×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
11. maijs, 2017
Drukāt

Laima Kota: Cilvēki Turcijā ir sociāli daudz aizsargātāki! (44)

Andas Krauzes fotoAndas Krauzes foto

Rakstniece Laima Kota pēc nominācijas Literatūras Gada balvai solās vairs nerakstīt romānus, jo nesaprot, ko Latvijā lasa, prāto par Turcijas pilsonību un aicina atbrīvoties no aizspriedumiem par šo valsti.

Ko Turcijas sabiedrībā pieņem, aizstāvi, esi ieraudzījusi citā, pozitīvā gaismā? No kādiem aizspriedumiem par šo zemi būtu jāatbrīvojas? 


Latvijā daudziem joprojām šķiet, ka Turcija ir pusaziātiska, tātad atpalikusi zeme, bet es bieži domāju, kāpēc manā valstī nevarētu būt tik laba infrastruktūra, kādu esmu redzējusi šeit. Un kā te domā par cilvēka ērtībām. Šodien braucu autobusā Viļaka–Rīga, un vairākas stundas bija jāstāv kājās. Turcijā, ja kādā tālākā maršrutā ir daudz braucēju, piemēram, uz tiem pašiem Dikiļiem pie Egejas jūras, kur atrodas mūsu vasaras māja, sūta divus autobusus, lai visi varētu apsēsties.

Kad redzu, kā šo piecu sešu gadu laikā Stambulā uzcelti vairāki tilti pāri Bosforam un Marmora jūrai, izveidoti jauni viadukti, metro tagad savieno Stambulas Āzijas un Eiropas daļas, mašīnas traucas pa Eirāzijas tuneli zem Marmora jūras, tad gan, Rīgā atbraucot, man gribas gluži vai kliegt – tik daudz naudas acīmredzami kādam pielipis pie nagiem!

Pavasarī abi ar Ahmetu bijām saķēruši nejauku kāsu. Mans vīrs ir pensionārs, viņam pienākas veselības apdrošināšana, kas attiecas arī uz medikamentiem. Par veselu maisu ar zālēm Ahmets samaksāja tikai 17 liras, tas ir, piecus sešus eiro. Milzīgas atlaides, zāles faktiski par brīvu. Un, ja kāds Latvijā saka – ko gan tu iedomājies, visu par velti, tad tāda nu ir mana pieredze šajā pusaziātiskajā valstī. Redzu, ka cilvēki tur sociāli ir daudz aizsargātāki.

Vai esi iecerējusi iegūt Turcijas pilsonību? Nu jau vari pretendēt. Daudzām tavām Turcijas latviešu draudzenēm tā ir.


Jā, un viņas ir ļoti apmierinātas. Par mani – nu redzēs. Viss ir iespējams.

Kādas priekšrocības tas tev dotu?


Pensijas nodrošinājumu. Turcijas pilsone, kas sasniegusi pensijas vecumu – 55 gadus –, arī ja visu mūžu bijusi mājsaimniece, var izvēlēties, kādu pensiju saņemt: atbilstoši vīra, brāļa, tēva, pat mirušā tēva iemaksām sociālajā budžetā. Tās nav pasakas.

Pilno interviju ar rakstnieci, kurā uzzināsi, ko Laima Kota lūdza, nokļuvusi Mekā, ko uzskata par labāko dāvanu Latvijai simtgadē un kādas jaunas prasmes apgūst, var lasīt pilnajā intervijā 11. maija žurnālā “Mājas Viesis” vai e-izdevumā“.

Pievienot komentāru

Komentāri (44)

 1. Ja vīrs ir bagātnieks, tad tiešām zelta dzīve. Vidējam un zemākajam slānim gan ir savādāk.

 2. Kas tā par turcieti te noķengā Latviju?

 3. Ļoti gaidu vēl kādu grāmatu latviešu lasītājiem!

 4. tad tikai tu turi to solījumu un vairs NEKO neraksti, aptaurētā! sēdi savā melnajā paltrakā un slauki savam vecim pēcpusi!

 5. Bet dzīvojiet ,Laima, Turcijā! Kāpēc visu laiku ir jākritizē Latvija?! Man arī draudzenes dzīvo Vācijā ,Norvēģijā…Viņas priecājas par jebko ,kas dzimtenē noticis labs! Kas ir slikts mēs ļoti labi zinām…Nav mums visu laiku no Turcijas jābaksta acīs!

 6. Cik patīkami redzēt, ka arī LA kremļa troļļi saviesušies, sola te uz Sibīriju sūtīt, jo Latvijā tik slikti, tik slikti. Ceru, ka maksā labi. Citiem Latvijā- Ja neesi slinks, nav slikti. Un Muktupāvelas garā vienmēr ir bijis visu, kur viņa iekāpusi, kaut s-ūdā, lielīt līdz debesīm; citu ar zemi nolīdzinot. Iegūglējiet, kā viņa par saviem bijušajiem vīriem vispirms (kad precēta) sajūsminās, tad pēc tam publiski gānās; tā viņai patika augstpapēžu kurpēs pa Latvijas dubļiem brist, tagad vajag Turcijā vīrieškārtas radinieka pensiju…Varbūt kā rakstniecei viņai šādas īpašibas palīdz rakstīt, bet kā cilvēku – negribētu sev tuvumā laist tādu netīra prāta sievišķi.

  • Pirms divām nedēļām atgriezos no Ziemeļāfrikas valsts. Tā sanāca, ka bija nepieciešama steidzama medicīniska palīdzība. Ta tika sniegta nekavējoši tuvākaja medicīnas klīnikā. Klīnika ar vienkāršāku aprīkojumu k Latvijā, bet tīrāka , ar labaku gisa apmaiņas sistēmu un pat jāatzīst,ka tīrāka kā Latvijā. Par 2 ārstu apskati, par potēšanu zālēm, ko iedeva uzreiz un vēl līdzi nedēļai uz priekšu samaksāju 4-5 eiro. Tas nebija apdrošināšanas pakalpojums. Pēc ārstu apskates taja pašā kabinetā medmāsa sapotēja, neliekot skraidīt pa citiem kabinetiem. Kad gāju āra no kabineta, pienaca īssiņa no Rīgas, kur Latvijas ārsts uzskaitīja kādas zles man būtu nepieciešamas. Parādīju šo īssiņu ārstiem, jo bija pamats viņus uzslavēt – viņi bija sapotējuši un iedevusi man tieši tās pašas zāles, kas bija īssiņā no Latvijas ārsta. atiešām, bija patīkami uzslavēt viņus par profesionalitāti. Latvijā man tas izmaksātu vismaz 150 eiro, prasītu vairākas dienas, iešanu pie ģimenes ārsta, tad uz aptieku, tad uz procedūru kabinetu kaut kur nezin kur. Secinājums viens – trešajā pasaules valstī, Ziemeļāfrikāī – tikpat profesionāli, augstākā higiēniskā līmenī, nesalīdzināmi ātrāk, bez jebkādas birokrātijas un 50 reizes lētāk kā tas būtu Latvijā!!!

 7. Ja mums no Turcijas vajadzētu ko pavisam noteikti pārņemt,tad tas ir progresīvais ienākuma nodoklis un 8% PVN likme svarīgākajiem pārtikas produktiem!! Ar to tad arī vajadzētu sākt!

 8. Mīļā, jaukā mūsu rakstniece, Laima! Lūdzu rakstiet gan grāmatas mums! Esmu absolūta Jūsu fane – kāds valodas, domas dzirkstījums!

 9. Lasīju ar interesi, esmu gana daudz bijis Turcijā un ne tikai Stambulā un Ankarā (antālijās u.tml. kas ir tūristu butaforijas neesmu bijis) – varu droši teikt, civilizācija beidzas apmēram 1.5 h no Stambulas, nabadzība un totalitārisms ir samērā skarbs, tāpēc jau viņiem lielākais sapnis ir notīties. Kā mans rads teica, kurš daudz redzējis pasaulē, pēc ceļojuma pa Kurdistānu – skarba un traģiska nabadzība. Man arī liekas, ka tas, ko Laima redz ir priviliģēta un maza slāņa skaista dzīve Stambulas labā rajonā (lieliska pilsēta tūristiem vismaz kādreiz bija…).
  + ja parunā par to metro, ar to viņiem ir gājis kā mums ar Dienvidu zelta tiltu, savukārt par Bosforu “vairāki jauni tilti” toč nav uzcelti. vidējais stambulas iedzīvotājs korķos pavada 4h dienā (tilta šķērsošana vien prasa apmēram 1.5h vienā virzienā).

 10. Ja Turcijā viss tik brīnišķīgi, kāpēc turki joprojām laužas uz Vāciju un no turienes nav dabūjami projām?

  • Laužas uz Vāciju un nav dabūnami prom.Man viena vāciete pirms gadiem divdesmit teica,ka situācija ar turkiem Vācijā esot tāda pati,kā ar krieviem Latvijā.Rakstnieces jūsmošana par paradīzi Turcijā ir pārspīlēta.

  • Kas attiecas uz “tur viss tik sakārtots, tādi ceļi”, ka jāvaid sajūsmā, tad kota jau nu būtu spējusi izzināt, ka šos ceļus uzcēla vācieši, lai paši varētu pa tiem braukāt. Visas ceļa zīmes un norādes vāciski, miljoni vidēji turīgo vāciešu regulāri ziemas pārlaiž Turcijā, kur nevajag maksāt par apkuri un dzīve lētāka. Ja vācieši masveidā brauktu uz LV, kā TUA krievi, tad arī būtu te ceļus sakārtojuši, nešaubies.
   Citādi – piekrītu apgalvojumam, ka 1,5 h no Stambulas sākas nabadzība. Pat vēl ātrāk – 0,5h ārpus jebkura kūrorta sākas 2×2 mājeles ar šmulīgiem bērniņiem un vistām smilšainā, izdegušā pagalmā.

 11. maz cienijamā rakstniece dzīvo savā pasaulitē kam ar realitāti nav sakara. pie mums ar ierēdnis aizgājis pensijā var dzivot cepuri kuldams. viņa jau ar redzejusi tikai praktiski turistiem domāto turciju, spozmi, turigā vidusslāņa galu. cik saprotams tad turcijas laukus nav pat iztalem skatijusi, kur nu vel padzivojusi kādā nomaļā ciematā lai uzzinātu kas ir kas.
  cilvēkiem ar nelielu smadzeņu daudzumu varu uzdot uzvedinošu jautājumu-kāpec tani paradīzē zemes virsu tie bēgļi tad nepaliek, bet ātri ātri mūk tālāk? pat saņemot miljardiem eiro finansejumu turki nespēj bēgļu straumi ne apturet ne pie savis pieturet. dīvaini vai ne. tāda laimes zeme un šie nekādi negrib tur palikt.

  • Par kādiem miljardiem iet runa? Par tiem ko Vācija piesolīja iedot tikai tad ja Turcija noslēgs robežu un nelaidīs nevienu cauri?
   Ja runā par tiem 3 miljardiem tad Turcija atteicās tos pieņemt, jo viņi paziņoja ka viņiem nav tiesības aizliegt bēgļiem pārvietoties uz kurieni viņi grib.
   Starpcitu Turcijā uzturas 2,5 miljoni sīriešu bēgļu, bet protams to taču nevar salīdzināt ar tiem 6 kas ir Latvijā

 12. atrodās tādas cūkas….oj,aitas!

  • Bet “atrodās tādas cūkas….oj,aitas”, kas pat komentāru nevar trāpīt domātajā vietā, bet slavē nabadzību kā cilvēces sasniegumu !
   Nolādētie silei pietuvinātie !!!

 13. Padomju cilvēks Atbildēt

  Ar kādu mērķi LA publicē šadus viedokļus? Skaidrs, ka jebkur cilvēks ir sociāli aizsargātāks kā Latvijā (pat Somālijā) kopš PSRS izjuka. Nu un?

 14. Tā tā islama pasaules izjūta ienāks….nu kā var pretoties brīnišķīgajai iespējai no 55 gadu vecuma sanemt brāļa pensiju!? Bet ja nopietni – nesaprotu, kā Eiropā augusi sieviete var par ko tādu jūsmot!

 15. kāds satraukums komentāros un tikai tāpēc, ka cilvēks pateicis patiesību

 16. Paldies, Laima, ka brīvi paud savas domas!

 17. Varbūt tomēr ieklausīsimies Laimas vārdos. Varbūt ne tikdaudz mēs, autobusos braucēji, bet tie, kuri traucas mums garām un mēs tikai maisāmies viņiem pa kājām. Esmu pensionāre un man ir šī sajūta, ka es Latvijas budžetam radu nevajadzīgu robu(!)… Es neesmu valstij vairs vajadzīga un to ir diezgan baisi apzināties.

 18. Nu prieks, ka tautietei ( bijušajai, laikam) labi iet. Bet…katram savs!
  Un arī solījums vairāk nerakstīt ir skaists-galvenais vārdu noturēt…

 19. katram sava pieredze protams Atbildēt

  bet kādus 2 gadus atpakaļ sanāca pasedet pie vīna glāzes ar turkiem, par dzīvi papļāpāt, un ziniet viņi uzskatija ka mums te paradīze zemes virsū. var jau but ka paraudat uz pleca cilvēki vienkārši gribēja, bet nu sākot ar medicinu, pabalstiem, un beidzot ar milzigo konkurenci kad uz tavu vietu kandidē neviss simti bet tūkstoši kas tikai gaida kad tu kļūdisies. tradicijas un mentalitāte vispār no eiforiska ai cik lieliski līdz pat fui nu kā tas vispār iespejams 21 gadsimtā…..
  tā ka labi ir tur kur mūs nav un kamēr mūs nav….

 20. cilvēki jā , betr sievietes?

 21. Negribas šo sievieti ne dzirdēt, ne redzēt.

  • divkosiga pašlabuma meklētāja, ir. bet nu katram savs. vairāk rodas jautajums ko ta nu tā pēkšņi atpērās uz šejieni? ar tādu troksni uz turciju brauca, nolamāja palicejus gandriz vai trisstāvigi ar kāju durvis aizspēra….. un vienalga klāt atkal un atkal jau nav labi-lūk pat sabiedriskais transports jānorej….
   turklat cik saprotams no viņas “stāstijuma”tad turcijas laukos jau ši nemaz nav bijusi, tik pa lielpilsētām vien.

   • nepatīk kritika ? Atbildēt

    Nevis norej, bet konstatē faktu !!!
    Laikam esi viens no sapriHvatizējies nagu maucējiem, kurš ieinteresēts mežonīgā kapitālisma saglabāšanā ?
    Pēc tevis Sibīrija raud un tur tu arī nonāksi !
    Tad varēsi brīnīties – par ko ???!! – un – kāpēc lopu vagonā ???!!!-

 22. Tas ir ļoti jauki – viadukti, pensijas un viss pārējais, tikai jāatceras, ka tas viss tika sasniegts pirms Erdogans kļuva par prezidentu diktatoru, kad Turcijā vēl valdīja kaut cik demokrātija. Bija brīdis, kad Turcijas ekonomika gāja stipri uz augšu, un varēja visādas ekstras atļauties, bet nu ar to ir cauri. Redzēs, ko tad labās dzīves kārotājas teiks. Skaisti, ka Muktupāvelas vīrs ir bijis lojāls valsts ierēdnis, bet nez ko saka to tūkstošiem tūkstošu ierēdņu un skolotāju sievas, kuru vīrus Erdogans ir atlaidis no darba?

  • Ak, tev ir pašam sava vēsture ?
   Vikipēdijā gan raksta, ka Erdogans turpina Ataturka iesākto…
   Varbūt lasīji svešvalodā,
   no kuras pazīsti katru 13.vārdu ??

  • Brīžiem tiešām pārsteidz cilvēku stulbums un spēja muldēt ko ienāk prātā!
   Tieši Erdogans ir tas kas ceļ tiltus, būvē ceļus, tiltus, lidostas, slimnīcas, skolas utt
   Pirms Erdogana vadības (pirms 15 gadiem) zāles retais kurš varēja nopirkt. Bieži vien stāvot pie aptiekas stundām rindās varēja iegūt vienu plāksnīti aspirīna. Pat visu kastīti nedeva. Cilvēki jau naktī gāja uz slimnīcām un poliklīnikām un ieņēma vietu rindā.

 23. Nav brīnums, ka Turcija joprojām nav uzņemta Eiropas Savienībā. Viss šitais sociālais nodrošinājums vairākumā ES valstu sen nolikvidēts – tāds “brīvajā tirgū” nemaz pastāvēt nevar. Neoliberālisms Turcijā nav iesakņojies….

  • Ari Vacija ir labs sociālais spilvens…Kā mes šeit smejamies Vācija ir sociālisms, bet Latvijā mežonīgais kapitālisms. Nu Vacija tik tiešām badā neļaus nomirt…

 24. Tas ir fantastiski, cik muktupāvelai aizaugušas actiņas. Tilti un viadukti utt ir tas, ar ko diktatori iebaro lētticīgos. Kā ar tūkstošiem un tūkstošiem citādi domājošo, kurus erdogans ir atlaidis no darba un sabāzis cietumos???? Vai brīvība nenozīmē neko, galvenais, lai var nopirkt maisu ar zālēm, tad pieņemiet vien, muktupāvela, diktatorvalsts pilsonību un slavējiet pa visiem kaktiem, sākot ar resnām tantēm sieviešu pirtī, turku vīriešu pārākumu pār latviešiem un viaduktiem un autobusiem. nožēlojami, ja savu Dzimteni var pelt…

  • pelēkais barons "dzimteni" slavē ! Atbildēt

   Te gan “zirgus” iebaro ar “dzimtenes neizbraucamiem ceļiem’… 🙂

  • Tādam lauķim kā tu laikam nav skaidrs ka tie kas sēž cietumos bija PRET brīvību un centās gāzt demokrātiski ievēlētu prezidentu. Un tā vietā ielikt savu diktatoru. Gluži tāpat kā tas notika Ēğiptē.
   Un dzimteni nožēlojamu padara tādi cilvēki kā tu

Draugiem Facebook Twitter Google+