Foto – Shutterstock. ILustratīvs attēls

Laiks uzkopt mājokli: no matu galiņiem līdz papēžiem 0

Pie loga atkal klauvē rudens. Mainoties sezonai, plauktos pārkrāmējam apģērbu, vasaras drēbes noliekot dziļāk, un kārtīgi iztīrām mājokli. Kā to darīt visefektīvāk?

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
ASV izsludina ārkārtas stāvokli pirms Saules aptumsuma – paredz cilvēku masu bojāeju 12
Lasīt citas ziņas

Lai mājoklis būtu tīrs un tajā neuzkrātos daudz putekļu, vismaz divas reizes gadā jāveic ģenerāltīrīšana – jāiztīra visi stūrīši, dīvāni, matrači, radiatori, skapju un grāmatplauktu augšas utt. Īpaši svarīgi tas gadījumos, ja kāds cieš no alerģijas. Šo darbu, protams, var veikt pašu spēkiem, tad process, iespējams, aizņems pat veselu nedēļu, bet var uzaicināt profesionālu uzkopšanas firmu, kas to padarīs dažās stundās vai vienā dienā. Laiks, kas vajadzīgs viena mājokļa uzkopšanai, atkarīgs no tā lieluma un cilvēku skaita, kas to dara. Viens darbinieks ir specializējies sanitārhigiēnisko telpu tīrīšanā, otrs – virtuvju uzkopšanā, pielāgojot vispiemērotākos tīrīšanas līdzekļus, utt., līdz ar to process ir daudz efektīvāks.

Mūsdienās veikalos nopērkama spēcīga ķīmija, ar ko, piemēram, var pārklāt paklājus, dīvānus un stikla virsmas, arī spoguļus, lai tie atgrūž putekļus. Taču lietot parasto, lielveikalos nopērkamo ķīmiju telpās, kurās uzturēsies cilvēki, nav vēlams. Turklāt nekur jau putekļi, piemēram, no spoguļa, kas pārklāts ar nanotehnoloģijām, nepazudīs, tie vienkārši nobirs lejā. Profesionālā ķīmija ir cilvēkam saudzīgāka un videi draudzīgāka. Šo ķīmijas līdzekļu vidū ir arī tādi, ar kuriem, piemēram, var apstrādāt paklāju, lai gadījumos, ja kaut kas izlīst, traipi neiesūcas dziļi un tos var viegli iztīrīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gandrīz katrā mājā un lielā daļā dzīvokļu mīt kāds dzīvnieks, visbiežāk – suns vai kaķis. Lai savāktu suņu un kaķu spalvas, joprojām nav izdomāts nekas efektīvāks par putekļu sūcēju. Īpaši ieteicami ir putekļu sūcēji roboti, kuri putekļus un spalvas savāc saimnieka prombūtnē. Svarīgi, protams, ir arī dzīvnieku regulāri ķemmēt.

Putekļu vislabāko slēpni – mīkstos dīvānus –, kas tīrīšanai padodas visgrūtāk, uzkopšanas firmas vispirms tīra ar tekstilizstrādājumiem piemērotām putām vai šķidrumu, ar jaudīgu putekļu sūcēju mazgātāju skalo un pēc tam izsūc mitrumu. Pēc šādas kārtīgas apstrādes dīvānam aptuveni četras stundas jāļauj žūt. Ādas mēbeles tīra ar speciāli šim nolūkam paredzētu profesionālo līdzekli, pēc tam ieziež ar ādas mēbelēm piemērotu vasku. Vasks neļauj netīrumiem iekļūt porās un mēbeles pārklājumu padara izturīgāku. Cik bieži jātīra un jāvasko ādas mēbeles, atkarīgs no tā, cik regulāri tās lieto.

Lai koka un linoleja grīdas būtu skaisti spīdīgas, vieglāk tīrāmas un izturīgākas pret berzi, tās vienu reizi gadā jāapstrādā ar vasku. Par lamināta grīdu labu izskatu jau ir parūpējies ražotājs, papildus to vairs nevajag apstrādāt. Tiesa, ģenerāltīrīšanas laikā, lamināta grīdu mazgājot ar speciālu līdzekli, tā pārklājas ar vieglu aizsargkārtiņu, kas turpmāk pasargā no mitruma iedarbības.

Putekļi ir grūti dabūjami ārā arī no jaunā tipa radiatoriem. Kā tos iztīrīt? Vienīgais veids – ar jaudīgu tvaika ģeneratoru, kas ne tikai izpūš ārā putekļus, bet arī nogalina uzkrājušos mikrobus. Šāda ierīce ir profesionālas uzkopšanas firmas rīcībā. Radiatorus vajadzētu iztīrīt vismaz divas reizes gadā, bet logus – katrā sezonā, tātad trīs līdz četras reizes gadā.

Uzkopšanas firmas ar profesionālo ķīmiju ne tikai nospodrina sanitārhigiēnisko mezglu, tas ir, vannu, izlietni, podu, krānus, bet arī, piemēram, atbrīvo tualetes skalojamo kasti no kaļķa nogulsnēm, līdz ar to šī tehnika strādā ilgāk.

Vasaras apģērbu, kuru līdz nākamajai siltajai sezonai vēlamies novietot dziļāk plauktā, jāievieto vakuuma maisos, kas nopērkami gandrīz katrā saimniecības preču veikalā. No vakuuma maisa izspiež gaisu, aizver un – drēbes, pasargātas no kodēm un sasmakšanas, var glabāt kaut desmit gadus. Īpaši šādi ieteicams uzglabāt kažokus. Ja ziema padevusies silta, kažoks vakuuma maisā var stāvēt vairākus gadus, līdz sagaidīta auksta ziema. Vakuuma maisi mēdz būt jau sasmaržināti, bet, ja vēlas, tajos var ievietot smaržīgo maisiņu ar lavandu vai citu jauki smaržojošu augu. Jāpatur arī prātā, ka apģērbi, kas ievietoti vakuuma maisā, skapī aizņem daudz mazāk vietas.

Reklāma
Reklāma

Kā visās jomās, arī uzkopšanā notiek nemitīga attīstība gan ķīmisko līdzekļu, gan iekārtu ziņā. Agrāk lielas problēmas sagādāja to telpu tīrīšana, kurās izmantots dabīgais materiāls – granīts, marmors. Šobrīd, pateicoties jaunākajām ierīcēm, ar kurām var pulēt un cietināt virsmas, šo darbu var paveikt daudz vieglāk un ātrāk.