Kultūra
Māksla

Laimas Bikšes un Gitas Šmites romantiskais skats “Gleznās”
0

Publicitātes foto

Valmieras muzeja Izstāžu namā līdz 4. oktobrim skatāma gleznotāju Laimas Bikšes un Gitas Šmites izstāde “Gleznas”. Šī ir plašākā no mākslinieču kopizstādēm, kurā var apskatīt 30 gleznas – no katras 15 gleznas,  jaunas un arī senākas.

Šī nav mākslinieču pirmā kopīgā izstāde. “Mana un Laimas pirmā kopīgā izstāde bija Liepājā pirms daudziem gadiem, tad Vīna studijā un tagad Valmierā. Sākās tas kā kopīgs ceļojums uz Liepāju, kas mums abām sagādāja prieku un jauku izstādes atklāšanu noslēgumā,” smaidot saka Gita.

Abu mākslinieču rokraksti ir atšķirīgi, bet abas vieno patiesa mīlestība uz glezniecību, kā arī mācības Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā un studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā, praktizējoties pie mākslinieka un profesora Imanta Vecozola. “Jā, rokraksti mums ir atšķirīgi. Tāpat kā dzīve katrai sava, bet skats uz dzīvi un mākslu ir gaišs un romantisks. Attieksmi pret glezniecību un stiprus pamatus ielikuši vieni un tie paši skolotāji gan Rozentālskolā, gan Mākslas akadēmijā,” teic Gita.

G. Šmites darbi ir sievišķīgi niansēti un trausli, papildināti ar neatkārtojamu individualitāti un pašvērtību. Viņa savos darbos joprojām tiecas atdzīvināt, stiprināt un noturēt sabiedrības interesi par latviešu glezniecību tās klasiskajā izpratnē. “Manos darbos būs redzami gan portreti, gan kāda klusā daba, gan kāda kompozīcija ar interjeru un sievietes figūru tajā. Gleznas ir par sievietes pasauli, par ikdienu, svētkiem, sapņiem un skumjām. Par lietām, par kurām skaļi nerunā,” atklāj Gita.

L. Bikšes gleznās pārliecinoši dominē niansēts kolorīts un jūtīga krāsu gamma, ļaujot skatītājam savos darbos sajust pat tādu kā aizgājušās vasaras garšu. Viņas rokrakstu raksturo ļoti jūtīga, tonāli smalka un spēcīga glezniecība. Mākslas darbi rodas paši no sevis it kā bez piepūles, bez vēlmes kādu pārsteigt. Ar krāsām uz audekla, retāk uz kādas koka virsmas gleznotāja rada savu pasauli. Paralēli glezniecībai L. Bikše veido grāmatu ilustrācijas un pasniedz zīmēšanas un gleznošanas nodarbības.

Mākslinieks savā ziņā ir egoists un nevēlas dalīt sevi vai saviem darbiem veltīto uzmanību ar kādu citu. Laima un Gita jau trešo reizi veido kopīgu izstādi. Lūdzu Gitu raksturot savu kolēģi. “Laimas darbi izstaro gaišumu un mieru. Viņas darbos galvenā ir krāsa – caur to tiek izstāstīti stāsti. Skatītājam tiek iedots tikai pavediens – kāds apmaldījies putns, cilvēciņš, ābola šķēlīte. Un tie, kas to vēlas saņemt, ir gaidīti Valmierā,” teic Gita.

LA.lv