Kultūra
Mūzika

Laimas Jansones atgriešanās pie saknēm festivālā “Ad Lucem”0

Publicitātes foto

Šī gada Introvertās mākslas festivālu “Ad Lucem” atklās izcilās latviešu koklētājas Laimas Jansones solo koncerts 26. jūnijā plkst. 20 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, informē koncerta rīkotāji.

Koncerta vieta koncertam nav izraudzīta nejauši, jo kādreiz te atradās Svētā Jura baznīca – senākā saglabājusies mūra celtne Rīgā kopš 1204. gada, kuras velvju brīnišķīgajā akustikā kokle Laimas Jansones rokās iegūs patiesu dziļumu un dvēselisku piepildījumu.

Izcilā koklētāja Laima Jansone ir Latvijā vispazīstamākā tautas mūzikas pārstāve, kuras vārds izskanējis arī tālu pasaulē. Viņas rokās senais latviešu instruments – kokle atdzīvojas mūsdienīgās un enerģijas pilnās skaņās. Laima ir muzicējusi kopā ar daudzu un ļoti dažādu žanru mūziķiem – sākot ar popa un roka, un beidzot ar džeza un akadēmiskās mūzikas pārstāvjiem. Mūziķe uzskata, ka tieši šī starpnozaru un starpžanru sadarbība arī palīdz kokli ieraudzīt jaunā kvalitātē, gūt jaunus priekšstatus un pievērst plašu sabiedrības interesi šim instrumentam.

Tomēr, pēc bagātīgās pieredzes, kas iegūta, spēlējot dažādos sastāvos un žanros kopā ar visdažādākajiem instrumentiem, mūziķe atzīst, ka ilgojas atgriezties pie pirmsākuma – tīrās un neatdarināmās skaņu pasaules, ko spēj uzburt vien kokles dvēsele.

“Tas ir līdzsvara punkts, ko es tagad meklēju. Tā ir atgriešanās atpakaļ pie sevis… Tas ir brīdis, ko tu velti tikai un vienīgi sev, lai pēc tam atkal būtu pilnvērtīgs un spējīgs iet uz priekšu… uz to es šobrīd tiecos,” atklāj Laima.

Saistītie raksti

Viņa arī savu spēles būtību atklāj brīnišķīgos vārdos: “Ja jūs jautātu, ar ko tieši kokles ir īpašas, es teiktu, ka tā ir skaņa, iespēja aizvērt acis un ļauties brīnumam. Tā ir saikne ar vietu, no kuras nāc, saikne ar mirkli, kurā esi. Tā ir personība, kas reizēm liek nobrāzt pirkstus, atgādinot par esamības skarbumu. Tas ir izaicinājums vienā stīgā atklāt pasauli, vairākās – nebeidzamās dzīvības noslēpumus.”

“Šī Laimas Jansones skaņu un muzicēšanas būtības izjūta ļoti saskan ar Introvertās mākslas festivāla “Ad Lucem” ideju. Tāpēc šogad speciāli festivālam “Ad Lucem” Laima Jansone veido jaunu solo programmu. Apvienojot etnogrāfisko un mūsdienīgo, tradīciju un improvizāciju, mūziķe dalīsies savas radošās pasaules bagātībā,” stāsta festivāla direktore Sandra Zandberga.

LA.lv