) – oranži, saldi kokteiļtipa tomāti (45–50 g), vidēji agrīna hibrīdā šķirne, augi spēcīgi, atklāti, viegli kopjami.

‘Maike’ (“Kurzemes sēklas”) – 
determinanta, agrīna, stabili ražīga Igaunijas selekcijas šķirne. Augi 50–60 cm gari, augļi sver 60–65 g. Dēstiem piemērots 10–12 cm diametra un 1 litra 
tilpuma podiņš. Audzē plēves seguma siltumnīcā vai arī dārza dobē, siltā, saulainā vietā.

‘Orange Queen’ (“Eva dārzam”) – ražīga, indeterminanta šķirne. Augļi lieli (virs 150 g), oranži, sāk ienākties pēc 75–80 dienām no dēstu izstādīšanas.

‘Semalus F1’ (“SilJa”) – kokteiļtipa tomāti. Agrīna šķirne ar stingriem, sarkaniem augļiem. Laba izturība pret plaisāšanu.

‘Sunstream F1’ (“Agrimatco Latvia”) – 
veido spēcīgu, veselīgu augu. Tomāti tumši sarkani, līdzīgi plūmītēm (sver ap 70 g). Var novākt gan pa vienam, gan ķekaros.

‘Tipo F1’ (“SilJa”) – vidēji agri tomāti, augļi 80–100 g smagi, stingri, izturīgi pret plaisāšanu. Audzējami uz lauka un siltumnīcās.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Es audzinu gan vecās šķirnes, gan eksperimentēju ar jaunajām. Katram jāizvērtē kura šķirne der tieši viņam jo viens grib saldu, cits skābāku tomātu. Mūsu ģimenē tieši tā ir. Tāpēc nedrīkst teikt ka labas ir tikai vecās vai tikai hibrīdās šķirnes. Un ja augšanas apstākļi ir labi ražo labi gan vieni gan otri.

  2. varbūt varat ieteikt kādas labas šķirnes no hibrīdiem? es parasti iepērkos un uzķeros uz cietajiem..

  3. Ļoti garšīgi augļi ir tik tomātiem no vecajām labajām šķirnēm. Domāju, ka man varēsiet piekrist, ka tos tomātus, kas nopērkami veikalos labāk neēst. Cieti un negaršīgi. Nav sulīgi. Ja tomātus audzējat ēšanai sev, tad nekādā gadījumā nepērciet visādas hibrīdsēklas. TĀS SĒKLAS DOMĀTAS LIELRAŽOTĀJIEM. Izturīgas transportējot. Ilgi uzglabājas un nav bīstams garš pārdosanas laiks.

    • te muldēt. Es savukārt gadiem audzēju tikai hibrīdus un nav ne cieti, ne negaršīgi. Ir visādas šķirnes, arī audzēju gan sarkanus, gan dzeltenus, gan oranžus, gan lielus, gan ķiršveida. Neslimo, ražas lielas. Kādreiz pamēģināju arī parastās… nekad vairs, ražību nesalīdzināt, un kad vēl laksti ar visiem augļiem nopuva nedēļas laikā- nu, paldies.

Draugiem Facebook Twitter Google+